„Zapunktował Pan”

  • 29.08.2018, 09:40
  • Sylwia K.
„Zapunktował Pan” fot. Sylwia K.
Podczas LXI Sesji Rady Miejskiej Sierpca poza podjętymi czterema uchwałami radni skupili swoją uwagę głównie na temacie TBS, ZGKiM oraz inwestycji remontowo-budowlanych w mieście.

Między sesjami
Jarosław Perzyński poinformował, że negocjacje ze spółdzielnią mleczarską dobiegły końca, doszło do notarialnego podpisania umowy kupna sprzedaży działki. Na przełomie września i października OSM Sierpc rozpocznie rozbudowę o kolejne przestrzenie produkcyjne, co wiąże się z kolejnymi miejscami pracy w Sierpcu. Na przełomie roku rozpocznie się budowa dużej inwestycji o wartości około 100 mln zł.
Ruszyły prace projektowe związane z budową drogi za ul. Wojska Polskiego wzdłuż Sierpienicy. Planowane jest uruchomienie ścieżki lub nasypu, którymi będzie można dojechać do tyłu cmentarza i tam ewentualnie zbudować miejsca parkingowe. Budowa zaplanowana została na początek przyszłego roku. 
Odbyło się również spotkanie z dyrektorem SPZZOZ w Sierpcu. Powołana przez przewodniczącego trzyosobowa komisja podczas spotkania ustaliła zapotrzebowanie na sprzęt w szpitalu. Efektem tego spotkania jest przekazanie przez miasto 90 tys. zł jako kwoty wsparcia, która pokryje koszt zakupu: wytwornicy pary do centralnej sterylizacji – 52 tys. zł, stanowiska do pielęgnacji niemowląt- ok. 9 tys. zł, narzędzi chirurgicznych na salę zabiegową oddziału ginekologii i położnictwa, wózka na oddział rehabilitacyjny, aparatu EKG i kardiomonitora. 

Zapytania i odpowiedzi
Radni podczas interpelacji jak co roku zabiegali u burmistrza o podanie kosztów, jakie miasto poniosło w związku z organizacją III Festiwalu Smaków, z podziałem na CKiSz, miasto oraz sponsorów. Przewodniczący pytał o powód wzrostu ceny wody i ścieków, zaś od  burmistrza dociekał szczegółowego harmonogramu budowy stadionu, dodając, że mieszkańców niepokoi brak postępu w pracach. Poruszono też kwestię likwidacji połączeń autobusowych.
Jak poinformował Jarosław Perzyński, koszty festiwalu szacowane są w granicach około 400 tys. zł. Dodał, że nie ma szczegółowych danych, ponieważ miasto zajmowało się stroną marketingową festiwalu, pozostałe kwestie należały do CKiSz-u. Środki, jakie urząd miasta przekazał na organizację festiwalu, nie uległy znaczącym zmianom i są porównywalne do ubiegłorocznych. Co do sponsorów, burmistrz podał kwotę ponad 200 tys. zł. Dokładne rozliczenie będzie znane po upływie 70 dni od zakończenia imprezy. Wtedy burmistrz poinformuje Radę Miasta o kosztach organizacji III Festiwalu Smaków.  
Burmistrz uspokoił radnych i mieszkańców odnośnie likwidacji połączeń autobusowych. Powiedział, że pojawiają się już firmy lokalne, które będą obsługiwały transport między okolicznymi gminami. Będzie to realizowane na zasadach rynkowych lub przy wsparciu starosty. Miasto może zajmować się tylko transportem lokalnym, czyli na terenie własnej gminy. 
Paweł Pakieła podał przyczyny podwyżek wody i ścieków. Powiedział,  że nowelizacja ustawy o zaopatrzeniu w wodę i odprowadzanie ścieków wprowadziła jedną istotną zmianę, która mówi, że od tego roku podmiotem zatwierdzającym stawkę opłat za wodę i ścieki nie jest już dany samorząd i rada gminy, a  są nim Wody Polskie. Oczywiście zatwierdzenie kwot odbywa się na podstawie złożonego wniosku, w przypadku miasta przez EMPEGEK,  zawierającego kwoty za metr sześcienny wody i ścieki. 
Radni jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie ustalenia sieci publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasto Sierpc.

Wkład pieniężny na podwyżkę kapitału
Zanim radni przeszli do głosowania nad uchwałą dotyczącą wkładu pieniężnego do TBS-u w Sierpcu, głos zabrała Barbara Gil. Radna poinformowała, że jest to „studnia bez dna”, a nakłady miasta do TBS-u od roku 2002 do dnia bieżącego wynoszą 3 mln 939 tys. 769 zł.
-„Co by się stało, gdyby wszyscy nagle wykupili mieszkania? To nawet miasto nie będzie wtedy właścicielem, prawda”- powiedziała radna Barbara Gil.
Do słów radnej odniósł się Jarosław Perzyński, który poinformował o zaistniałej sytuacji. Zwrócił uwagę radnej na okres, w jakim zostały przekazane środki przez miasto dla TBS-u. Dodał, że większość tych środków została przekazana spółce za czasów poprzedniego prezesa, z którym aktualnie ma miejsce sprawa w sądzie w Płocku. Burmistrz poinformował, że w ostatnich latach mają miejsce dotacje celowe na poprawę konkretnych instalacji, które podczas budowy powinny zostać należycie wykonane. Dodał, że mieszkańcy TBS-u są mieszkańcami miasta i pomoc, wsparcie również im się należy.
-„Zapunktował Pan, Panie Burmistrzu, przed wyborami, ale dla mnie te 4 mln, które ja przeczytałam, bo mam taki dokument, mówią same za siebie. Mnie to niepokoi, że miasto ciągle dodaje”- dodała radna Gil.
Do tematu TBS odniósł się radny Frydrychowicz, który zaznaczył, że obecna Rada Miasta dołożyła tylko do remontu dwóch bloków na ul. Płockiej i Paderewskiego 2. Dodał, że radni, zgadzając się na wniesienie wkładu pieniężnego w kwocie 60 tys. złotych, niosą pomoc ludziom a nie TBS-owi. 
-„Też Pan zapunktował”- dodała radna Barbara Gil.
Skarbnik sierpeckiego Urzędu Miasta   przedstawiła na podstawie  ewidencji księgowej, którą posiada, nakłady z poprzednich lat poniesione na spółkę TBS: rok 2002 kwota 89 tys. złotych, rok 2003  447 tys. zł, 2004 rok kwota 859 tys. zł, 2005 rok 117 tys. zł, 2006 rok 501 tys. zł, 2007 rok kwota 1mln 449 tys. zł, 2008 rok 214 tys. zł, rok 2009 kwota 65 tys. zł, w 2013 roku 96 tys. zł, w 2016 roku 100 tys. zł, oraz w 2018 roku, jeśli zatwierdzi Rada, 60 tys. zł. Podsumowując, od 2002 roku do 2017 roku przekazano 3 mln 939 tys. zł. W konsekwencji radni podjęli uchwałę w sprawie wkładu pieniężnego na podwyższenie kapitału zakładowego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. w Sierpcu, od głosu wstrzymała się radna Barbara Gil.

Sylwia K.

Zdjęcia (4)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe