Kompozycje „Smoły”

  • 12.09.2018, 09:27 (aktualizacja 19.09.2018 09:31)
  • (katia)
Kompozycje „Smoły”
W ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości odbył się koncert muzyki patriotycznej w wykonaniu wokalisty zespołu Contra Mundum- Norberta „Smoły” Smolińskiego przygotowany przez Stowarzyszenie Konfederacji Wolnej Myśli i Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu.

Contra Mundum działa od 2014 roku. Jego repertuar to kompozycje „Smoły” do wierszy mistrzów pióra: Stanisława Wyspiańskiego, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Gajcego, Zbigniewa Herberta, a także kilka tekstów mniej znanych twórców, jednakże fraz niezwykle ważnych, towarzyszących Polakom w wielu momentach naznaczonej krwią historii. Koncert skierowany do uczniów szkół Sierpca i okolic  nawiązywał do poetów walczących o wolność, walczących słowem, ale bardzo często również zbrojnie. Jak podkreślał wykonawca, „to przecież słowa poetów, a nie zespołu Contra Mundum są swoistymi poetyckimi testamentami. Tak jak pisze się testament, gdy chcemy przekazać komuś skarby rodzinne, tak tymi testamentami chciano innym pokoleniom  przekazać pamięć”. W utworach wykorzystano więc teksty takich poetów jak: Baczyński, Norwid, Gajcy, Szczepański, Słoński. Nie zabrakło także nawiązań do lokalnych bohaterów ziemi sierpeckiej, a także do postaci Józefa Piłsudskiego.
Organizatorzy oraz wykonawca podkreślali, iż „zwłaszcza w tym roku, roku jubileuszowym, możemy czuć się dumni, że jesteśmy Polakami. Wiersze  prezentowane na koncertach są poruszające, często trudne i bolesne, a połączone z muzyką i obrazem stanowią szczególne memento tamtych dni (podczas wykonywanych utworów wyświetlane były zdjęcia z okresu międzywojennego oraz II wojny światowej, a także, dzięki uprzejmości Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpc, stare zdjęcia Sierpca). To wy - mówił Norbert Smoliński do młodzieży - siejecie to ziarno, które za kilka lat będzie wzrastać.” Słuchacze, oprócz walorów edukacyjnych i kulturalnych, skorzystali także, otrzymując pamiątkowe gadżety ufundowane przez warszawski Instytut Pamięci Narodowej. Wokalista Contra Mundum nagrodził nimi osoby najbardziej zaangażowane podczas trwania koncertu.
Spotkanie stało się jednocześnie okazją do przypomnienia głośnej już inicjatywy postawienia pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego.  Stowarzyszenie podjęło się budowy tego ponad 3-metrowego pomnika i, jak podkreślała Anna Czachorowska, pragnie włączyć wszystkich mieszkańców w inicjatywę pt. „Zostań lokalnym patriotą. Razem zbudujemy pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego”. Prace mają ruszyć już od 10 września, a  odsłonięcie planowane jest na koniec września lub  początek października.

(katia)

Zdjęcia (4)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe