Ręce pełne roboty

  • 17.01.2018, 09:27 (aktualizacja 24.01.2018 09:30)
  • opr. Bogumił Drogorób
Ręce pełne roboty Bogumił Drogorób
.

Po publikacji kilku sylwetek, rozmów z sołtyskami, paniami sprawującymi tę funkcję  na wsiach powiatu sierpeckiego, otrzymałem kilka telefonów, także listów, w których – najogólniej rzecz ujmując – ich autorzy wspominali o sporym poświęceniu, odpowiedzialności, nawet odwadze. Oto niektóre z tych opinii.

- W naszym powiecie sierpeckim jest bardzo dużo sołtysek. Mam nadzieję, że starczy panu czasu i trafi pan do wszystkich, bo te kobiety zasługują na to, żeby o nich mówiono głośno. Nie dość, że zajmują się swoim gospodarstwem, to jeszcze robią coś dla wsi – pisze jeden z czytelników.
- Czytam te historyjki o sołtyskach i czasami myślę, że redaktor szuka jakiejś egzotyki, że się nieustannie dziwi, że kobieta jest sołtysem i na dodatek dobrym sołtysem. Nie ma się co dziwić – pisze kolejny czytelnik „Kuriera Sierpeckiego”.
- Już samo to, że się o nich mówi, jest czymś ważnym – czytelnik w rozmowie telefonicznej. – Że też panu się chce jeździć po tych różnych kątach, czasami zapyziałych. Ale to ważne, żeby o nich pisać, żeby się chciało…
Podobne uwagi odbieram w innych sygnałach, w innych rozmowach. Zainteresowanie mieszkańców wsi tym, co się u nich dzieje, w najbliższej okolicy, na drodze polnej czy asfaltowej, na placu zabaw czy w świetlicy wiejskiej (tam gdzie one są), w remizie, w OSP, w Kole Gospodyń Wiejskich jest oczywiste. Przy czym najbardziej oczekiwane są efekty działań sołtysa, w mniejszym stopniu dotyczy sztuki  samorządzenia.
Warto zatem wiedzieć, że w sołectwie są dwa organy: uchwałodawczy, jakim jest zebranie wiejskie oraz wykonawczy –  sołtys. Rada sołecka – od strony prawnej - posiada jedynie charakter doradczy i nie jest organem jednostki pomocniczej, czyli sołectwa. Bardzo precyzyjnie i obrazowo opisują te uprawniania samorządowe Szymon Osowski i  Karol Mojkowski na łamach dwutygodnika samorządowego „Wspólnota”. Pozycję sołtysa określa statut gminy, jako naturalnego pośrednika pomiędzy organami gminy a mieszkańcami, a współpraca  odbywa się  na określonych  zasadach.  I tak sołtys nie ma możliwości głosowania podczas posiedzeń rady gminy. Owszem, zabiera głos podczas posiedzenia rady gminy, przedstawia w imieniu mieszkańców wsi projekty, ale na tym koniec. Innymi słowy – zajmuje stanowisko, ale nie głosuje. Obecność sołtysa podczas  sesji gminnego samorządu wynika z ustaleń statutowych i konstytucyjnych, jest on także zawiadamiany o terminie sesji, tak jak każdy radny.

Fundusz sołecki
- do ważnych zadań sołtysów zaliczyć należy czynności, które muszą podejmować na gruncie Ustawy o funduszu sołeckim. Do 31 lipca  każdy sołtys otrzymuje od  wójtów  lub burmistrzów informacje o rzeczywistej kwocie funduszu sołeckiego. Kwota funduszu powinna być podana do wiadomości mieszkańców, ponieważ inicjatywa zgłaszania wniosku zawierającego przedsięwzięcia przysługuje sołtysowi, radzie sołeckiej  i  15 mieszkańcom. Nieprzekazanie informacji o kwocie wyliczonego funduszu może pozbawić możliwości inicjatywy podmioty wymienione w Ustawie. Ta właśnie regulacja musi być uwzględniona w statucie każdego sołectwa. Z kolei sołtys musi dopilnować terminu i wniosek stworzony przez mieszkańców co do przeznaczenia funduszu sołeckiego na konkretne cele,  zaakceptowany przez nich, musi trafić pod właściwy adres (wójt, burmistrz) do 30 września. Niedotrzymanie tego terminu powoduje komplikacje -  odrzucenie wniosku. W tej sytuacji sołtys – wyłącznie, już nie zebranie wiejskie – ma jeszcze jedną drogę, skierowanie wniosku bezpośrednio do rady gminy. Ustawodawca przewiduje taką drogę. Jednocześnie przypomina,  że w zakresie procedury aplikacyjnej o fundusz sołecki zadania sołtysa są istotne, a jego zaniechanie może prowadzić do zaprzepaszczenia funduszu sołeckiego.

Kim jest sołtys?
Zgodnie z prawem sołtys korzysta z ochrony prawnej przysługującej funkcjonariuszom publicznym. Określają to poszczególne artykuły kodeksu karnego, odnoszące się do pojęcia  funkcjonariusza publicznego. Definicja prawna jest następująca:  sołtys nie jest funkcjonariuszem państwowym, jednakże przysługuje mu taka sama ochrona prawno-karna, jaka przysługuje funkcjonariuszowi państwowemu. 
Sołtys to nie tylko tabliczka na gospodarskim budynku, akcentująca najważniejszego człowieka we wsi, to sporo pracy i obowiązków. Stąd m.in. pomysł, aby w prezentowanych sylwetkach sołtysek – im daję pierwszeństwo – nie zabrakło opisu, jak sobie radzą z materią zarządzania lokalną społecznością, sąsiadami, realizacją ich pomysłów i oczekiwań.

opr. Bogumił Drogorób
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe