Spotkanie z Kubą Sienkiewiczem

  • 2.05.2018, 09:24
  • (katia)
Spotkanie z Kubą Sienkiewiczem
Podwieczorki z gwiazdą na stałe wpisały się w wydarzenia w sierpeckim Centrum Kultury i Sztuki. Tym razem - 23 kwietnia - na scenie sali widowiskowej pojawił się Kuba Sienkiewicz - polski muzyk rockowy, wokalista i gitarzysta, autor tekstów, lider zespołu Elektryczne Gitary, z wykształcenia lekarz neurolog posiadający stopień doktora nauk medycznych.

Występował on samodzielnie w tzw. drugim obiegu, czyli w mieszkaniach oraz na strajkach studenckich. Z tamtych wykonań pozostały nagrania. W 1987 roku, wraz z Krzysztofem Bieniem, Piotrem Łojkiem i innymi, założył zespół Miasto o stylistyce rockowej, który wykonywał utwory takie jak np. „Widmo” i „Człowiek z liściem”. Zespół ten dał dwa koncerty i przetrwał do 1989 roku. Od 1990 roku Sienkiewicz związany jest z zespołem Elektryczne Gitary, z którymi nagrywa płyty i koncertuje. Jak przyznaje, do muzykowania na szerszą skalę skłoniły go problemy finansowe. Myśl o założeniu zespołu zrodziła się u Rafała Kwaśniewskiego około 1989 roku, kiedy grał jeszcze w zespole Kult. Ten, wraz z Piotrkiem Łojkiem, przekonał Sienkiewicza do założenia kapeli. Pomysł zrealizowano rok później, zespół funkcjonuje do dziś, wyprodukował kilkadziesiąt przebojów, sprzedał ponad milion płyt.
Niezwykle błyskotliwy artysta, odznaczający się nieprzeciętnym humorem, opowiadał, jak zaczęła się jego przygoda z muzyką. „To duży wpływ domu rodzinnego – mówił - matka pokazała mi muzykę klasyczną, w domu słuchało się muzyki, mieliśmy wiele płyt, choć niektóre, jak odkryłem pewnego razu, niekoniecznie przechowywane we właściwy sposób, np. zalane wodą z kwiatów. Ojciec skierował mnie na tory muzyki lat siedemdziesiątych”. Kuba Sienkiewicz w latach 80. był działaczem Niezależnego Zrzeszenia Studentów, co pozwoliło mu rozwijać również pasje muzyczne. Wielokrotnie występował, prezentując, czasami bardzo dużej publiczności, swoje kompozycje. Zapytany, czy posiada jakieś wykształcenie muzyczne, mówił: „Nie posiadam takiego wykształcenia. I bardzo tego żałuję, ponieważ gdy pisałem piosenki i muzykę do nich, wielokrotnie zajmowało mi to dwa razy więcej czasu, nie miałem też pojęcia o zasadach harmonii, nawet o układaniu tekstu, tzn. że powinna być jakaś zwrotka, refren, że ta struktura jest w jakiś sposób określona. Dopiero po czasie, po napisaniu utworów okazywało się, że to, co piszę, nie jest wpisane w kanony”. To nie przeszkodziło Kubie Sienkiewiczowi zarazić swoją muzyką wielu, którzy przy dźwiękach muzyki Elektrycznych Gitar przetańczyli niejedną zabawę.
Zapytany o swój właściwy zawód – lekarza - z uśmiechem odpowiadał, że studia medyczne to była dla niego ucieczka przed wojskiem, którym straszono go jako młodego chłopaka i którego panicznie się bał. Postanowił zdawać na medycynę, początkowo skłaniał się ku ortopedii lub psychiatrii, jednak żadna z tych specjalizacji nie zaspokajała jego marzeń. W końcu stanęło na czymś pośrodku, tzn. neurologii. Jak podkreślał wielokrotnie, bez problemu godził i godzi praktykę lekarską z graniem. 
W trakcie spotkania publiczność miała okazję wysłuchać, świetnie brzmiących w wersji akustycznej, największych przebojów Kuby Sienkiewicza,np. „Człowiek z liściem”, „Jestem z miasta”, „Przewróciło się” czy też z filmu „Kiler”.

(katia)
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe