Wybuch gazu

  • 11.04.2018, 08:18
  • opr. SK
Wybuch gazu
Komenda Powiatowej Straży Pożarnej w Sierpcu w drugi dzień świąt wielkanocnych otrzymała zgłoszenie, z treści którego wynikało, że w miejscowości Rościszewo niepełnosprawny mężczyzna odkręcił gaz. Do zdarzenia zadysponowano dwa zastępy PSP oraz trzy zastępy OSP.

Pierwszy KDR na miejscu zdarzenia w wyniku przeprowadzonego rozpoznania ustalił, że w budynku mieszkalnym podzielonym na dwie części zamieszkiwało łącznie osiem osób. Budynek był murowany, kryty dachówką cementowo-azbestową. W pierwszej części budynku, której dotyczyło zdarzenie, mieszkał niepełnosprawny mężczyzna. Natomiast w drugiej części dwie osoby dorosłe (mężczyzna i kobieta) oraz pięcioro ich dzieci. Z informacji uzyskanych od właścicielki domu wynikało, że podczas opuszczania budynku wyczuła silną woń gazu propan-butan. Natychmiast ewakuowała mężczyznę oraz dzieci do budynku sąsiadów oddalonego o ok. 20 metrów. Poinformowała służby ratownicze o zaistniałym zdarzeniu. Po czasie około 1 minuty nastąpił wybuch gazu w części zamieszkałej przez osobę niepełnosprawną. W chwili przybycia na miejsce pierwszy zastęp KDR stwierdził, że poszkodowany w wyniku wybuchu i pożaru mężczyzna leżał na kocu około 10 metrów od budynku, przytomny - brak kontaktu słownego, miał rozległe oparzenia całego ciała. Jak się później okazało, został ewakuowany z płonącego budynku przez sąsiada,  który przybył na miejsce zdarzenia jako pierwszy. KDR w chwili przybycia zastał duże zadymienie, następnie zabezpieczono miejsce zdarzenia, odłączono zasilanie w budynku - zostały wykręcone bezpieczniki w skrzynce elektrycznej, podano prąd wody w natarciu do wnętrza budynku, poszkodowanemu  miejsca oparzone schładzano obficie wodą. Na miejsce zdarzenia przybyły zastępy PSP i jednocześnie pojazd ZRM. W chwili przybycia na miejsce zdarzenia jednostek PSP pożarem objęta była część budynku zamieszkana przez osobę niepełnosprawną, okna były pozbawione szyb, drzwi do budynku były otwarte, wyczuwalna była woń gazu propan-butan. Ratownicy medyczni natychmiast przetransportowali mężczyznę do pojazdu ratownictwa medycznego, gdzie udzielono mu pomocy lekarskiej. Do miejsca pożaru zostały wprowadzone dodatkowe dwa prądy wody. Do akcji włączyły się  zastęp OSP Chwały oraz patrol Policji. W pomieszczeniu objętym pożarem przez ratowników zostały odnalezione dwie butle ok. 11kg z gazem propan-butan. Butle były całe, jedna z nich była odkręcona. Po ugaszeniu pożaru i usunięciu tlących się elementów budynek przewietrzono. Poszkodowany mężczyzna został zabrany do szpitala w Żurominie. 
 

opr. SK
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe