Jedenastu radnych „za”

  • 4.07.2018, 08:30 (aktualizacja 12.07.2018 08:34)
  • SK
Jedenastu radnych „za”
Gmina Zawidz jest kolejną gminą na terenie powiatu sierpeckiego, w której radni poddali głosowaniu uchwały dotyczące zatwierdzenia sprawozdania z wykonania budżetu za rok ubiegły i udzielenia wójtowi absolutorium. Jednak jedyną, w której głosowanie nad sprawozdaniem poprzedziła dość zaostrzona wymiana zdań.

Komisja Rewizyjna stosunkiem głosów cztery za i jednym głosem wstrzymującym się pozytywnie zaopiniowała sprawozdanie z wykonania budżetu za rok 2017 i wnioskowała do radnych o udzielenie absolutorium wójtowi gminy. Zgodnie z porządkiem obrad pierwsza uchwała, na którą głosowali radni, dotyczyła rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdania finansowego gminy Zawidz za rok 2017 oraz sprawozdania z wykonania budżetu gminy. Tuż przed głosowaniem nad uchwałą radny Gajewski prosił o wyjaśnienie dotyczące wydatkowanych kwot na: przebudowę wodociągu w Stropkowie, inwestycje drogowe, remonty budynków OSP oraz wydatki na administrację publiczną. Na zadane pytania dość wyczerpującej odpowiedzi radnemu udzieliła skarbnik gminy. Do rozmowy włączył się Dariusz Franczak, który uważa, że otrzymywane przez pracowników wynagrodzenia są niższe niż średnia w powiecie, mimo że od objęcia przez niego stanowiska wójta te zarobki wzrosły średnio o około 500 złotych. Dodał, że drogi za czasów bycia wójtem przez radnego Gajewskiego były droższe, a dokładnie każdy kilometr o 100 tys. złotych. 
-„(…) ostatni kilometr drogi 3,5 metrowej w Makomazach kosztował 242 tys. złotych, a podobna droga pięć lat temu kosztowała około 300 tys. złotych za czasów Pana. Jeżeli chodzi o np. gospodarkę śmieciami, to za Pana czasów przetargi wynosiły rzędu 700 tys. złotych - obecnie 450 tys. złotych średnio, nie będę tu już podawał końcówek. I tak każde zadanie, które bym wymienił, ale nie chcę (…) tutaj robić takiej pyskówki, gdyż to do niczego nie doprowadzi. Myślę natomiast, że rezultat tego, czy ja właściwie realizuję zadania powierzone mi przez Radę i zlecone przez inne zwierzchnie organy, oceni właśnie Wysoka Rada i tu oddaję się do jej dyspozycji. Muszę Panu powiedzieć z przykrością, że ja Pana nie atakowałem i nie atakuję, a Pan postawił sobie cel przeszkadzania tej gminie. Proszę Pana, gdy Pan się rozliczy (poczynając od 3 lipca) z siebie, ze swoich działań, wtedy będzie Pan dla mnie godnym rozmówcą. Teraz Pana szanuję jako radnego, ale myślę, że nie jest Pan wiarygodny ani dla Rady, ani dla społeczeństwa tej gminy. Bo najpierw trzeba mieć samemu dokładnie umyte dłonie, żeby komuś szukać brudu na nich. I tyle chciałem powiedzieć. Myślę, że Pana wszelkie wywody nie zmienią decyzji Rady, która nie wiem, jaka jest, gdyż, co zawsze podkreślałem i podkreślam, w naszej gminie jest całkowita wolność i radni wyrażą swoje opinie w wyniku głosowania (…)”- powiedział wójt gminy Zawidz.
Do słów wójta odniósł się radny Gajewski, który powiedział, że ma prawo pytać, a sam wójt kandydując na to stanowisko deklarował, że jeśli je obejmie, to wszystko będzie klarowne i przejrzyste, oraz poprosił, żeby wójt nie podnosił głosu, tylko odpowiadał. Po dość zaostrzonej dyskusji radni przeszli do głosowania zakończonego jedenastoma głosami za przyjęciem sprawozdania z wykonania budżetu w roku biegłym oraz trzema głosami przeciw. 
Kolejna uchwała dotyczyła absolutorium dla wójta gminy Zawidz. Regionalna Izba Obrachunkowa oraz Komisja Rewizyjna Gminy pozytywnie zaopiniowały wykonanie budżetu gminy za rok 2017 przez Dariusza Franczaka. Podczas głosowania udzielono absolutorium wójtowi liczbą jedenastu głosów, przeciwko było trzech radnych, wstrzymujących się od głosu nie było. 

Wynagrodzenie wójta
Na tej samej sesji radni podjęli uchwałę zmieniającą wysokość otrzymywanego przez Dariusza Franczaka wynagrodzenia. Zgodnie z treścią uchwały wynagrodzenie zasadnicze wójta od 1 lica wynosić będzie 4700 złotych, plus dodatek za wysługę lat w kwocie 940 złotych, dodatek funkcyjny w wysokości 1900 złotych, oraz ostatni składnik dodatek specjalny w wysokości 2640 złotych. Łącznie wójt otrzymywać będzie po zmianie wynagrodzenie miesięczne w kwocie 10.180 złotych brutto. Podczas głosowania w sprawie ustalenia wysokości wynagrodzenia miesięcznego wójta gminy Zawidz dwunastu radnych było za, zaś dwóch przeciw.

SK

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe