Tam właśnie mieszka…

  • 28.02.2018, 08:01
  • opr. (dr)
Tam właśnie mieszka… fot. (dr)
Skręcając w Gójsku z drogi krajowej w kierunku Szczutowa, możemy pojechać właśnie tam, do miejscowości gminnej. Albo w miejscu gdzie krzyż kierujemy się na Agnieszkowo. Zaledwie trzy kilometry.

W Agnieszkowie na 175 mieszkańców, z których połowa to kobiety, mieszkają tylko cztery Agnieszki. W ostatnich latach to imię jakoś nie miało powodzenia u rodziców nowo narodzonych dzieci, ale – często tak bywa – falami powróci. Wystarczy, aby imię Agnieszka pojawiło się wśród mistrzyń sportu, na firmamencie kultury -  literatura, film, teatr, raczej nie polityki. Z badań  socjologicznych wynika, iż tam wzorów tego typu nie szukamy. 
Imię Agnieszka pochodzi od greckiego słowa hagneia i oznacza: czystość, bez skazy, świętość. Do Polski przywędrowało w średniowieczu z sąsiednich Czech. Początkowo znane było w formach bardziej ludowych, takich jak np. Agna, Jagna czy Jagnieszka. Z kolei łacińskie agnus oznacza baranka – Agnus Dei (Baranek Boży).
Agnieszka imieniny obchodzi dość często -  1, 21, 28 stycznia, 28 lutego, 2, 6, 26 marca, 20 kwietnia, 13 maja, 17 czerwca, 27 lipca, 27 sierpnia, 4 września, 11 listopada. Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Agnieszki jest 21 stycznia (ksiegaimion.com – przyp. B.D.).
Warto przy tej okazji wiedzieć, że patronkami Agnieszki są: św. Agnieszka Rzymska – męczennica rzymska spalona prawdopodobnie na stosie 21 stycznia 304 roku w wieku zaledwie 12 lat, patronka dzieci i symbol niewinności; św. Agnieszka z Asyżu (1198-1253) – młodsza siostra św. Klary, z którą razem założyła przy kościółku św. Damiana zakon „Ubogie Panie” (nazwane później klaryskami); św. Agnieszka z Pragi (205-1282) – założyła klasztor klarysek, czyniąc z niego ośrodek odnowy religijnej oddziałujący na całą Europę. Ta właśnie Agnieszka czeska jest szczególnie adorowana w polskiej historii i kulturze religijnej. Agnieszkom patronuje także św. Agnieszka z Montepulciano – włoska dominikanka słynąca z daru proroctw.

 

opr. (dr)
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe