„Wiosna tuż, tuż”

  • 7.03.2018, 09:18
  • Jarosław Asztemborski
„Wiosna tuż, tuż”
Dlatego też już 21 marca skansen zaprasza na imprezę plenerową „Powitanie wiosny w skansenie”. Na uczestników czeka wiele emocji, zabawa i spotkanie z folklorem Mazowsza.

Najważniejszymi rekwizytami związanymi ze zwyczajami wypędzenia zimy i powitania wiosny były kukła zwana Marzanną, Moreną bądź Śmiercichą oraz Gaik Zielony. W czwartą niedzielę wielkopostną, określaną jako Biała lub Czarna młodzież wiejska wykonywała ze słomy postać kobiecą, na którą nakładano strój druhny – białą sukienkę, gorsecik, fartuszek, wianek dziewczęcy i wstążki w warkoczach. Barwa jej szaty symbolizowała zimno, mróz i śmierć. Maszkarę wynoszono następnie o zmroku za wieś, śpiewając przy tym okolicznościowe pieśni. Po drodze musiała się ona „pokłonić” każdemu domostwu, zabierając z niego wszelkie strapienia i choroby. Poza zabudowaniami podpalano ją i wrzucano w nurt rzeki. Potem wszyscy musieli oddalić się jak najszybciej z miejsca symbolicznej egzekucji, pod żadnym pozorem nie oglądając się za siebie, by nie sprowadzić żadnego nieszczęścia. 
Natura nie znosi pustki. Na miejsce wypędzonych chłodów należało sprowadzić wiosenne ciepło. Następnego dnia więc wnoszono między obejścia zieloną, przystrojoną barwnymi wstążkami gałąź sosnową, nazywaną Latkiem. Jej kolory oznaczały odradzające się życie i radość płynącą z powrotu ciepłych dni. Uczestnicy obrzędu odwiedzali wszystkich sąsiadów, składając im życzenia. Wizyty te stanowiły zwiastun dużych plonów i dorodnego przychówku w gospodarstwie. 
Pragnąc kontynuować te tradycje, Muzeum zaprasza dzieci i młodzież do udziału w konkursie „Najciekawsza Marzanna”, mającego miejsce w ramach odbywającej się 21 marca imprezy plenerowej „Powitanie wiosny w skansenie”. Jest on skierowany do grup zorganizowanych: wychowanków przedszkoli, ośrodków kultury, placówek edukacyjnych, uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych i średnich (zespół liczyć powinien co najmniej 3 osoby). Zadaniem uczestników jest zrobienie Marzanioka ze słomy i kolorowych szmat według własnego pomysłu. Swoim wyglądem ma nawiązywać do przemiany pór roku – odejścia zimy i przyjścia wiosny, a zarazem zawierać elementy odwołujące się do współczesnych trosk uczniów. Liczy się też jej trwałość, musi bowiem przetrwać paradę kukieł. 
By wziąć udział w rywalizacji, należy dokonać rezerwacji przyjazdu drużyny i w dniu wydarzenia przybyć wraz z pracą przed muzealną karczmę. Uczestnicy szukać będą pierwszych wiosennych kwiatów i pąków na drzewach oraz wypatrywać kluczy wracających ptaków, poznają symbolikę Śmiercichy, a także wezmą udział w obrzędzie jej utopienia. Powołana zarządzeniem dyrektora komisja konkursowa dokona oceny zgłoszonych Marzann i przyzna autorom najciekawszych trzy nagrody i jedno wyróżnienie. Laureaci otrzymają pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego oraz rekreacyjnego.
To nie koniec atrakcji, które Muzeum Wsi Mazowieckiej szykuje dla swoich młodych gości. Po emocjach konkursowych czeka na nich też zwiedzanie z przewodnikami wystawy „Wielkanoc na Mazowszu” prezentowanej we wnętrzach dziesięciu chałup chłopskich, zabytkowego kościoła i dwóch dworów szlacheckich. Odkryją najważniejsze tradycje związane z Wielkim Tygodniem i Świętami Zmartwychwstania, dowiedzą się, co znaleźć się musiało w koszyku ze święconką i jak bawiono się w śmigusa-dyngusa. Wydarzenie zakończy wspólna zabawa przy ognisku z pieczeniem kiełbasek.
Więcej informacji na temat imprezy „Powitanie wiosny w skansenie” oraz regulamin konkursu znaleźć można na stronie mwmskansen.pl. Zgłoszenia udziału w imprezie przyjmowane są pod adresem: [email protected] i pod numerem telefonu 24 275 28 83, wew. 36, 37, 54.
Serdecznie zachęcamy do udziału w wydarzeniu i do przeżycia prawdziwej podróży w czasie oraz przestrzeni, do przeniesienia się na wieś sprzed ponad stu lat.

Jarosław Asztemborski

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe