SPOTKANIE NOWOROCZNE POWIATU

  • 7.02.2018, 09:03 (aktualizacja 14.02.2018 09:07)
  • (katia)
SPOTKANIE NOWOROCZNE POWIATU
2 lutego w Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu odbyło się Spotkanie Noworoczne samorządowców powiatu sierpeckiego. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło Marszałka Województwa Mazowieckiego - Adama Struzika, posłów na Sejm Rzeczpospolitej- Waldemara Olejniczaka i Piotra Zgorzelskiego, wójtów gmin, radnych powiatu, władz oraz radnych miasta Sierpc, a także dyrektorów jednostek organizacyjnych, przedstawicieli duchowieństwa i lokalnych przedsiębiorstw.

Spotkanie stanowiło okazję do podsumowania roku 2017, wskazania najważniejszych działań oraz inwestycji realizowanych przez powiat. Jak podkreślał Przewodniczący Rady Powiatu Jan Rzeszotarski, „(…)dzięki uporowi, determinacji oraz zaangażowaniu udało się zrealizować szereg inwestycji, na które przeznaczono ponad 11 milionów zł. Wspólnie z gminami zrealizowano 30 inwestycji drogowych, polegających na przebudowie dróg powiatowych, czego łączny koszt wyniósł ponad 7,5 miliona zł. Przebudowane zostały również dwa mosty w miejscowościach Mieszczk i Piastowo. W latach 2010-2017 na inwestycje drogowo-mostowe wydano ponad 50 milionów zł. W ramach tych zadań wykonano 127 km dróg, około 22 km ciągów pieszych oraz przebudowano 9 mostów”. Przewodniczący Rady podkreślał, iż wymienione inwestycje i ich realizacja nie byłyby możliwe bez pomocy i współpracy Urzędu Marszałkowskiego oraz bez zaangażowania samorządów poszczególnych gmin.
Przewodniczący Rady jako priorytet działania powiatu sierpeckiego podkreślał również edukację - „(…) na sercu leży nam stworzenie dobrych warunków oraz wysokiej jakości kształcenia młodzieży. Ze swej strony pragnę zapewnić, że jednym z najważniejszych działań Rady i Zarządu Powiatu jest i będzie udoskonalenie działań naszej szkolnej bazy dydaktyczno- wychowawczej”. W roku 2017 na oświatę wydano ponad 21 milionów zł, w tym na realizowane projekty unijne ponad milion zł. Rozpoczęto budowę hali sportowej przy ZS nr 1 w Sierpcu (koszt ok. 3 mln 800 tys. zł), na którą w pozyskiwanie środków włączył się poseł Waldemar Olejniczak. 
Bardzo ważnym punktem podsumowań roku 2017 była kwestia zdrowia obywateli a tym samym funkcjonowanie szpitala w Sierpcu. Jan Rzeszotarski mówił: „Nie ukrywam, że jest to problem i temat naszego szpitala jest drażliwy, budzący wiele niezadowolenia, kontrowersji, ale podobnie jak wiele innych aspektów związanych ze służbą, wymagający rozwagi, spokoju, dobrej woli i zaangażowania wielu stron. W 2017 zainwestowaliśmy w naszą placówkę zdrowia ponad 8 milionów zł. Jednak nie uleczyło to kondycji szpitala - cały czas personel szpitala, któremu należy się wiele uznania za wkładany wysiłek i pracę, staje na wysokości zadania, aby zapewnić opiekę na właściwym poziomie. Pragnę jednak zaznaczyć, iż trudności, na które napotykamy, nie zależą w większości od nas, ale są pochodną ogólnej złej sytuacji w służbie zdrowia, a przede wszystkim niedofinansowania sektora ochrony zdrowia”. W ramach wsparcia szpitala podjęto inicjatywę dofinansowania, w którą zaangażowały się władze miasta, poszczególnych gmin oraz przedsiębiorcy powiatu sierpeckiego, którym wręczono podziękowania za ich zaangażowanie.
Jak co roku miłym akcentem było wręczenie tytułu „Zasłużony dla Powiatu Sierpeckiego”. Tytuł jest zaszczytnym honorowym wyróżnieniem i może być nadawany osobom fizycznym, osobom prawnym, instytucjom, jednostkom samorządu terytorialnego, organizacjom, stowarzyszeniom, fundacjom oraz innym podmiotom, w tym podmiotom gospodarczym, które w sposób widoczny i niepodważalny przyczyniły się do rozwoju powiatu sierpeckiego. Honorowy tytuł „Zasłużony dla Powiatu Sierpeckiego” przyznaje Starosta Sierpecki po uzyskaniu pozytywnej opinii Rady Powiatu w Sierpcu. W tym roku tytuł ten został przyznany p. Sławomirowi Malanowskiemu oraz p. Jakubowi Grodzickiemu.
Nie zabrakło akcentów nawiązujących do, przypadających w tym roku, obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a także zbliżających się na jesieni wyborów. Prelegenci,tj. posłowie, marszałek, a także władze miasta i powiatu wskazywali na kwestie zmian dokonujących się na naszych oczach w państwie polskim, podkreślali ogromny wpływ i korzyści płynące z przynależności do Unii Europejskiej, ale przede wszystkim powoływali się na zasadę subsydiarności, zgodnie z którą nie da się budować państwa, nie zaczynając od małych społeczności, jakimi są miasto, gmina, powiat, ograniczając inicjatywy oddolne, wyręczając mieszkańców i niszcząc ich inicjatywę.
Zwieńczeniem wieczoru była część artystyczna przygotowana przez dzieci i młodzież ze szkoły tańca Art-Dance, chór Canto ze Szkoły Podstawowej w Rościszewie oraz Parafialną Orkiestrę Dętą ze Szczutowa.

 

(katia)
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe