Pożary

  • 1.08.2018, 08:43
  • SK
Pożary
Okres wakacyjnych prac polowych to także wzmożony czas pracy dla strażaków. Wysokie temperatury, brak deszczu oraz stary sprzęt często są powodem pożarów na polach.

W ostatnim tygodniu strażacy z Komendy Powiatowej w Sierpcu oraz jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu zostali zadysponowani do pożarów pól i maszyn rolniczych. Jednym z takich zdarzeń był pożar kombajnu marki New Holland w Malanowie Starym gm. Mochowo.  Pierwszy na miejsce zdarzenia dotarł zastęp OSP Ligowo, który stwierdził, że w chwili dojazdu paliła się komora silnika. Zastęp OSP Ligowo zabezpieczył miejsce zdarzenia oraz na palącą się komorę silnika podał jeden prąd wody, ratownicy ubrani byli w sprzęt ochrony dróg oddechowych (ODO). W chwili dojazdu zastępu z Jednostką Ratowniczo-Gaśniczą Sierpc pożar został ugaszony. Prawdopodobnie przyczyną pożaru było zatarte łożysko napinacza. Miejsce pożaru przelano wodą w celu schłodzenia konstrukcji. 
Kolejne zdarzenie miało miejsce w Gołocinie gm. Zawidz, gdzie zapaliła się słoma po kombajnie. Jako pierwsza na miejscu zdarzenia była OSP Słupia, dowódca ustalił, że pożar został ugaszony przez mieszkańców. Spaleniu uległa słoma po kombajnie na powierzchni około 40 arów. Po dojechaniu do miejsca zdarzenia zastępu PSP pogorzelisko przelano wodą i obkopano szpadlami. Przyczyną pożaru  prawwdopodobnie była wada urządzenia mechanicznego. 
Kolejne wezwanie miało miejsce 27 lipca, tym razem do pożaru słomy na polu w miejscowości Szumanie. Za przypuszczalną przyczynę zdarzenia podaje się wadę rolniczej prasy rolującej. Po dojechaniu na miejsce pierwszego zastępu stwierdzono, że pali się około 15 m² rżyska. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu jednego prądu wody na palące się rżysko. W chwili dojazdu na miejsce zastępu z JRG w Sierpcu pożar był już ugaszony. Na tym działania zakończono.
Również 27 lipca w samo południe odebrano wezwanie do palącego się rżyska w miejscowości Borkowo Kościelne. Na miejscu zdarzenia stwierdzono, że pali się rżysko na powierzchni około 400 m² oraz jeden balot słomy. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu jednego prądu wody w natarciu na palące się rżysko oraz przerzuceniu i przelaniu wodą palącego się balotu.

SK
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe