Próba odwołania przewodniczącego

  • 31.01.2018, 08:37 (aktualizacja 09.02.2018 08:40)
  • SK
Próba odwołania przewodniczącego
Obrady XLVIII Sesji Rady Powiatu Sierpeckiego to głównie kontrowersyjne przewodnictwo wicestarosty Wojciecha Rychtera na Komisji Spraw Społecznych, wniosek o odwołanie Jana Rzeszotarskiego z pełnienia funkcji przewodniczącego Rady Powiatu.

Na początku sesji pojawił się problem z ustaleniem sekretarza obrad. Według kolejności powinien nim zostać Mariusz Turalski. Mimo próśb przewodniczącego Jana Rzeszotarskiego radny Turalski nie wyraził zgody na zmianę miejsca przy stole obrad. W konsekwencji sekretarzem został Juliusz Gorzkoś.
Radny Andrzej Cześnik pytał o zmiany, jakie zaszły w związku z wyborem nowego wicestarosty. Zapytał także o przyjęty plan pracy Zarządu na 2018 rok i poprosił o  przybliżenie go radnym. Zainteresowany był również tym, czy na spotkaniu z marszałkiem województwa mazowieckiego została poruszona sprawa szpitala, czy pojawiły się tematy związane np. z dofinansowaniem szpitala w Sierpcu.
W odpowiedzi radnemu starosta Jan Laskowski, czytając postanowienie proceduralne zawierające podział zadań członków Zarządu Powiatu Sierpeckiego, wymienił główną zmianę, na mocy której przejął nadzór nad Wydziałem Oświaty i Zdrowia, zaś nadzór merytoryczny nad sprawami społecznymi przekazał wicestaroście. Następnie dodał, że spotkanie z marszałkiem miało miejsce na początku roku i tematyka poświęcona była współpracy na rok 2018 oraz zagadnieniom gospodarczym dotyczącym planów uzyskania przez powiat wsparcia w tym roku oraz planowanych przez marszałka działań na terenie powiatu. Starosta poinformował, że rozmowa o służbie zdrowia również miała miejsce.
Jarosław Ocicki odniósł się do schematu organizacyjnego starostwa i tego, kto za co odpowiada. Zapytał, czy podział organizacyjny pracy Zarządu wymaga przegłosowania przez Radę. 
Jan Laskowski poinformował obecnych, że w zakresie nadzoru merytorycznego i kontroli nad jednostkami organizacyjnymi powiatu sierpeckiego starosta ma nadzór m.in. nad Zarządem Dróg Powiatowych, Powiatowym Urzędem Pracy, Liceum Ogólnokształcącym , Specjalnym Ośrodkiem Wychowawczym , Zespołem Szkół nr 1 i Zespołem Szkół nr 2, Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną. Wicestarosta zaś ma nadzór nad Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej,  Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, Powiatowym Domem Dzieci w Szczutowie oraz Domem Pomocy Społecznej w Szczutowie. 

Kontrowersyjne przewodnictwo na posiedzeniu Komisji
Radny Ocicki zwrócił uwagę, iż ostatniemu posiedzeniu Komisji Spraw Społecznych przewodniczył Wojciech Rychter, a zgodnie ze statutem członek zarządu nie ma prawa prowadzić posiedzenia komisji ani też być jej przewodniczącym. Mecenas poinformował, że zgodnie ze statutem członek zarządu nie może być przewodniczącym komisji, zaś kwestia zwołania ostatniego posiedzenia Komisji Spraw Społecznych była z nim konsultowana, i wyraził zgodę, ale pod warunkiem, że kierowanie pracą Komisji będzie powierzone innemu członkowi tejże Komisji. Radny Ocicki podzielił się swoją wiedzą, mówiąc, że jeśli nie ma nowego przewodniczącego komisji, to jedyną osobą, która może przejąć jego obowiązki, jest przewodniczący rady. Dodał, że Wojciech Rychter powinien złożyć rezygnację w dniu, w którym został wicestarostą. 
Wicestarosta Rychter odniósł się do słów radnego, mówiąc, że na złożenie rezygnacji z przewodniczenia Komisji Spraw Społecznych ma 30 dni. Komisję zwołał i dodał, że tę Komisję poprowadził, nie przekazał innej osobie przewodniczenia. 
Mecenas wytłumaczył wicestaroście, że nie przysługuje mu termin 30 dni na złożenie rezygnacji, powinien to zrobić niezwłocznie po wyborze do zarządu. Termin 30 dni jest terminem na powołanie nowego przewodniczącego komisji. Dodał też, że przepisy prawa nie przewidują żadnych skutków prawnych wynikających z nieprawnego poprowadzenia przez Wojciecha Rychtera posiedzenia Komisji Spraw Społecznych.
Radny Turalski zapytał, czy prawdą jest, że dwóch radnych opuściło klub PSL, którzy to radni i jaki jest obecny skład klubu. Odpowiedzi na to pytanie udzieliła radnemu Krystyna Siwiec, która wyjaśniła, że na ręce przewodniczącego klubu nie wpłynęły żadne rezygnacje. Juliusz Gorzkoś nie omieszkał dodać, że rezygnacja na piśmie nie musi wpłynąć, ponieważ on sam przy świadkach ustnie zrezygnował z członkostwa. 

Rezygnacja i wnioski formalne 
W trakcje sesji wicestarosta  Wojciech Rychter złożył na piśmie rezygnację z przewodniczenia Komisji Spraw Społecznych . Następnie radny Turalski odczytał i złożył wniosek o odwołanie Jana Rzeszotarskiego z funkcji  przewodniczącego Rady Powiatu. Poprosił, by rozpatrzeć ten wniosek na najbliższej sesji Rady Powiatu. Pod wnioskiem podpisało się pięciu radnych. W treści wniosku czytamy m.in. „W naszej opinii Przewodniczący Rady Pan Jan Rzeszotarski wielokrotnie wykazywał się stronniczością, dzieląc radnych na gorszych i lepszych. Podczas prowadzenia obrad sesji wypowiadał swoje komentarze dotyczące interpelacji oraz wniosków składanych przez radnych opozycji, czy też odmawiał udzielenia głosu niektórym radnym lub wręcz im go odbierał”.
Do tego faktu odniosła się radna Krystyna Siwiec:
-”Odnosząc się do tego wniosku, chciałabym tylko powiedzieć, że nie jestem pierwszą kadencję i przeżyłam kilku przewodniczących, i nie będę wymieniała z nazwiska przewodniczących, którzy rzeczywiście utrudniali pracę nawet przez pół roku. Natomiast obserwując aktywność radnego wnioskującego , to nie zauważyłam, żeby był traktowany inaczej, a wręcz odwrotnie, raczej był dostrzegany przez pana Przewodniczącego. W związku z tym myślę, że ta ocena po prostu jest tylko oceną polityczną i próbą policzenia sił, a nie oceną merytoryczną”. 
Również radna Krystyna Kozicka skomentowała złożony wniosek:
- „Ja też jestem zszokowana tym wnioskiem i powiem szczerze, że uważam, że pan przewodniczący raczej jest takim ojcem, mówię tutaj o naszym gronie. I też uważam, że bardziej pan, nawet tutaj, wyróżnia opozycję niż nas, bo nawet pan Andrzej Cześnik w dniu imienin dostał kwiaty. Ale z tego co ja wiem, to w zasadzie nikt tu nie był wyróżniany aż tak bardzo, więc myślę, że są wszyscy traktowani na równi”.
Krystyna Siwiec w imieniu klubu PSL złożyła wniosek formalny o przegłosowanie od razu w dniu złożenia przez radnego Mariusza Turalskiego wniosku o odwołanie przewodniczącego Jana Rzeszotarskiego. Po słowach mecenasa radna wycofała złożony wniosek i złożyła kolejny w imieniu klubu PSL o wniesienie zmiany w porządku obrad i naniesienie punktu dotyczącego przegłosowania złożonego wniosku przez radnego Turalskiego. Nadmienić należy, że wnioskodawca wnioskował o przegłosowanie na następnej sesji Rady Powiatu. Radni mimo to większością przegłosowali zmianę porządku obrad. Po przeprowadzonym tajnym głosowaniu w sprawie odwołania przewodniczącego Rady Powiatu na obecnych 16 radnych 4 głosy były za odwołaniem, 10 radnych przeciw odwołaniu, zaś dwóch radnych wstrzymało się od głosu.

SK
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe