Bezpieczna droga do szkoły

  • 05.09.2018, 08:13 (aktualizacja 12.09.2018, 08:17)
  • IP KPP w Sierpcu
Bezpieczna droga do szkoły
W dniach od 3 do 15 września będą prowadzone działania prewencyjno-kontrolne oraz profilaktyczne pt. „Bezpieczna Droga do Szkoły 2018”, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa uczniom w drodze do szkoły i podczas powrotu ze szkoły do domu, a tym samym ograniczenie liczby zdarzeń drogowych z udziałem najmłodszych uczniów.

W pierwszych dniach nauki szkolnej policjanci będą wdrażać  zarówno kierujących, jak i pieszych do bezpiecznego i kulturalnego zachowania się na drodze. Działania te kierowane są  w szczególności do najmłodszych uczestników ruchu drogowego, którzy po okresie wakacji zapominają o zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach i często nieświadomie nie respektują obowiązujących przepisów. W ramach spotkań w szkołach policjanci będą je przypominać, a także edukować dzieci i młodzież z zakresu znajomości przepisów ruchu drogowego oraz pod kątem występujących innych zagrożeń i sposobów ich unikania. Kontynuowana będzie także kampania „KIEROWCO! NIE POLUJEMY NA ZEBRACH”. Podczas działań policjanci będą reagować zarówno na wykroczenia popełniane przez pieszych, jak i kierujących w stosunku do pieszych. Kontrolowane będą pojazdy pod kątem stanu trzeźwości kierujących, stosowania się do ograniczeń prędkości, używania pasów bezpieczeństwa i fotelików do przewozu dzieci. Kontrolami zostaną objęte także autobusy dowożące dzieci i młodzież szkolną. Kierowcy, którzy będą popełniać w tym czasie wykroczenia, nie będą mogli liczyć na pobłażliwość policjantów. Wobec osób, które będą wyprzedzać na przejściach dla pieszych, omijać pojazdy, które zatrzymają się przed tymi przejściami lub nie ustąpią pierwszeństwa pieszym, funkcjonariusze będą wyciągać surowe konsekwencje. Pamiętajmy, że prowadząc dziecko do szkoły, uczymy je jednocześnie zachowania i poruszania się po drodze. Jeżeli rodzic lub opiekun przejdzie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, dziecko będzie postępować tak samo. Jeżeli mama i tata przechodzą jezdnię na czerwonym świetle, dzieci powtórzą ten błąd. Jeżeli dorośli bagatelizują zapinanie pasów bezpieczeństwa, tym bardziej zrobią to dzieci. To my, dorośli, jesteśmy przykładem dla najmłodszych i poprzez nasze zachowanie i postępowanie przyczyniamy się do poprawy bezpieczeństwa najmłodszych, bądź też stwarzamy kolejne zagrożenia. Warto też przy okazji przypomnieć, że dzieci, które nie ukończyły 7 roku życia, po drodze publicznej mogą poruszać się wyłącznie pod opieką osoby, która ukończyła co najmniej 10 lat. Rowerem można jechać dopiero wtedy, gdy zdobędzie się kartę rowerową, a to jest możliwe po ukończeniu 10 roku życia. Niebezpieczeństwa związane z ruchem drogowym nie są oczywiście jedynymi, na jakie narażone są dzieci w drodze do szkoły. Już od pierwszych zajęć w szkole musimy wykształcić u dzieci nawyki, które spowodują, że ich droga do szkoły będzie bezpieczna.

IP KPP w Sierpcu
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe