„Sielskie klimaty w malarstwie Wojciecha Witkowskiego”

  • 23.05.2018, 09:04
  • Jarosław Asztemborski MWM w Sierpcu
„Sielskie klimaty w malarstwie Wojciecha Witkowskiego” Fot. SK
.

W dniu 15 maja w sierpeckim ratuszu otwarta została nowa wystawa czasowa. „Sielskie klimaty w malarstwie Wojciecha Adama Witkowskiego”. Na wernisaż przybyli przedstawiciele lokalnego samorządu, środowiska artystycznego, ośrodków kultury i oświaty, a także przyjaciele i najbliżsi malarza. Ekspozycję tworzy prawie 120 prac z różnych okresów twórczości artysty. Wśród nich zobaczyć można pejzaże, portrety, abstrakcje i dzieła ukazujące świat przyrody oraz zwierzęta, wśród których przeważają najchętniej malowane przez Witkowskiego konie.
Podczas otwarcia wystawy wzruszony autor dziękował wszystkim gościom za przybycie. Szczególne podziękowania skierował zaś do żony, która wspiera go od początku działalności artystycznej. Wspomniał też o swoich marzeniach, wśród których było też pragnienie zaprezentowania swojej twórczości w salach sierpeckiego ratusza. Większość prac znajdujących się na wystawie wykonana została farbami olejnymi i akrylowymi. Ekspozycja pozwala prześledzić drogę twórczą artysty, jego wybory, rozwój zainteresowań i technik plastycznych. Jego celem jest ukazanie piękna natury i zjawisk często pozostających niezauważonymi. Tworzy zwykle w plenerze, na sztalugach, starając się uchwycić na płótnie powiewy wiatru i promienie słońca kładące się na trawie. Największą przyjemność sprawia mu malowanie koni. Ta fascynacja wynika z wspomnień snutych w dzieciństwie przez dziadka malarza, byłego ułana. Jak sam wspomniał, jego styl stanowi skrzyżowanie 3 kierunków malarskich – impresjonizmu, z powodu pragnienia odwzorowania chwili; ekspresjonizmu, każde z jego dzieł wynika z emocji; oraz koloryzmu, barwy są bowiem podstawowym środkiem artystycznym jego obrazów. Wystawa wzbogacona została zdjęciami wyświetlanymi na ekranach ukazującymi proces twórczy Witkowskiego.
Wojciech Adam Witkowski od urodzenia mieszka w Sierpcu. Maluje od wielu lat, głównie portrety, pejzaże, martwą naturę i przyrodę. Tworzy w różnych technikach malarskich, najchętniej jednak sięga po farby olejne, akwarele oraz pastele. W ostatnich latach często używa również farb akrylowych. Witkowski jest absolwentem Akademii Bydgoskiej im. Kazimierza Wielkiego. Ukończył też studia podyplomowe na kierunku plastyka, historia sztuki w Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku, studia podyplomowe z zakresu malarstwa i rysunku na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Jest członkiem Grupy Plastycznej Dorosłych IMPRESJA działającej przy Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu oraz grupy plastycznej ASPekt zrzeszającej absolwentów studiów podyplomowych kierunku malarstwo i rysunek łódzkiej ASP. Uczestniczył w kilkudziesięciu ogólnopolskich i międzynarodowych plenerach malarskich. Wielokrotnie wygrywał, był nagradzany i otrzymywał wyróżnienia w ogólnopolskich konkursach plastycznych w kategorii dorosłych twórców. Swoje prace prezentował na kilkunastu wystawach indywidualnych, zbiorowych i poplenerowych, miedzy innymi w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie, w ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Kaliningradzie, w galerii Klubu Wojsk Lądowych w Warszawskiej Cytadeli, w Muzeum Szlachty Polskiej w Ciechanowie, w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, w Domu Pracy Twórczej w Uniejowie, w OFF Galerii Piotrkowska w Łodzi i w wielu, wielu innych. Jego dzieła znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą, miedzy innymi w Stanach Zjednoczonych, Izraelu, Niemczech, Hiszpanii, Czechach. Popularyzuje działalność artystyczną wśród dzieci i młodzieży, współorganizując konkursy plastyczne, a także zajęcia oraz warsztaty dla uzdolnionych plastycznie uczniów.

 

Jarosław Asztemborski MWM w Sierpcu

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe