„Wiosenne propozycje”

  • 28.02.2018, 08:03
  • Jarosław Asztemborski
„Wiosenne propozycje” Fot. D Krześniak
.

W Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu wiosna zaczyna się nieco wcześniej. Od 1 marca skansen zaprasza bowiem do udziału w programie edukacyjnym „Zwyczaje wiosenne w skansenie”, stanowiącym interesujące spotkanie z tradycją i obrzędowością wsi mazowieckiej sprzed ponad 100 lat. Muzeum pragnie też zaprosić do udziału w konkursie plastycznym „Tradycyjna palma wielkanocna”. To już 18 edycja inicjatywy swoją tematyką nawiązującej do jednego z najważniejszych symboli Wielkiego Tygodnia.
Gdy z dachów dawało się słyszeć rytmiczne kapanie, mróz coraz rzadziej wymalowywał na szybach swoje wzory, na polach spod śniegu wyglądać zaczynała naga ziemia, natomiast w rzekach i jeziorach tafla lodu stawała się coraz cieńsza, ludność wiejską napełniała radość i nadzieja. Mieszkańcy wsi mogli się spodziewać, że lada dzień zobaczą na niebie pierwsze klucze ptaków przynoszących tak upragnioną wiosnę. Były to jednocześnie sygnały do rozpoczęcia pracy w domu, polu i zagrodzie. 
Programy edukacyjne przygotowane przez sierpecki skansen służą przybliżeniu zwyczajów i obrzędów związanych z tym czasem. Pozwalają uczestnikom dowiedzieć się, jak świętowano, bawiono się i czym zajmowano się wtedy. Poznają oni najważniejsze symbole łączone z Wielkanocą, czynności mające zapewnić urodzaj i ochraniać przed chorobą. Propozycja skierowana jest do uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych, średnich i osób indywidualnych. Czekają na nich: przejażdżki wozem po terenie ekspozycji, projekcja prezentacji multimedialnej i zabawa przy ognisku z pieczeniem kiełbasek. Mają okazję zwiedzić wraz z przewodnikiem wystawę „Wielkanoc na Mazowszu” ukazującą życie codzienne i czas wiosenny świętowania mazowieckiej wsi na przestrzeni prawie stu lat. Zależnie od wybranego wariantu dekorują tradycyjną kartę świąteczną lub biorą udział w warsztatach wykonywania palm wielkanocnych i pisanek. W ich trakcie zapoznają się z materiałami, jakich używano do tworzenia palm, ich znaczeniem symbolicznym oraz rolą, jaką odgrywały w kulturze ludowej. Uczą się malować jajka metodą nakładania wosku i barwienia. Zaznajamiają z najpopularniejszymi barwnikami i metodami ich uzyskiwania, a także innymi metodami ozdabiania pisanek oraz kraszanek. Warsztaty są również realizowane w sierpeckim ratuszu. Tam też aktualnie zwiedzać można wystawę „Tajemnice odkrywane w drewnie. 45 lat pracy twórczej Edmunda Szpanowskiego”. Więcej informacji na temat oferty znaleźć można na stronie mwmskansen.pl i na muzealnym profilu na Facebooku. Zgłoszenia uczestnictwa w programach przyjmowane są pod adresem: [email protected] i nr tel. 24 275 28 83, wew. 36, 37 i 53. 
Umiejętności zdobyte podczas warsztatów wiosennych mogą być przydatne w konkursie „Tradycyjna palma wielkanocna”. Bukszpan, barwinek, borówka, gałązki wierzbowe pokryte baziami, pęczek trzciny oraz kolorowe bibułowe kwiaty – tylko tyle potrzebne jest, by stworzyć prawdziwe dzieło sztuki. Już od 18 lat sierpecki ratusz zachęca najzdolniejszych twórców nieprofesjonalnych do wykonywania własnych palm i wzięcia udziału w rywalizacji. Efekt ich pracy podziwiać można podczas imprezy plenerowej „Niedziela Palmowa w skansenie”. Wystawione nieopodal kościoła kompozycje stanowią barwne tło dla stanowiącej najważniejszy element wydarzenia mszy świętej połączonej z procesją po terenie ekspozycji.
Co należy zrobić, by wziąć udział w konkursie? Wystarczy samodzielnie bądź w grupie wykonać palmę z wykorzystaniem wyłącznie tworzyw naturalnych i tradycyjnych form zdobniczych. Jej wysokość nie może przekraczać 3 m. Powinna być opatrzona kartą zgłoszeniową zawierającą dane autora/autorów i wskazaniem regionu, z którego pochodzi jej wzorzec. Należy ją następnie dostarczyć do 16 marca 2018r. do Działu Upowszechniania i Promocji MWM (09-200 Sierpc, ul. Narutowicza 64, budynek G). Konkurs skierowany jest zarówno do dzieci i młodzieży, jak również dorosłych. Wyboru najładniejszych spośród zgłoszonych palm dokonają osoby, które 25 marca 2018r. wezmą udział w imprezie plenerowej „Niedziela Palmowa w skansenie” i w godzinach 9.00–13.30 oddadzą swoje głosy na specjalnych kartach. Prócz tego powołana przez Dyrektora MWM komisja konkursowa przyzna nagrodę specjalną autorowi najbardziej wyjątkowej tradycyjnej palmy mazowieckiej. Ogłoszenie wyników głosowania i wręczenie nagród zwycięzcom nastąpi o godzinie 15.00. Laureaci otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz cenne nagrody rzeczowe w postaci sprzętu multimedialnego, sportowego i elektronicznego. Jest zatem o co walczyć.
To nie jedyne propozycje, jakie przygotowało Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu w najbliższym czasie. Już 21 marca rozpoczyna się kalendarzowa wiosna. Z tej okazji w skansenie odbędzie się impreza przybliżająca zwyczaje związane z pożegnaniem zimy i powitaniem nowej pory roku, a także konkurs na najciekawszą marzannę. Na uczestników czeka pochód słomianych kukieł, obrzęd wspólnego wypędzenia mrozów, zwiedzanie muzealnej wsi i zabawa przy ognisku. Więcej informacji oraz regulaminy obu konkursów znaleźć można na stronie mwmskansen.pl i na muzealnym profilu na Facebooku. 
Wiosną w Muzeum dzieje się naprawdę dużo. Wśród tylu możliwości każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Zapraszamy.

Jarosław Asztemborski

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe