Plener rzeźbiarsko – malarski

  • 18.07.2018, 08:50 (aktualizacja 25.07.2018 08:56)
  • opr. red. 
Plener rzeźbiarsko – malarski
Kolejny plener rzeźbiarki w Zawidzu dobiegł końca. Gmina Zawidz już po raz trzeci zorganizowała, jako jedyna gmina wiejska w powiecie sierpeckim, największą lokalną imprezę kulturalną. Żadna z gmin powiatu nie może poszczycić się równie dużym wydarzeniem kulturalnym.

Tematyką tegorocznego pleneru było 100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Rzeźbiarze, którzy przyjechali z odległych zakątków Polski, imprezę rozpoczęli od tradycyjnego śniadania z udziałem władz samorządowych. Całe wydarzenie odbywało się pod patronatem Dariusza Franczaka, wójta gminy Zawidz. Następnie po śniadaniu artyści przystąpili do wyboru materiału, który jako kłody drewna został ułożony na placu targowym w Zawidzu. Kuratorem całego pleneru została Anna Kanigowska - sołtys Zawidza. Od tego momentu aż do piątku w całej miejscowości słychać było szczęk pił spalinowych, dłut rzeźbiarskich. Od wtorku artyści przygotowali dla dzieci i młodzieży warsztaty rzeźbiarskie i malarskie, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dzieci przygotowywały prace nawiązujące do tematyki pleneru. Mieszkańcy mogli codziennie przyglądać się pracy rzeźbiarzy, którzy chętnie dzielili się swoją wiedzą. Przy okazji pleneru z inicjatywy miejscowego dzielnicowego aspiranta Pawła Kobuszewskiego zorganizowano akcję znakowania rowerów.
W sobotnim uroczystym podsumowaniu pleneru udział wzięła posłanka do Parlamentu Europejskiego Julia Pitera. Wręczając wyróżnienia dla wszystkich rzeźbiarzy i malarzy, łącznie ponad 20 osób, Dariusz Franczak podziękował Andrzejowi Kanigowskiemu, głównemu inicjatorowi pleneru w Zawidzu. Wójt zwrócił uwagę na potrzebę takich wydarzeń kulturalnych. Gmina Zawidz musi wyróżniać się - wiele razy widać, jak przejeżdżający przez Zawidz zatrzymują się i oglądają ustawione w zawidzkim parku prace z poprzednich plenerów. Zawidz czymś inspiruję, zachwyca. Wyróżniamy się tym czymś od innych gmin, nie tylko w powiecie sierpeckim, ale i na Mazowszu. Także Julia Pitera z okazji 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości otrzymała na pamiątkę dzieło miejscowego rzeźbiarza Grzegorza Goczyńskiego. 
W Zawidzu w szczytowym okresie działania ośrodka rzeźbiarskiego, który dał początek muzeum w Sierpcu, tworzyło ponad 30 mieszkańców Zawidza. Rzeźby z Zawidza były wystawiane w muzeach światowych na wielu kontynentach. Wincentego Krajewskiego porównywano ze słynnym Nikiforem, uważając go za jednego z 3 najlepszych twórców ludowych w Polsce. Prace rzeźbiarzy z Zawidza do dziś można oglądać w muzeach w Krakowie, Warszawie, Białymstoku czy Gdańsku. Podczas zakończenia pleneru wyróżnienia  za swoje prace otrzymały także dzieci i młodzież biorąca udział w warsztatach. W trakcie uroczystości znana zawidzka rzeźbiarka Alfreda Krajewska przekazała na ręce wójta wyrzeźbiony podczas pleneru herb Polski, który zostanie zawieszony w sali konferencyjnej w urzędzie. W ramach pleneru rzeźbiarskiego powstały prace przedstawiające wizerunki: Józefa Piłsudskiego, Wincentego Witosa, generała Andersa czy legionowe orły. Prace będą zdobiły park znajdujący się w centrum Zawidza. 

opr. red. 
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe