Inauguracja obchodów Jubileuszu 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę

  • 18.04.2018, 09:57 (aktualizacja 25.04.2018 09:59)
  • (katia)
Inauguracja obchodów Jubileuszu 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę Dr Zbigniew Girzyński
Rok 2018 jest Rokiem Jubileuszu 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Tak wynika z uchwały Sejmu. „11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków - Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach wolna Polska powróciła na mapę świata” - czytamy w uchwale Sejmu ustanawiającej 2018 r. Rokiem Jubileuszu 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Sierpc również bardzo intensywnie włączył się w planowane obchody i już od końca 2017 roku władze miasta, placówki oświatowe, stowarzyszenia przygotowują się do tego ważnego wydarzenia. 9 kwietnia, w ramach inauguracji obchodów Jubileuszu 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości, odbył się wykład dra Zbigniewa Girzyńskiego -historyka Wydziału Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu - pt. „Józefa Piłsudskiego droga do niepodległości”, w którym uczestniczyli między innymi uczniowie sierpeckich szkół. Dr Girzyński przedstawił postać Piłsudskiego, począwszy od jego dzieciństwa, wpływu domu rodzinnego na życiowe wybory, a następnie nakreślił jego walkę o odzyskanie przez Polskę niepodległości.
Jak podkreślił burmistrz Jarosław Perzyński: „Nasza tradycja, kultura, historia, obyczaje, tożsamość narodowa są pewnym gwarantem zachowania człowieczeństwa we współczesnych czasach. To stulecie zawiera w sobie heroizm synów naszej ojczyzny. Heroizm powstańców wielkopolskich, śląskich, legionistów Józefa Piłsudskiego, związków strzeleckich, różnych organizacji niepodległościowych. Zawiera w sobie także bohaterstwo obrońców Lwowa i bohaterstwo tych, którzy walczyli w II wojnie światowej. Dzisiejsza uroczystość jest przykładem, że w naszym mieście przywiązujemy bardzo dużą wagę do przekazywania historii, tradycji i dziedzictwa naszego narodu”.

 

(katia)

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe