Absolutorium dla burmistrza

  • 27.06.2018, 09:58
  • SK
Absolutorium dla burmistrza
W sali konferencyjnej Urzędu Miasta 20 czerwca radni miejscy obradowali na LVIII sesji Rady Miejskiej Sierpca miedzy innymi nad udzieleniem absolutorium burmistrzowi z wykonania budżetu za rok 2017.

Z wygłoszonego przez Jarosława Perzyńskiego sprawozdania z wykonania budżetu w roku ubiegłym wynika, że dochody zostały zrealizowane w kwocie 68,5 miliona złotych. Kwotę tę stanowią głównie, bo aż 54%, wpływy z podatków i opłat, 3 % to dotacje na pomoc społeczną, 16% subwencja oświatowa, zaś 27% to pozostałe zadania realizowane przez miasto. Plan wydatków w ubiegłym roku opiewa na kwotę ponad 66 mln złotych, w skład której wchodzą wydatki bieżące na: gospodarkę mieszkaniową - około 2mln złotych, drogi gminne, na które przekazano około 1mln złotych, administracja publiczna 5mln 400 tys. złotych, dział bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa - prawie 400 tys. złotych, oświata i wychowanie - 18 mln 300 tys. złotych, ochrona zdrowia - około pół mln złotych, pomoc społeczna niecałe 5 mln złotych, gospodarka komunalna i ochrona środowiska - wydatkowano tu prawie 5 mln złotych, dział kultura, na który przeznaczono 2mln 200 tys. złotych. Zadłużenie miasta na dzień 31 grudnia 2017 roku wyniosło 4mln 200 tys. złotych ( m.in. pożyczka na kanalizację deszczową - około 500 tys. złotych, pożyczka na kanalizację sanitarną 186 tys. złotych, około 2 mln złotych, które zostały do spłaty kredytu zaciągniętego na budowę CKiSz-u). Przewodniczący Rady Miejskiej Jerzy Stachurski oznajmił, że w sprawozdaniu finansowym za 2017 rok brakuje mu agresywnej polityki,  zaznaczył, że radni również podzielają to zdanie. Przewodniczący uważa, że miasto powinno zaciągnąć w ostatnich 2-3 latach kredyt z przeznaczeniem na infrastrukturę miejską. Radny Wojciech Jaworowski uważa, że zadłużenie jest zbyt małe w porównaniu do dochodów. Radni podczas głosowania jednogłośnie zatwierdzili sprawozdanie finansowe za 2017 rok.

ABSOLUTORIUM
Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej Sierpca w maju bieżącego roku pozytywnie zaopiniowała wykonanie budżetu za 2017 rok oraz wniosła o udzielenie absolutorium burmistrzowi Sierpca. Również Regionalna Izba Obrachunkowa wydała w sprawie złożonego wniosku przez Komisję Rewizyjną Miasta Sierpca opinię pozytywną w sprawie udzielenia absolutorium burmistrzowi miasta Sierpca z tytułu wykonania budżetu za 2017 rok. Podczas głosowania nad uchwałą absolutoryjną 10 radnych było za udzieleniem burmistrzowi absolutorium z wykonania budżetu za ubiegły rok, zaś dwoje radnych (Wojciech Jaworowski i Barbara Gil) wstrzymało się od głosu, przeciw – głosów zero. 

Porządek obrad
Ponadto przegłosowano uchwały w sprawie zmian w budżecie Miasta Sierpca na rok 2018 oraz w sprawie przyznania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków, jakim jest sierpecki klasztor. W związku ze zmianami w ustawie o finansach publicznych i wprowadzonych zapisach radni poddali głosowaniu również w tej sprawie uchwałę, która określa szczegółowe zasady, sposób i tryb umarzania, odraczania terminów spłaty lub rozkładania na raty oraz niedochodzenia należności pieniężnych o charakterze cywilnoprawnym, przypadających Gminie Miasto Sierpc lub jej jednostkom organizacyjnym, warunków dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną oraz wskazania organów lub osób uprawnionych do udzielania tych ulg.

SK
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe