„Narkotyki, dopalacze - nie tędy droga”

  • 21.02.2018, 08:41 (aktualizacja 28.02.2018 08:47)
  • (katia)
„Narkotyki, dopalacze - nie tędy droga”
„Chcemy pokazać młodym ludziom, że bez wspomagaczy można być twórczym i aktywnym. Pragniemy, aby młodzi ludzie potrafili i chcieli rozmawiać o problemach dotyczących wieku dorastania, a szczególnie związanych z nadużywaniem środków psychotropowych. Jestem przekonana, że dzisiejsza debata jest tylko początkiem działań, spotkań i rozmów, które będą przeprowadzane w szkołach. Jestem przekonana o powodzeniu dzisiejszej debaty i jej pozytywnych skutkach. Myślę, że nie będzie to czas stracony” - mówiła Dorota Skrzypek, Mazowiecki Wicekurator Oświaty, wprowadzając zebranych w sali widowiskowej CKiSz-u 16 lutego 2018 roku do kampanii „Narkotyki, dopalacze - nie tędy droga”.

Głównym celem spotkania, na które zaproszono uczniów, dyrekcje i nauczycieli placówek powiatu sierpeckiego, było zwrócenie uwagi na problem zażywania narkotyków i dopalaczy wśród osób nieletnich, zwiększenie poziomu wiedzy o zagrożeniach płynących z ich zażywania, kształtowanie świadomości na temat negatywnego wpływu środków odurzających na człowieka oraz skutkach prawnych z tym związanych, a także promocja zdrowego stylu życia. Nie zabrakło na spotkaniu władz miasta i powiatu, zaproszonych gości, tj. Posła na Sejm Rzeczpospolitej Waldemara Olejniczaka i Mazowieckiego Wicekuratora Oświaty Doroty Skrzypek.
Spotkanie podzielone zostało na dwie części, które w różny sposób przybliżały problem brania narkotyków i dopalaczy. W pierwszej części uczniowie Gimnazjum Miejskiego im. Mikołaja Kopernika w Sierpcu przedstawili spektakl „Życiorysy pisane narkotykami” - historie młodych narkomanów i ich najbliższych, zaczerpnięte z książek, pamiętników i przeniesione na deski teatralne przez młodych artystów. Poruszające  sceny pokazywały zgubny wpływ narkotyków na życie i zdrowie człowieka, zmaganie się z nałogiem, niszczenie relacji rodzinnych, przyjacielskich, powolne zatracanie siebie. Dodatkowo młodzież gimnazjalna oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Armii Krajowej zaprezentowali „Dobre praktyki”, czyli wykorzystanie czasu wolnego, by promować zdrowy styl życia, rozwijać pasje i zainteresowania, zdobywać wiedzę, a także realizować swoje działania w ramach projektu „Szkoła promująca zdrowie”.
Druga część spotkania poświęcona była debacie młodzieżowej „Narkotyki, dopalacze - ulegniesz, przepadniesz”, przygotowanej przez Zespół Szkół nr 1 im. gen. Jose de San Martina w Sierpcu, podczas której zaproszeni goście: Jolanta Węglarz - pedagog Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sierpcu, Jacek Kowalski - ratownik medyczny, Krzysztof Kosiorek - starszy aspirant, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Sierpcu oraz pani Izabella Piotrowska z córką Kamilą odpowiadali na pytania o przyczyny i skutki zażywania narkotyków i dopalaczy. Jak podkreślali prelegenci, w ostatnim okresie wzrasta liczba osób, szczególnie młodych, pomiędzy 17 a 30 rokiem życia, które sięgają po narkotyki, ale również po dopalacze. Wiele z nich nie zdaje sobie w ogóle sprawy, jak zgubne może być zażywanie tych substancji, nie tylko pod względem zdrowia, ale także ze względów prawnych (ograniczenie wolności nawet do lat 10 za posiadanie i sprzedawanie narkotyków). Podczas debaty młodzież oraz jej opiekunowie mogli poznać także historię Kamili, która kilka lat temu zetknęła się z narkotykami, przez dłuższy czas była uzależniona, spędziła 10 miesięcy w ośrodku odwykowym, a teraz sama pomaga, jako wolontariuszka, młodym ludziom uzależnionym od narkotyków, a także wspólnie z mamą spotyka się, by dzielić się doświadczeniem i ostrzegać innych przed sięganiem po te substancje.
Debata, jak podkreślił prowadzący Zbigniew Czajkowski, jeszcze kilka lat temu nie mogłaby się odbyć w takim gronie ze względu na zupełnie inną świadomość i postrzeganie problemu narkomanii. Wielokrotnie bowiem problem zażywania narkotyków ukrywano przed społeczeństwem, a zażywający narkotyki byli często z niego wykluczeni. Na szczęście dziś świadomość wzrasta, a debaty takie jak ta pozwalają młodym ludziom, a także ich rodzicom i nauczycielom, poznać zagrożenia i otwarcie mówić o problemach.

(katia)

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe