„Wakacyjne spotkania z folklorem Mazowsza”

  • 18.07.2018, 08:56
  • Jarosław Asztemborski
„Wakacyjne spotkania z folklorem Mazowsza”
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zachęca do spędzenia wakacji w sposób nietypowy, bo na ludowo. Od początku lipca do końca sierpnia w skansenie odbywać się będą pokazy i warsztaty przybliżające codzienne zajęcia, sztukę i obyczajowość mazowieckiej wsi. Uczestnicy zajęć zapoznają się z dawnymi zawodami, tradycjami i nauczą posługiwać przedmiotami używanymi niegdyś na co dzień.

Od wtorku do soboty w ramach programu „Lato w skansenie” w muzealnej sali edukacyjnej młodsi i starsi odkrywcy folkloru odwiedzą barwny świat ludowych wycinanek, odkryją tajemnice warsztatu tkackiego, stworzą własne dzieła sztuki na szkle, zajrzą do ula, dowiedzą się, w co bawiono się przed 100 laty, a także wezmą udział w pokazach wykonywania kwiatów z bibuły. Zajęcia prowadzone są dla dowolnej liczby uczestników. Mogą w nich uczestniczyć osoby w wieku od 6 do 106 lat. Dzieci do 12 lat muszą być pod opieką osoby pełnoletniej. Opiekun nie ponosi odpłatności za udział, jeśli tylko pomaga dzieciom. Po zajęciach uczestnicy będą mieli możliwość zwiedzenia z przewodnikiem ekspozycji muzealnej. We wnętrzach chałup chłopskich i dworu szlacheckiego przygotowana została wystawa „Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych” przybliżająca bogactwo zwyczajów, obrzędów i prac ludności wiejskiej z początku XX wieku. To znakomita okazja do wyciszenia się i wsłuchania w rytm życia zapomnianej wsi. Chłopskie izby, sprawiające wrażenie, jakby ich mieszkańcy dopiero przed chwilą odeszli od stołu, oraz biegnąca między zagrodami droga otoczona wierzbami, polami, sadami i ogrodami, tworzą niezapomnianą atmosferę tego miejsca. Chętni mogą poznawać ją, jadąc bryczką zaprzężoną w konie, a także skorzystać z przejażdżki w siodle po padoku.
Pełen program zajęć wraz z cennikiem zamieszczony jest na stronie mwmskansen.pl i na muzealnym profilu na Facebooku. Udział w wakacyjnych zajęciach edukacyjnych to nie tylko doskonały pomysł na spędzenie wolnego czasu, ale także fascynująca lekcja folkloru i możliwość bezpośredniego uczestnictwa w dawnych zwyczajach. Serdecznie zachęcamy do udziału, bo w skansenie nie sposób się nudzić.

Jarosław Asztemborski

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe