To już 25 lat

  • 25.07.2018, 08:52
  • (katia)
To już 25 lat
Minęło 25 lat od otwarcia w 1993 roku pierwszego Ogólnopolskiego Pleneru Plastycznego w Sierpcu. W trakcie tych 25 lat w sierpeckim Domu Kultury (obecnie Centrum Kultury i Sztuki) gościli artyści z całej Polski, a także z Rosji, Mołdawii, Ukrainy czy Litwy. To tu powstawały piękne i cenne dzieła wybitnych artystów. Spuścizną tych 25 „plenerowych” lat jest ponad dwieście obrazów w zbiorach CKiSz-u, a także w domach prywatnych kolekcjonerów, w zakładach pracy, urzędach.

Już sama atmosfera sierpeckiego pleneru przyciąga artystów. Piękne widoki, uliczki naszego miasta, które chętnie uwieczniane są na obrazach oraz skansen, który zawsze chętnie pojawia się w ich twórczości i co roku przynosi kolejne dzieła z nowym, innym, ciekawym spojrzeniem.
Prace powstałe w ciągu tych 25 lat to nie tylko obrazy, ale również rzeźby czy fotogramy. Prezentowane one były na poplenerowych wystawach w Galerii Sztuki w CKiSz-u w Sierpcu, a także w Warszawie, Płocku, Gostyninie, Opinogórze, Kaliningradzie.
W jubileuszowym roku Ogólnopolskiego Pleneru Plastycznego Centrum gościło 30 plenerzystów z różnych stron Polski. Wielu z nich przyjeżdża do Sierpca co roku, bowiem, jak podkreśla, tęskni za Sierpcem, więc zawsze miło znów tutaj przyjechać. Nie brakuje także sierpeckich artystów, zawsze chętnie obcujących ze sztuką i tworzących wiele ciekawych prac. Oficjalnego otwarcia pleneru, tradycyjnym Stańczykiem, dokonał zaproszony rzeźbiarz  Jerzy Trymbulski, a gości przywitał dyrektor CKiSz-u Jarosław Żmijewski. Były także zasłużone podziękowania dla wieloletniego komisarza plenerów pani Bożeny Ilskiej, a poetyckimi tekstami okrasiła spotkanie pani Barbara Gil - radna miasta Sierpc.
Jak podkreślają organizatorzy, plener to także doskonała okazja do spotkania i wymiany doświadczeń artystycznych. Już samo przebywanie w gronie przyjaciół tworzy rodzinną, przyjemną atmosferę, która sprzyja pracy twórczej. Oficjalne zakończenie pleneru odbędzie się 26 lipca. Wtedy też w Galerii Sztuki w sierpeckim CKiSz-u będzie można podziwiać powstałe prace.
W ramach tego pleneru odbywa się również co roku „Mała Sztaluga”, czyli plener plastyczny dla dzieci w wieku 6-14 lat, w czasie którego uczestnicy mogą poznać sztukę od podstaw, przyswoić sobie tajniki powstawania obrazów poprzez poznawanie i stosowanie różnorodnych technik plastycznych. Każdego dnia młodzi artyści używali innych środków malarskich: farb plakatowych, materiałów, z których powstawały kolaże, pasteli, ołówków. Pogoda na szczęście także dopisała, zatem, jak na plener przystało, dzieci wraz z opiekunami codziennie udawały się na piesze wędrówki po mieście, znajdując ciekawe miejsca do twórczej pracy. Był więc malowany kościół farny pw. św. Wita, Modesta i Krescencji, park, w którym kilkanaście lat temu znajdowała się muszla koncertowa, i tradycyjnie skansen, gdzie uczestnicy „Małej Sztalugi” spędzili cały dzień. 
„Mała Sztaluga” to także okazja do spotkania z artystami zaproszonymi na plener, możliwość podglądania ich przy pracy oraz uczestniczenia w zajęciach przez nich prowadzonych. W tym roku warsztaty poprowadzili gościnnie pan Daniel Ratz, który wprowadził dzieci w tajniki kolażu, i pan Grzegorz Dybowski, który pokazał, jak na kole garncarskim stworzyć przedmioty codziennego użytku.

(katia)
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe