„Pięknie być człowiekiem”

  • 9.05.2018, 09:21 (aktualizacja 16.05.2018 09:24)
  • (katia)
„Pięknie być człowiekiem”
.

Po raz 40. Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego  zorganizowała konkurs recytatorski dla dzieci i młodzieży „Pięknie być człowiekiem”.  Jak zaznaczyli organizatorzy, „11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków - Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata. To dzięki tym, którzy pozostali nieugięci, nasz naród wyszedł zwycięsko z dziejowej próby. Odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowego i materialnego dorobku narodowego oraz w codziennym trwaniu polskich rodzin. Rok 2018 r. jest Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości. Kierując się słowami Józefa Piłsudskiego: „Naród, który traci pamięć, przestaje być Narodem - staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium”, tegoroczny konkurs recytatorski „Pięknie być człowiekiem” chcemy poświęcić literaturze przypominającej dzieciom i młodzieży ważne dla naszego narodu i państwa wydarzenia. Wybierzcie więc i przedstawcie najpiękniejsze teksty literackie dowolnych autorów z dowolnej epoki, opowiadające o Polsce, o potrzebie wolności. Wybierzcie te utwory, które najpełniej oddają patriotyzm, bohaterstwo, siłę, wiarę, emocje, poświecenie i zaangażowanie narodu na przestrzeni wieków”.
26 kwietnia odbyły się eliminacje miejskie Konkursu, których organizatorami była Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Nałkowskiej w Sierpcu oraz Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu. Jury w składzie: Katarzyna Moskal - instruktor ds. teatru w CKiSz-u w Sierpcu, Alina Stawiska- polonistka oraz Ewa Karolewska - pracownik Biblioteki oceniało wykonawców w trzech kategoriach wiekowych: klasy I-III, IV-VII szkół podstawowych oraz II-III szkół gimnazjalnych. Do konkursu przystąpiło w sumie 27 uczestników. Młodzi recytatorzy chętnie sięgali po znane utwory Słonimskiego, Szymborskiej czy Kubiaka, ale pojawiły się także mniej znane, szczególnie ciekawe były fragmenty prozy w starszych kategoriach. Jak podkreśliło jury, oprócz zgodności recytowanych utworów z tematem, pod uwagę brano oczywiście dykcję, interpretację utworu, znajomość tekstu, a także ogólny wyraz artystyczny. „Recytacja to trudna sztuka - mówi Katarzyna Moskal - często źle dobrany utwór do wieku i możliwości dziecka może zniweczyć nawet najlepszą pracę. Ważna jest też swoboda, obycie z tekstem, aby widz i słuchacz miał poczucie, że recytator nie odgrywa jakiejś roli, nie udaje, ale że tekst, który recytuje, jest jakby jego, jest mu bliski. Z roku na rok ta świadomość, tak wśród opiekunów jak i samych recytatorów, wzrasta, co bardzo cieszy”.
Wśród nagrodzonych znaleźli się:
Kategoria I-III szkół podstawowych:
I miejsce - Adam Dudziński - Szkoła Podstawowa nr 3 w Sierpcu,
II miejsce - Julia Gumińska - Szkoła Podstawowa nr 3 w Sierpcu,
III miejsce - Zofia Jagodzińska - I Prywatna Szkoła Podstawowa w Sierpcu.
Wyróżnienia: Agata Wernik - Szkoła Podstawowa w Zawidzu Kościelnym, Wiktoria Siwińska - Szkoła Podstawowa nr 2 w Sierpcu, Lena Węglarek - Szkoła Podstawowa nr 2 w Sierpcu.
Kategoria IV-VII szkół podstawowych:
I miejsce - Zuzanna Łobińska - Szkoła Podstawowa nr 3 w Sierpcu,
II miejsce - Agnieszka Felczak - Szkoła Podstawowa w Mochowie,
III miejsce - Jakub Kwiatkowski - Szkoła Podstawowa nr 2 w Sierpcu.
Wyróżnienia: Amelia Witkowska - CKiSz w Sierpcu, Szymon Sikorski- Szkoła Podstawowa nr 2 w Sierpcu, Natalia Linowska - Szkoła Podstawowa nr 2 w Sierpcu.
Kategoria II-III gimnazja:
I miejsce - Laura Szewczyk - Gimnazjum Miejskie w Sierpcu,
II miejsce - Aleksandra Rutkowska - Gimnazjum Miejskie w Sierpcu,
III miejsce - Aleksandra Stahlke 
Laureaci I i II miejsc spotkają się w finale konkursu w Książnicy Płockiej.

(katia)

Zdjęcia (4)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe