„Przełamywanie barier na ludową nutę”

  • 29.08.2018, 09:52 (aktualizacja 05.09.2018 09:55)
  • Jarosław Asztemborski Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
„Przełamywanie barier na ludową nutę” fot. SK
W Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu 25 sierpnia odbyła się XI edycja Mazowieckich Dni Integracji Osób Niepełnosprawnych pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika. Wydarzenie organizowane wspólnie ze Stowarzyszeniem „Szansa na Życie”, Starostą Powiatu Sierpeckiego Janem Laskowskim i Burmistrzem Miasta Sierpca Jarosławem Perzyńskim służy zwiększaniu świadomości na temat potrzeb ludzi niepełnosprawnych.

Wydarzenie było doskonałą okazją, by podziękować osobom, które poświęcając swój wolny czas i środki, z zaangażowaniem pomagają osobom z niepełnosprawnością. Starosta Jan Laskowski, Przewodniczący Rady Powiatu Jan Rzeszotarski  oraz ks. Sławomir Zalewski, proboszcz Parafii Farnej w Sierpcu skierowali słowa podziękowań do władz, wolontariuszy Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i Chorych na Raka „Szansa na Życie” oraz wszystkich ludzi dobrej woli, którzy oferują potrzebującym nie tylko konkretną pomoc rzeczową, ale przede wszystkim wsparcie w zmaganiu z wyzwaniami codzienności. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik przyznał dyplomy uznania wolontariuszom Stowarzyszenia „Szansa na Zycie” w Sierpcu: Marzenie Woźniak, Marii Wejhinand, Zofii Szcześniewskiej i Leszkowi Gubie za bezinteresowną pomoc na rzecz osób chorych i niepełnosprawnych. W imieniu marszałka wyróżnienia wręczył  Grzegorz Gańko, radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Dyplom Zasłużony dla Powiatu Sierpeckiego z rąk starosty odebrała Zofia Smorzewska, Prezes Koła Terenowego Polskiego Związku Niewidomych w Sierpcu. Przewodniczący Rady Miasta Sierpca Jerzy Stachurski w imieniu Burmistrza Miasta Sierpca podziękował za wieloletnią współpracę oraz wręczył dyplom uznania  Bożenie Tober, Prezesowi Stowarzyszenia „Szansa na Zycie” w Sierpcu. Ks. Sławomir Zalewski w pięknych słowach listu intencyjnego przekazał wyrazy wielkiej wdzięczności Wojciechowi Rychterowi – pomysłodawcy i  inicjatorowi Mazowieckich Dni Integracji Osób Niepełnosprawnych w Sierpcu. 
W wydarzeniu wzięło udział ponad 1100 osób. Po porannej ulewie wyszło słońce, które towarzyszyło uczestnikom do zakończenia imprezy. Pogoda sprzyjała spacerom, poznawaniu uroków muzealnej wsi oraz wspólnej zabawie. Uczestnicy zwiedzali wystawę „Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych” prezentowaną we wnętrzach chałup chłopskich oraz dwóch dworów ziemiańskich z przełomu XIX i XX w. Na terenie ekspozycji przygotowano dla nich też liczne pokazy prac gospodarskich, warsztaty rzemiosła oraz rękodzieła ludowego. Mogli spróbować swych sił w praniu i maglowaniu odzieży czy ubijaniu masła w drewnianej masielnicy. Z zainteresowaniem przypatrywali się pracy kowala, szewca i plecionkarza. Krawcowa szyła ubrania na zabytkowej maszynie, a przy kole garncarskim garncarz wraz z dziećmi wykonywał naczynia gliniane. W ramach warsztatów papieroplastyki młodzi odkrywcy folkloru tworzyli bibułkowe kwiaty. Teren jednej z zagród zamienił się w plac zabaw sprzed lat; tutaj każdy mógł pobawić się w taki sam sposób, w jaki bawili się najmłodsi na początku XX wieku. Toczenie obręczy i fajerek, serso, przeciąganie liny i strzelanie z procy to tylko niektóre z nich. Po zwiedzaniu przyszedł czas na zabawę przy ognisku. Liczne rywalizacje i konkursy z nagrodami przygotowali pracownicy Starostwa Powiatowego, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu oraz wolontariusze Stowarzyszenia „Szansa na Życie” z Sierpca. Uczestnicy mogli wykazać się wiedzą w konkursie ekologicznym, prezentowali swoje umiejętności podczas rywalizacji tanecznej przy dźwiękach oberka, poloneza i kujawiaka, pokonywali własne słabości w konkurencjach sportowych, a także świetnie bawili się w konkursach „sadzenia” ziemniaków, zbieraniu jajek w kurniku czy przebieraniu grochu.  Najmłodsi mogli dać upust energii na dmuchanej zjeżdżalni i trampolinie. 
Mazowieckiemu Dniu Integracji Osób Niepełnosprawnych towarzyszyła swobodna, beztroska atmosfera oraz poczucie jedności i braku podziałów. Uśmiechy nie znikały z twarzy – zarówno małych, jak i dużych uczestników imprezy. Ta wyjątkowa inicjatywa pokazuje najlepiej, że wszyscy, niezależnie od tego, czy poruszamy się na dwóch nogach czy na dwóch kołach, jak patrzymy i jak odczuwamy świat, jesteśmy tacy sami.

Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU
Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU
Ubezpiecz auto i złap 10% zniżki na ubezpieczenie domu w PZU
Jarosław Asztemborski Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Zdjęcia (4)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe