Niedziela Palmowa w skansenie

  • 28.03.2018, 08:52 (aktualizacja 04.04.2018 08:55)
  • MWM
Niedziela Palmowa w skansenie
Niedziela Palmowa otwiera wyjątkowy czas w obrzędowości kościelnej i ludowej. Rozpoczyna Wielki Tydzień, w czasie którego wierni wspominają mękę i zmartwychwstanie Chrystusa. Dla mieszkańców wsi wyznaczała moment pożegnania zimy i rozpoczęcia przygotowań do wiosennych prac w polu i zagrodzie. Ten dzień świętowano w sposób wyjątkowy. 25 marca 2018 Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu przygotowało imprezę plenerową przybliżającą całe bogactwo i piękno dziś już zapomnianych ludowych tradycji wielkanocnych.

Jeszcze do niedawna gospodynie samodzielnie wykonywały palmy, które potem zanosiły do kościoła. Barwne procesje podczas odprawianego w Niedzielę Palmową nabożeństwa skupiały wszystkich mieszkańców okolicznych miejscowości. Po powrocie z kościoła palemki umieszczano za świętym obrazem dla ochrony domostwa przed chorobami i uderzeniem pioruna. By przypomnieć te zwyczaje, podczas „Niedzieli Palmowej w skansenie” przygotowano dla zwiedzających pokazy obrzędowości wiejskiej i zajęć związanych z okresem wiosennym oraz Świętami Wielkanocnymi. Nieco kapryśna wiosenna pogoda nie odstraszyła turystów. W wydarzeniu uczestniczyło około 3000 osób. Była to najbardziej liczna Niedziela Palmowa z organizowanych dotychczas w skansenie w Sierpcu. Zobaczyć można było, jak dawniej wykonywano palmy wielkanocne, malowano jaja czy przygotowywano święconkę. Ponieważ na czas Wielkanocy wiejskie izby zyskiwały odświętny wygląd, w jednej z chałup turyści oglądali prezentację dekorowania polepy wysypywanymi z piasku wzorami, a w innej poznawali obyczaj tworzenia z wielobarwnych papierowych kwiatów tzw. “korony” na święte obrazy. Wielką atrakcję dla najmłodszych stanowiły prowadzone w wiejskiej izbie lekcyjnej zajęcia robienia palemek i kart świątecznych. 
Niedziela Palmowa była nie tylko dniem zadumy i modlitwy, ale także radości z nadchodzących Świąt Zmartwychwstania. Już o świcie młodzież budziła domowników, smagając ich po nogach wierzbowymi witkami, na których uformowały się młode listki. Z tym obyczajem spotkać się też mogły spacerujące skansenowską drogą panie. Nie wypadało im się jednak za tę psotę gniewać. Zapewnia ona bowiem zdrowie, urodę i witalność. Między zagrodami spotkać można było członków Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy, w strojach z początku XX wieku, którzy znakomicie wpisywali się w klimat przedświątecznych przygotowań.
Najważniejszym punktem obchodów Niedzieli Palmowej w sierpeckim skansenie od wielu lat jest odprawiana o godzinie 14.00 w zabytkowym kościele uroczysta msza święta połączona z poświęceniem palm i procesją. Eucharystię celebrował ksiądz proboszcz Sławomir Antoni Zalewski, zaś piękną oprawę artystyczną przygotował Zespól Tańca Ludowego „Masovia” Politechniki Warszawskiej z Płocka. Zespól wystąpił także na scenie amfiteatru, prezentując tańce i pieśni ludowe pochodzące z różnych regionów Polski. Na miłośników regionalnych specjałów i rękodzieła czekał kiermasz wielkanocny. Wystawcy oferowali rozmaite świąteczne dekoracje oraz produkty regionalne na wielkanocne stoły.
Już po raz XVIII podczas imprezy rozstrzygnięty został konkurs na „Tradycyjną palmę wielkanocną”. W konkursie wzięły udział 44 palmy, w tym 32 wykonane indywidualnie i 11 zespołowo. Niezwykle wysoki poziom wykonanych prac świadczył o dużej znajomości tematu i regulaminu konkursu. Prace zostały oznaczone numerami, a następnie wyeksponowane na dziedzińcu kościoła z Drążdżewa. Zwiedzający mogli oddawać swoje głosy na specjalnych kartach do głosowania, wskazując ich zdaniem najpiękniejsze. W wyborze wzięły udział 652 osoby, głosami których wybrane zostały następujące prace:
Kategoria indywidualna
I miejsce – palma nr 18,  Maszerowska Julia, SP w Borkowie Kościelnym (139 głosów)
II miejsce – palma nr 6,  Więczkowski Jakub, SP nr 3 w Sierpcu (111 głosów)
III miejsce – palma nr 8,  Rososińska Aleksandra, SP w Borkowie Kościelnym (52 głosy)
Wyróżnienie – palma nr 13,  Kapela Lena,  Lutocin (45 głosów)
Kategoria zespołowa
I miejsce –  palma nr 8,  Koło Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Skępem (279 głosów)
II miejsce – palma nr 5,  Dzienny Dom „Senior +” w Szczutowie (119 głosów)
III miejsce – palma nr 10,  Krupa Małgorzata, Młodawska Maja, Waligóra Michał, Dyrda Pola, SP nr 247 w Warszawie (42 głosy)
Wyróżnienie – palma nr 2, Kawulska Karina, Drzewiecka Patrycja, SP w Borkach (31 głosów)
Nagroda Specjalna Dyrektora MWM za najładniejszą tradycyjną palmę mazowiecką -  za taką komisja uznała palmę nr 26 z kategorii indywidualnej, wykonaną przez Mazurowską Paulinę, SP w Borkach.
A już 2 kwietnia w Poniedziałek Wielkanocny Muzeum Wsi Mazowieckiej zaprasza na kolejną imprezę tematyczną. „Gry i zabawy wielkanocne” odsłonią przed zwiedzającymi zapomniane już zwyczaje i tradycje związane z czasem Świąt Zmartwychwstania. Strzelanie z sikawek dyngusowych do celu, rodzinne gry, huśtawka wielkanocna i pokazy rękodzieła to tylko niektóre z nich. Serdecznie zapraszamy do udziału.

MWM

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe