40 pytań do...

  • 7.03.2018, 08:59 (aktualizacja 14.03.2018 09:01)
  • SK
40 pytań do...
Podczas LII Sesji Rady Miejskiej dużo emocji wniosły interpelacje i zapytania radnych, które dotyczyły spółki ZGKiM w Sierpcu. Ponad 40 pytań skierowanych do burmistrza to niewątpliwie rekord tej kadencji.

Sesja należała do niecodziennych, a to między innymi za sprawą zmiany miejsc siedzących przez część radnych. Następnie już na początku posiedzenia Wojciech Jaworowski złożył wniosek formalny dotyczący wniesienia do porządku obrad dodatkowego punktu, a mianowicie podjęcia uchwały w sprawie przeprowadzenia przez komisję rewizyjną dodatkowej kontroli w Urzędzie Miejskim. Kontrola dotyczyć ma funkcjonowania Urzędu i gospodarki finansowej miasta w bieżącej kadencji, a w szczególności wydatków na obsługę prawną, wydatków na audyty i usługi doradcze oraz wydatków na wynagrodzenia bezosobowe. Radni przyjęli wniosek radnego.
Podczas interpelacji burmistrza zasypano pytaniami związanymi z działalnością spółki ZGKiM, dotyczącymi rachunków zysków i strat od początku funkcjonowania spółki z uwzględnieniem poszczególnych miesięcy i lat, od kogo, w jakich ilościach i na jaką kwotę były przyjmowane odpady na wysypisko w Rachocinie w 2017 roku. Pytano także, do jakich projektów spółka przystąpiła od początku tej kadencji i z jakich skorzystała. Radny Jaworowski dociekał, czy powołanie prezesa ZGKiM było zgodne z obowiązującymi przepisami prawa. Wiesław Rypiński pytał o wzrost zatrudnienia w spółkach oraz o RIPOK i Bio odnośnie wysypiska. Padły pytania dotyczące ilości osób zatrudnionych w niektórych wydziałach Urzędu Miasta, podejmowanych działaniach promujących miasto na zewnątrz i efektach tych działań.
Wyczerpującej odpowiedzi na prawne obsadzenie na stanowisku prezesa ZGKiM Wojciecha Kulińskiego udzielił mecenas spółki. Przypomniał, że Wojciech Kuliński do składu rady nadzorczej został powołany przyjętą uchwałą w dniu 28 grudnia 2016 roku. Jednocześnie w tej uchwale powierzono Kulińskiemu funkcję wiceprezesa zarządu. Przepisy prawa obowiązujące na dzień 28 grudnia 2016 roku nie zawierały szczególnych wymagań dla członków zarządu. Członków zarządu powołuje i odwołuje rada nadzorcza, a więc żadne przepisy nie przewidywały w tym czasie szczególnych wymagań do powołania osoby do zarządu. Kwestia powierzenia stanowiska prezesa spółki we wrześniu 2017 roku nastąpiła uchwałą rady nadzorczej z 15 września 2017 roku. Zgodnie z treścią tej uchwały Wojciech Kuliński nie został odwołany ze składu zarządu, lecz rada nadzorcza tą uchwałą odwołała powierzenie panu Kuklińskiemu tylko pełnienia funkcji wiceprezesa zarządu, a powierzyła mu pełnienie funkcji prezesa. Do rozmowy włączył się sam prezes spółki, który uspokoił radnego Jaworowskiego i pozostałych, mówiąc, iż wszystkie informacje związane z tematem finansowym funkcjonowania spółki, RIPOK-em oraz Bio otrzymają w najbliższym czasie na piśmie. 
Ponadto radni zdjęli z porządku obrad punkt dotyczący przyjęcia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasta Sierpc. Szczegóły sposobu i zakresu świadczenia usług odbierania i zagospodarowywania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości będą jeszcze omawiane na posiedzeniach Rady Miejskiej. W najbliższym czasie zostaną podjęte uchwały m.in. dotycząca zmiany regulaminu.
Na większość pytań zadanych przez radnych burmistrz zadeklarował pisemną odpowiedź. Radni przyjęli uchwałę w sprawie przeprowadzenia kontroli przez komisję rewizyjną. Przewodniczący komisji nie krył zaskoczenia zakresem kontroli wynikającym ze złożonego wniosku. Dopytywał, czy mecenas Urzędu Miasta będzie w tym czasie do dyspozycji i czy jest termin na przeprowadzenie kontroli. 

 

SK
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe