„Muzyka otwiera duszę”

  • 11.07.2018, 09:20 (aktualizacja 18.07.2018 09:25)
  • (katia)
„Muzyka otwiera duszę”
Już po raz drugi w sierpeckim Centrum Kultury i Sztuki odbył się Ogólnopolski Festiwal Piosenki „MUZYKA OTWIERA DUSZĘ” organizowany przez CKiSz w Sierpcu oraz dwie panie, jego pomysłodawczynie, czyli Kingę Rutkowską i Natalię Zalewską. Ubiegłoroczna edycja Festiwalu cieszyła się dużym zainteresowaniem, tym bardziej wiadomym było, iż również w tym roku nie zabraknie zmagań wokalnych wśród zgłoszonych uczestników.

Konkurs przygotowany został dla solistów w trzech kategoriach wiekowych:
pierwsza od 16 do 19 lat; druga od 20 do 25 lat; trzecia od 26 do 35 lat.
W Jury Festiwalu, tak jak w roku ubiegłym, zasiedli:
dr Anna Kamalska - wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, poetka, pedagog. Rodowita krośnianka. Absolwentka Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej katowickiej Akademii (pseudonim artystyczny: Annka). Była solistka zespołu Brathanki. Ma na swoim koncie współpracę m.in. z zespołem Bajm i Robertem Jansonem. 2 lipca 2013 roku obroniła tytuł doktorski. Nagrała płytę „Skrawki życia”. Jako pedagog pracuje od ponad 15 lat. W Akademii Muzycznej w Łodzi na kierunku wokalistyka estradowa wykłada m.in. interpretację piosenki. W Szkole Aktorskiej Teatru Śląskiego prowadzi umuzykalnienie i emisję głosu.
Beata Stasiak - ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia im. J. Elsnera w Warszawie na Wydziale Wokalnym. W latach 2002 – 2004 śpiewała w zespole SOMETHING ELSE, a w latach 2005 – 2009 w zespole SWINGFULL TRIO. Współpracowała z takimi artystami jak: Zbigniew Hołdys, Muniek Staszczyk, Stan Borys, Piotr Lato, zespół SORRY BOYS. Spod jej skrzydeł wyszli tacy artyści jak: CLEO, Ania Żaczek-Biderman i Kamil Mokrzycki (liderzy zespołu Soun’d’Grace). Prowadzi warsztaty wokalne oraz warsztaty gospel w całej Polsce. Muzyką gospel zajmuje się już od 1996r. W 2002r. założyła warszawski chór gospel SOUL CONNECTION, który działa przy Centrum Promocji Kultury Praga Południe.
Aleksander Pałac - kompozytor, redaktor muzyczny Telewizji Polskiej. Autor muzyki do programów satyrycznych Polskiego Radia (muzyka do tekstów Adama Kreczmara, Jacka Janczarskiego, Jonasza Kofty i Marcina Wolskiego) oraz telewizyjnych programów dziecięcych (m.in. Tęczowy Music Box). Jest absolwentem VI Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Reytana w Warszawie (1965), Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej (1972) oraz Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego (1981). Od 1970 roku członek Stowarzyszenia Autorów ZAiKS – sekcji B muzyki tanecznej i rozrywkowej. Kawaler Orderu Uśmiechu (3 czerwca 1997).
Andrzej Kamiński - muzyk, kompozytor, aranżer, uprawiający muzykę w wielu jej odcieniach. Założyciel, współtwórca i członek wielu działających na lokalnej scenie zespołów muzycznych. Doświadczony realizator i producent muzyczny. Fascynat studyjnych urządzeń analogowych.
Na młodych wykonawców czekały liczne dodatkowe atrakcje, między innymi warsztaty prowadzone przez: Sandrę Jakubowiak (emisja głosu), Annę Kamalską (interpretacja piosenki), Tomasza Kałwaka (warsztaty rytmiczne) i Andrzeja Kamińskiego (techniki akustyki scenicznej). Poza tym przyciągały atrakcyjne nagrody, zarówno finansowe, jak rzeczowe. Jednak niemal każdy marzył o nagrodzie Grand Prix, a była nią nominacja na XXVI Międzynarodowy Festiwal Sztuki dla Dzieci i Młodzieży „My- XXI wiek” (16- 23.08.2018r.) w Bułgarii.
Trzydniowe spotkanie uzdolnionych wokalnie młodych ludzi rozpoczęło się od pracy warsztatowej, podczas której każdy z uczestników mógł zaprezentować swoje zdolności wokalne i uzyskać fachową opinię, a także cenne wskazówki do dalszej pracy. Wieczorem 6 lipca na scenie sali widowiskowej CKiSz-u w Sierpcu odbył się koncert z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości „Słowo Niepodległość”, w czasie którego zabrzmiały piosenki o tematyce niepodległościowej w wykonaniu uczestników Festiwalu oraz pomysłodawczyń - Kingi i Natalii. W większości były to utwory nowe, m.in. „Czas honoru”, „Nie pytaj o Polskę” czy Biały krzyż”. Mniej było utworów z okresu wojennego czy też krótko powojennego. Gościem specjalnym koncertu była Beata Burczak - zdobywczyni Złotego Pierścienia na Festiwalu w Kołobrzegu w 1988r.
W niedzielę, po długich sobotnich przesłuchaniach konkursowych, uczestnicy Festiwalu znów pracowali nad warsztatem wokalnym, tym razem pod okiem Tomasza Kałwaka, który wieczorem towarzyszył jako akompaniator Dorocie Miśkiewicz. Dorota Miśkiewicz to  absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec, córka słynnego saksofonisty jazzowego Henryka Miśkiewicza. Rozpoczęła swoją karierę w zespole Włodzimierza Nahornego, z którym nagrała cykl albumów poświęconych polskim kompozytorom: Karolowi Szymanowskiemu, Fryderykowi Chopinowi, Mieczysławowi Karłowiczowi. Ich współpraca trwa od 1995 roku. Umiejętności i wszechstronność wokalistki sprawiły, że zapraszana była do współpracy przez wiele wybitnych osobowości, takich jak diva z Capo Verde - Cesaria Evora czy Stefano Bollani i Nigel Kennedy, a także Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Wojciech Młynarski, Tomasz Stańko, Grzegorz Turnau, z którym nagrywa i koncertuje regularnie od 2005 roku. Można ją było również usłyszeć w duecie z Jerzym Wasowskim. Pod swoim nazwiskiem nagrała siedem albumów: „Dorota Miśkiewicz Goes to Heaven – Zatrzymaj się”(2002), „Pod rzęsami”(2005), „Caminho”(2008), „Ale”(2012), nagrany z zespołem Kwadrofonik „Lutosławski, Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci”(2013), „Best of”(2016) czy „Piano.pl”(2016) będące rejestracją wyjątkowego koncertu, do którego artystka zaprosiła kilkunastu pianistów polskich, m.in. Leszka Możdżera, Andrzeja Jagodzińskiego, Marcina Wasilewskiego. To pierwsza w jej dorobku płyta nagrana live i wydana na DVD. Jest wokalistką wciąż poszukującą, eksperymentującą z jazzem, popem, muzyką brazylijską, bałkańską (piosenka „Jovano Jovanke” czyli “Anna Joanna”), afrykańską (duet z Cesarią Evorą), czy poważną (płyty z Włodzimierzem Nahornym oraz Kwadrofonikiem). 
Świetny kontakt z publicznością, ciekawe aranżacje, nowe brzmienia oraz klimatyczne utwory przypadły do gustu sierpeckiej publiczności. Festiwal zakończył się tradycyjnie wręczeniem nagród oraz Koncertem Galowym nagrodzonych, podczas którego raz jeszcze wybrzmiały utwory, którymi młodzi artyści wywalczyli sobie miejsce na podium. Dodatkowo przyznano nagrody publiczności, za osobowość sceniczną, a także nagrodę – występ na III Kasztelańskim Festiwalu Smaków przed gwiazdą wieczoru Marylą Rodowicz.

(katia)
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Meloman
Meloman 18.07.2018, 17:58
Z tego co mi wiadomo organizatorami a właściwie organizatorkami i pomysłodawczyniami tego fantastycznego festiwalu są dwie Panie Kinga i Natalia a CKiSz wspiera owe Panie w tym trudnym przedsięwzięciu. Bo taka jest rola CKiSz by za nasz pieniądze wspierał lokalną działalność artystyczną która promuje nasze wspaniale miasto na arenie ogólnopolskiej. Co trzeba przyznać jest rzadkością na takim wysokim poziomie. Jest to świeża i jak najbardziej pożądana oddolna inicjatywa jakich mało. Mam nadzieję , że CKiSz-owi ani nikomu innemu nie przyjdzie do głowy (choć z treści artykułu wynika inaczej - może pomyłka) , jak to bywało w przeszłości za poprzednich rządów wielokrotnie "podpinać" się pod niewątpliwy sukces i ogłaszać się organizatorem.

Pozostałe