Najmłodsi z pomocą dla Piotrusia

  • 2.05.2018, 09:46 (aktualizacja 10.05.2018 09:50)
  • (katia)
Najmłodsi z pomocą dla Piotrusia
„Jeśli jest noc, musi być dzień, jeśli łza – uśmiech - po raz szósty najmłodsi uśmiechnięci mieszkańcy naszego powiatu spotykają się, aby pomóc kolejnemu już dziecku, dla którego los okazał się mniej łaskawy. Aby choć trochę otrzeć jego łzy”- mówiła Hanna Kurta, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Sierpcu.

25 kwietnia w Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu odbył się VI Koncert Charytatywny pod patronatem Burmistrza Miasta Sierpca „Najmłodsi z pomocą dla Piotrusia”.
Piotruś to podopieczny Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego dla dzieci w Kraszewie-Czubakach. Większość dzieci przebywających w tym ośrodku to dzieci porzucone – niepełnosprawne. Są pod stałą opieką Fundacji „Odzyskać radość”, która poświęca wiele uwagi, aby od początku kształtować wśród dzieci umiejętności społeczne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Fundacja współpracuje ze Szkołą Podstawową w Kraszewie-Czubakach, w której dzieci z Zakładu nabywają podstawowych umiejętności potrzebnych w życiu.
Podobnie jak inne dzieci przebywające w zakładzie Piotruś zmaga się z chorobami, w tym z deformacją czaszki, która uniemożliwia prawidłowy jego rozwój. Aby pomóc chłopcu, potrzebny jest specjalistyczny kask. Właśnie na te oraz inne potrzeby związane z leczeniem i rehabilitacją Piotrusia zbierane były pieniądze. Do akcji włączyły się szkoły powiatu sierpeckiego, organizując w swoich placówkach zbiórki pieniędzy, sprzedaż ciast, własnoręcznie wykonanych ozdób i przedmiotów. Wszystkie zebrane w ten sposób środki zostały przekazane podczas koncertu do puszki, poza tym również w dniu imprezy można było dodatkowo wesprzeć akcję.
Nad całością koncertu czuwała Szkoła Podstawowa nr 2 w Sierpcu, która zaprosiła do współpracy placówki powiatu. Odbyły się pokazy taneczne i  wokalne, a mali wolontariusze bardzo żywiołowo reagowali na występy koleżanek i kolegów, mając świadomość, że cel ich spotkania i występu jest ogromny. Podczas koncertu zebrano ponad 11,5 tysiąca złotych.
Tego dnia dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Sierpcu Hanna Kurta razem z panią prezes Fundacji „Odzyskać Radość” Grażyną Chmielińską podpisały również porozumienie, na mocy którego Szkoła objęła wsparciem i pomocą małą Hanię - także podopieczną zakładu W Kraszewie- Czubakach. Od tej pory nauczyciele i uczniowie  stali się jej „rodziną”. Dzięki takiej adopcji na odległość możliwa jest nie tylko pomoc dla dziewczynki, bowiem  porozumienie zakłada odwiedziny w Zakładzie, możliwość uczestniczenia w rozwoju i dorastaniu Hani, a także daje poczucie dzieciom z sierpeckiej Dwójki, że są za kogoś odpowiedzialne. To piękny gest - podkreślali wszyscy zebrani - tym bardziej, że korzyść jest przecież obopólna. Uczniowie Dwójki uczą się przez to wrażliwości, empatii, bezinteresownej pomocy.
W ramach koncertu odbył się także występ Integracyjnego Zespółu Pieśni i Tańca „MAZOWIACY”, który powstał w 1985 rok i dziś liczy już ponad 75 członków. „MAZOWIACY” podlegają organizacyjnie Fundacji Krzewienia Kultury Artystycznej Osób Niepełnosprawnych. Twórcą i kierownikiem tego unikalnego zespołu folklorystycznego jest prof. UPH dr hab. Leszek Ploch. Zespół przyjmuje do swojej grupy młodzież niepełnosprawną od 16 roku życia, uczniów szkół specjalnych, wychowanków ośrodków szkolno-wychowawczych, uczestników warsztatów terapii zajęciowej, osoby zatrudnione w spółdzielniach inwalidzkich itp. Członków Zespołu wspierają w tańcu, śpiewie oraz w innych pracach technicznych wolontariusze. Są to uczniowie szkół średnich, studenci oraz wszystkie te młode osoby, które pragną czuć się potrzebne. W wykonaniu Zespołu publiczność zobaczyła wiązankę tańców i zabaw ludowych z różnych regionów Polski.

(katia)
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe