Przyszli na sesję

  • 6.06.2018, 08:42
  • SK
Przyszli na sesję
Ostatnia sesja Rady Miasta należała do jednych z najdłuższych posiedzeń, trwała aż sześć godzin. Miłym momentem był jubileusz radnej Barbary Gil, zaś kontrowersyjnym obecność oburzonych pracowników Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Sierpcu.

Obrady rozpoczęto wręczeniem Barbarze Gil bukietu kwiatów oraz pamiątkowej patery z okazji jubileuszu 20-lecia pracy w samorządzie. Po przyjętym porządku obrad radni zaprosili do rozmów oburzonych pracowników ZGKiM-u, którzy nie zgadzają się na nowy system wynagradzania oraz regulamin pracy.
-„Jesteśmy oburzeni tym, co dostaliśmy dzisiaj na swoich kwitkach, które zobaczyliśmy. Zostaliśmy potraktowani jak nie wiem kto. Jak tu żyć za te pieniążki? Proponowane nam są nowe warunki pracy w naszym zakładzie. My nie mówimy, że one są złe. Dla niektórych może tak, ale to są indywidualne sprawy. Do tych umów o pracę został podpięty jeszcze nowy regulamin pracy, na który „Solidarność” się nie zgodziła. Nie wiemy, dlaczego zostały podpisane przez parę innych osób”- powiedział jeden z pracowników ZGKiM.
Obecni pracownicy zapoznali Radę Miasta z otrzymaną nową umową dotyczącą zmiany warunków pracy i płacy oraz ustalenia jednolitego tekstu umowy o pracę, którą odczytał przewodniczący Rady Miasta. Jak mówią pracownicy, nowy regulamin i umowy nie były konsultowane z pracownikami. Każdy z nich otrzymał egzemplarz do podpisania, a ich propozycje zmian zostały odrzucone. Miesięczna stawka wynagrodzenia brutto uzależniona jest od grupy zaszeregowania, których w ich przypadku są dwie. Pracownicy mogą zgodzić się  na proponowane wynagrodzenie, ale nie godzą się na podpięty do tego nowy regulamin pracy. Przewodniczący Rady zwrócił uwagę, że takie rozmowy powinny być prowadzone z prezesem ZGKiM, a nie z burmistrzem.
-„Tyle tylko, że tych rozmów nie ma. Chcieliśmy dzisiaj rozmawiać z panem prezesem, ogólnie cała brygada, która dzisiaj tutaj się zebrała. Pan prezes do nas nie zszedł, chce rozmawiać z każdym z nas indywidualnie”- powiedział pracownik.
Obecny na sesji prezes ZGKiM poinformował, że rozmowy z załogą o regulaminie wynagradzania prowadzi od września ubiegłego roku oraz z pełną odpowiedzialnością po raz kolejny zadeklarował wolę do dalszych rozmów. Dodał, że wszystko, co zostało zawarte w umowie, było znane wszystkim, nic tam nie zostało ukryte. 
-„To, że dzisiaj w opinii panów nie zszedłem na plac przed zakładem, żeby brać udział, przepraszam, w pyskówkach, to Państwo wybaczą, ale to chyba nie jest czas i miejsce. Zaproponowałem rozmowy indywidualne z każdym pracownikiem. Warunki nowego regulaminu wynagradzania, który negocjowałem z organizacją związkową, zostały w całości odrzucone, bez jakichkolwiek form kompromisu i porozumienia. Dlatego też, nie mogąc dopuścić do tego, że część pracowników zarabia mniej niż 8 złotych brutto za godzinę pracy, podjąłem decyzję o tym, że z każdym z pracowników będę negocjował warunki pracy i płacy osobno i indywidualnie. Jako pracodawca mam do tego prawo…”- powiedział m.in. prezes ZGKiM. 
46 osób zatrudnionych w spółce miejskiej podpisało nowe umowy i regulamin, z czego 13 osób to pracownicy administracyjni. Obecnie, tj. w maju, niektórzy pracownicy otrzymali wynagrodzenia zbliżone do kwoty 1500-1600 złotych. Rozmowę podsumował Jerzy Stachurski, mówiąc, że prezes musi wraz z załogą zakładu wypracować konsensus dotyczący regulaminu i wynagradzania. 
Na wcześniejszych sesjach Rady Miejskiej radni domagali się, żeby burmistrz na bieżąco udzielał odpowiedzi na zapytania i interpelacje. Jarosław Perzyński był temu przeciwny i udzielał ich pisemnie. 57. sesja wyglądała inaczej, ponieważ burmistrz zmienił zdanie i przez ponad godzinę odpowiadał radnym na zadane pytania i interpelacje, odczytując je.

Ubezpiecz dom i złap 10% zniżki na ubezpieczenie auta w PZU
Ubezpiecz dom i złap 10% zniżki na ubezpieczenie auta w PZU
Ubezpiecz dom i złap 10% zniżki na ubezpieczenie auta w PZU
SK
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe