„Życiorysy pisane narkotykami”

  • 6.06.2018, 08:44 (aktualizacja 14.06.2018 08:47)
  • opr. red.
„Życiorysy pisane narkotykami”
29 maja 2018 roku sala sierpeckiego Centrum Kultury i Sztuki stała się na kilka godzin centralnym miejscem spotkania przedstawicieli szkół gimnazjalnych i Policji, osób zainteresowanych problemem uzależnienia młodzieży od narkotyków. Wszystko za sprawą przygotowanego pod kierunkiem Małgorzaty Murawskiej - w ramach ogólnopolskiego programu „Narkotyki, dopalacze – nie tędy droga” – spektaklu edukacyjno-profilaktycznego „Życiorysy pisane narkotykami”.

Przedstawienie skierowane głównie do współczesnej młodzież obejrzeli nie tylko uczniowie i nauczyciele szkół gimnazjalnych z terenu powiatu sierpeckiego, ale także grono pedagogiczne Gimnazjum Miejskiego w Sierpcu, przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Sierpcu, a także przedstawiciel kuratorium oświaty.
Spotkanie rozpoczęło się od powitania gości przez panią dyrektor Gimnazjum Miejskiego w Sierpcu Katarzynę Kordulasińską, po czym st.asp. Krzysztof Kosiorek nakreślił podstawowe cele profilaktyki rówieśniczej, wyrażając również swoje podziękowania dla władz szkoły oraz osób, które w sposób konsekwentny doprowadziły do wystawienia przedstawienia.
Po zakończonych przemówieniach przyszedł czas na spektakl. Z chwilą pojawienia się pierwszych dźwięków, gdy na scenę weszli młodzi ludzie, zapanowała cisza. Wszyscy w skupieniu zaczęli oglądać prezentowane scenki z życia narkomanów, powstałe na bazie refleksji, wspomnień z archiwalnych rozmów, pamiętników i listów osób uzależnionych oraz ich bliskich, którzy przeżyli koszmar związany z narkomanią. Młodzi aktorzy doskonale zadbali o odpowiednią charakteryzację i scenografię, z pełnym realizmem oddające charakter środowiska. Podobnie było z muzyką. Towarzyszące wypowiedziom aktorów „Requiem do snu”, będące muzycznym tłem spektaklu, odzwierciedlało grozę przeżyć bohaterów przedstawienia – narkomanów i ich rodzin. Wypowiedzi młodych aktorów przeplatane doskonale dobranymi utworami muzycznymi zmuszały do refleksji. Po spektaklu zabrzmiały długie brawa, a emocje, jakie rozbudził, jeszcze długo słychać było w rozmowach uczniów i dorosłych widzów. Atmosfera panująca w sali widowiskowej świadczyła o tym, że problem, jakim są narkomania oraz dopalacze, spotkał się z ogromnym zainteresowaniem zgromadzonych. Mamy nadzieję, że na długo zapadną w ich pamięci słowa - przestroga: Nie bierz narkotyków! Jeżeli raz spróbowałeś, pamiętaj, że wkroczyłeś na drogę śmierci, z której rzadko kto powraca. Jeśli jesteś uzależniony, nie przekreślaj siebie, z tego można wyjść. Spektakl nie mógłby się odbyć bez poparcia inicjatywy przez dyrektor Katarzynę Kordulasińską i wicedyrektor Dorotę Cendrowską oraz zaangażowania nauczycieli: Małgorzaty Murawskiej, Barbary Kuskowskiej, Małgorzaty Trojanowskiej, Elżbiety Gąsiorowskiej i Marty Turalskiej. Aktualna treść przeprowadzonej inicjatywy doskonale wpisuje się w ogólnopolski program „Narkotyki, dopalacze - nie tędy droga”– co podkreśliła obecna na spektaklu przedstawicielka kuratorium.

Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC
Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC
Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń Bezpieczni.pl i otrzymaj zniżkę na swoje następne OC/AC
opr. red.

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe