Absolutorium dla wójta

  • 30.05.2018, 10:15 (aktualizacja 06.06.2018 10:18)
  • SK
Absolutorium dla wójta
Podczas czterdziestej sesji radni gminy Rościszewo zatwierdzili sprawozdanie finansowe oraz z wykonania budżetu za rok 2017, jak również udzielili absolutorium wójtowi gminy.

W związku z zaplanowanymi inwestycjami drogowymi i rozstrzygniętymi przetargami na ich realizację radni podjęli uchwały w sprawie zmiany Uchwały budżetowej na rok 2018 oraz w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Rościszewo na lata 2018-2030. Wójt gminy Jan Sugajski poinformował radnych o wynikach przeprowadzonych przetargów na budowę dróg. Dodał, że kosztorysy inwestorskie opiewały na łączną kwotę 1mln 373 tys. złotych, a oferty, które wpłynęły od wykonawców, na kwotę 1mln 372 tys. złotych. Do przetargów na realizację pięciu zadań przystąpiły cztery firmy. Najkorzystniejsze oferty na realizację przebudowy dróg gminnych to: Zamość na kwotę 222 tys. złotych , Kownatka 349 tys. złotych , Rzeszotary Gortat 154 tys. złotych , Babiec Rżały 272 tys. złotych , Pianki 198 tys. złotych , chodnik w Babcu Piasecznym 198 tys. złotych. Ponadto, jak powiedział wójt, zostało wcześniej podpisane porozumienie z powiatem na budowę dróg powiatowych. Wstępnie porozumienie to opiewało na kwotę 600 tys. złotych, ale w związku ze zmniejszeniem kwoty przez powiat, ostatecznie wyniosło 400 tys. złotych. Została również podpisana umowa przez starostę na budowę drogi Chwały – Kosemin. Na ten cel powiat otrzymał dotację w kwocie 165 tys. złotych, zaś gmina Rościszewo dofinansuje tę inwestycję dodatkowo kwotą 85 tys. złotych. Łącznie powiat na terenie gminy Rościszewo zrealizuje zadania na  kwotę ponad 3mln 600 tys. złotych. Rozstrzygnięty został również przetarg na budowę drogi Stopin - Puszcza z przebudową mostu. Koszt realizacji inwestycji to 2mln 980 tys. złotych. 

Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC
Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC
Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC

Roczne sprawozdania
Radni podjęli uchwałę w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego oraz sprawozdania z wykonania budżetu gminy Rościszewo za  2017 rok. Ponadto przyjęto sprawozdanie z działalności Komisji Rewizyjnej Rady Gminy w roku ubiegłym, z działalności Komisji Rady Gminy, z działalności Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii, z działalności Gminnej Biblioteki Publicznej wraz z zatwierdzeniem rocznego sprawozdania finansowego, z działalności SP ZOZ w Rościszewie wraz z zatwierdzeniem sprawozdania finansowego. Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rościszewie podczas składanego sprawozdania z działalności poinformowała, że w 2017 roku liczba mieszkańców gminy wynosiła 4082 osoby , z czego 2087 to kobiety, zaś 294 to osoby bezrobotne. W porównaniu z rokiem 2016 liczba mieszkańców zmniejszyła się o 29 osób. W roku 2017 pomocy udzielono 355 mieszkańcom gminy. 
Sprawozdanie z działalności za rok 2017 złożył także obecny na sesji kierownik posterunku Policji w Rościszewie. Poinformował, że w roku ubiegłym w posterunku zatrudnionych było łącznie 6 policjantów. Swym zasięgiem posterunek obejmuje również gminę Szczutowo. Ilość przestępstw, jaka miała miejsce ogółem, w porównaniu z rokiem 2016, wzrosła o 8, zaś w przestępstwach kryminalnych odnotowano wzrost o 7 przestępstw. Przestępstw w siedmiu wybranych kategoriach uciążliwych społecznie, czyli bójek i pobić, nie było, kradzieże odnotowały spadek z 6 na 3, kradzieży samochodów nie było, kradzież z włamaniem spadek z 2 na 1, rozbojów nie było, uszkodzeń rzeczy - 1. Jeśli chodzi o niebieską kartę, czyli przemoc w rodzinie, to w 2017 roku było 7 przypadków, spadek w porównaniu z rokiem 2016. Odnotowano 8 wypadków drogowych. Wykroczeń w ruchu drogowym było 54.
Przed podjęciem uchwały absolutoryjnej przewodniczący Rady Gminy  przeczytał uchwałę Izby Obrachunkowej, która zaopiniowała pozytywnie wniosek Komisji Rewizyjnej Rady Gminy w sprawie udzielenia absolutorium wójtowi gminy Rościszewo za rok 2017. Od siebie przewodniczący dodał, że jest to opinia ludzi, którzy jego zdaniem lepiej niż radni gminy znają się na budżecie. Podczas głosowania radni jednogłośnie udzielili wójtowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu gminy za 2017 rok.
Pod koniec posiedzenia na sesji pojawił się starosta sierpecki. Obecna również sołtys wsi Babiec Więczanki zabrała głos, wyrażając swoje niezadowolenie i oburzenie z faktu, iż władze gminy nie robią nic w kierunku poprawy stanu drogi w Babcu Więczanki, mimo że zabiega o to już od dłuższego czasu. Pani sołtys zapytała przewodniczącego Rady, jakie środki dodatkowe zostały zabezpieczone na drogę w Babcu Więczanki, ponieważ gdzie indziej robi się chodniki, a mieszkańcy wsi, w której mieszka, nie mają drogi, nawet pogotowie ma kłopot dojechać. Pani sołtys stwierdziła, że przewodniczący Rady jest złośliwy w stosunku do Babca Więczanki.

SK
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe