„Dla wyrównania szans w leczeniu noworodków”

  • 17.01.2018, 10:08 (aktualizacja 24.01.2018 10:16)
  • (katia)
„Dla wyrównania szans w leczeniu noworodków”
Już po raz 26. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała, by zbierać środki na sprzęt medyczny dla szpitali w całej Polsce. W sierpeckim Centrum Kultury i Sztuki WOŚP grała po raz 21.

„Jesteśmy z WOŚP-em praktycznie od samego początku - mówiła szefowa Sztabu Kasia Moskal - jeszcze w „starym” Domu Kultury co roku organizowana była zbiórka, teraz, po rozbudowie, mamy większe możliwości lokalowe i techniczne, ale radość jest ta sama. Zbiórka dla najmłodszych nie jest pierwszą w działaniach WOŚP. Jak mówił Jurek Owsiak w wywiadach: „neonatologia była celem Finałów WOŚP już siedmiokrotnie. Dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy na wszystkie oddziały noworodkowe w Polsce trafiły 3 844 urządzenia medyczne za łączną kwotę 121 909 333,39 PLN. Rodzice najmniejszych pacjentów mogą dziś, w razie potrzeby, liczyć na gotowość do pracy 1160 inkubatorów, 367 stanowisk do resuscytacji noworodków czy 344 kardiomonitorów”. My dołączamy się po raz kolejny poprzez różne działania, ale cel jest jeden - jak najwięcej zebranych pieniędzy i jak najwięcej zaangażowanych osób”. Akcja pozyskiwania wolontariuszy zaczęła się już we wrześniu, co roku Fundacja określa przyznaną liczbę wolontariuszy w danym rejonie. „Niestety nie wszystkich możemy przyjąć - podkreśla szef Sztabu - w tym roku również zgłaszały się osoby chętne, ale decydowała kolejność zgłoszeń. Zależy nam na dużej odpowiedzialności i poważnemu podejściu do zbiórki, jest to w końcu największa zbiórka funduszy w Polsce, a przecież obejmuje swoim zasięgiem także zagranicę”. W tym roku na ulice Sierpca oraz okolicznych miejscowości wyszło 63 wolontariuszy. Jednak zbiórka pieniędzy zaczęła się już od 10 stycznia. Po wtorkowym spotkaniu z wolontariuszami oraz służbami policji i straży miejskiej, na którym nie zabrakło informacji o bezpieczeństwie i zachowaniu wolontariuszy oraz przebiegu Finału, szefowa Sztabu przekazała im puszki i identyfikatory. Tak wyposażeni kwestowali podczas zaplanowanych w szkołach zbiórek. Pomysłów, jak co roku, nie zabrakło - były kiermasze ciast, loterie fantowe, a każde serduszko rozdane kolegom i nauczycielom to jeszcze jeden grosz wrzucony do puszki. Wśród imprez poprzedzających niedzielny Finał  odbył się również sobotni „Turniej Darta”, z którego wpisowe zostało przeznaczone na WOŚP. Organizatorami turnieju byli MOSiR oraz Hotel Skansen Conference & Spa - tam też odbyły się zawody. Wśród pań zwyciężyła Sylwia Przedpełska. Na II miejscu uplasowała się Henryka Kopczyńska, a na III Teresa Bogucka. Wśród panów I miejsce zajął Mateusz Mikucki, na II miejscu znalazł się Przemek Mikucki, a na III Arkadiusz Lorek. Najlepszy wynik (top score) uzyskał Igor Suliński - 101 pkt. Natomiast najmłodszym zawodnikiem był Sebastian Szynacki, który zajął VII miejsce. 
Niedziela rozpoczęła się w Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu pokazami w wykonaniu dzieci i młodzieży z sierpeckich przedszkoli i szkół, a także uczestników zajęć odbywających się w CKiSz-u. Były również dodatkowe atrakcje: nauka pływania i udzielania pierwszej pomocy zorganizowana na krytej pływalni w Sierpcu, XIII Turniej Piłki Nożnej „OLD BOYS” w hali Szkoły Podstawowej nr 2, przejażdżki samochodem elektrycznym Nissan Leaf (dochód z wpisowego został przekazany w całości na WOŚP) oraz rejestracja potencjalnych dawców szpiku prowadzona przez fundację A-DAM Siebie. Nie zabrakło również sierpeckiej sceny muzycznej, która zagrała w sali teatralnej CKiSz-u. Od godzin popołudniowych grały zespoły Pół-na-Pół, The Presya, Loosehead i Biga+, a fani dobrej muzyki nie zawiedli i tym razem, licznie wypełniając salę. Jak mówili artyści, „gramy, bo lubimy, bo muzyka sprawia nam ogromną radość, a jeśli przy okazji można pomóc, to tym bardziej warto”. Wieczorem na scenie widowiskowej wystąpił zespół Skumaj to Kotejro X Marce.E i oczywiście zapaliło się WOŚP-owe Światełko do Nieba.
Wolontariusze, zmarznięci - ale zadowoleni, przychodzili na przerwy do CKiSz-u. Czekała tu na nich gorąca herbata i kanapki. Pani Katarzyna  Moskal starała się z każdym choć chwilę porozmawiać, sprawdzała puszki, rozdawała kolejne serduszka - atmosfera w Sztabie była serdeczna i czuło  się, że praca sprawia wszystkim przyjemność. „To praca wielu ludzi – mówiła pani Kasia. Szef Sztabu czuwa, rzecz jasna, nad wszystkim, wolontariusze z identyfikatorami i puszkami są widoczni na ulicach miasta, ale nie gralibyśmy, gdyby nie masa ludzi, którzy nam pomagają. Mam tu na myśli dyrektora CKiSz-u pana Jarosława Żmijewskiego, władze miasta, pracowników CKiSz-u, panie, które pracowały w komisji liczącej pieniądze, instruktorów i nauczycieli, którzy przygotowali młodzież i dzieci do występów, darczyńców, sponsorów, którzy przekazali jedzenie i wodę dla wolontariuszy, zespoły muzyczne, współpracujące z nami instytucje i osoby prywatne organizujące zbiórki podczas wydarzeń towarzyszących, a także służby policji i straży miejskiej, które czuwały nad bezpieczeństwem kwestujących zarówno w Sierpcu, jak i w okolicy. To ogromne przedsięwzięcie angażujące całą rzeszę ludzi”. 
- W zeszłym roku WOŚP w Sierpcu zebrała ponad 46 tysięcy. Ile pieniędzy zebrano w tym roku?
„Zebraliśmy 44389,99. To fantastyczny wynik, szczególnie że mroźna niedziela nie zachęcała wielu do wyjścia z domu. Oczywiście jest to kwota całej zbiórki, wliczając w to pieniądze ze szkół, wpisowe z turniejów i wydarzeń towarzyszących, a także aukcję. Cieszymy się bardzo, ponieważ po raz kolejny aukcja przebiegła fantastycznie - wielu darczyńców ofiarowało cenne  przedmioty, a licytacja wzbudzała duże emocje. Wśród najchętniej licytowanych przedmiotów znalazły się, rzecz jasna, gadżety WOŚP, ale również prace plastyczne - obrazy, ręcznie wykonane przedmioty, złote serduszka z grawerem, vouchery na zabiegi kosmetyczne do salonów, vouchery do restauracji czy też na różnego rodzaju usługi. Najwyższą cenę -600 zł-  osiągnęła piłka nożna z podpisami zawodników Wisły Płock ekstraklasy, którą wylicytował pan Tomasz Domiński wraz z synami. W sumie z samej licytacji zebraliśmy ponad 10 tysięcy złotych. W tym roku także, po raz pierwszy, korzystaliśmy z terminala POS, także naszych licytujących ograniczał jedynie limit karty kredytowej!”
- Kto z wolontariuszy zebrał najwięcej?
„W tym roku najwięcej zebrała Ola Topolewska - uczennica gimnazjum, która należy do Młodzieżowego Wolontariatu Artystycznego CKiSz, a w czasie WOŚP była również wolontariuszką kwestującą na terenie CKiSz-u. Jej puszka zmieściła 2718 złotych. Ola i inne wolontariuszki kwestujące w „bazie” wcale nie miały łatwiejszej pracy, choć może aż tak bardzo nie doskwierało im zimno, to właśnie tutaj pojawiło się najwięcej osób, wspierających WOŚP, a praca trwała od samego rana do godzin wieczornych.
- Jakie WOŚP-owe atrakcje i plany ma Sztab w Sierpcu na rok następny?
„Na razie odpoczywamy i rozliczamy się z zebranych pieniędzy.  Zamknięcie całej zbiórki też wymaga czasu. A za rok? Na pewno nie przestaniemy zbierać i grać dla WOŚP. Mamy już nowe pomysły na zbiórki i zaangażowanie społeczności naszego miasta i okolic, ale o tym dopiero za rok. W każdym razie, jak mówi Jurek Owsiak, gramy do końca świata i jeden dzień dłużej”.

Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC
Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC
Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC
(katia)
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe