Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego

  • 10.10.2018, 10:10
  • (katia)
Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego
Mszą świętą i przemarszem pod Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu 2 października rozpoczęło się uroczyste odsłonięcie pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego, który stanął przy Centrum od strony Piastowskiej.

Inicjatywę budowy pomnika już od roku ubiegłego prowadziło i pilnie strzegło Towarzystwo Historyczno-Patriotyczne Ziemi Sierpeckiej „Pamięć i Prawda”, którego prezesem jest Anna Czachorowska. Początkowo rozmowy na temat zasadności powstania pomnika Piłsudskiego oraz jego lokalizacji oscylowały wokół ulic Piastowskiej oraz Świętokrzyskiej - tu, przy głównym wejściu do Centrum Kultury i Sztuki, w bliskości również tablicy upamiętniającej Marszałka, którego imię Centrum przecież nosi, zasadnym byłoby postawienie także pomnika. Jednak inicjatorzy skłaniali się ku placowi przed starą częścią budynku od strony ulicy Piastowskiej. Tu też pomnik stanął, choć znacząco, jak można zauważyć, ograniczył Centrum w korzystaniu ze sceny plenerowej, tym bardziej, że jedną scenę plenerową- od strony budowanego właśnie stadionu - wyłączono całkowicie i prawdopodobnie będzie tak już na stałe z racji faktu, iż na miejscu dawnego małego, trawiastego boiska powstaną boiska wyłożone poliuretanową nawierzchnią, na której bawiące się rzesze są niewskazane.
Odsłonięcie pomnika marszałka Piłsudskiego, poprzedzone przemowami, zakończyło się złożeniem kwiatów przez władze miasta, powiatu, uczniów szkół i stowarzyszenia oraz wszystkich, którzy przybyli na uroczystość. Były również pieśni patriotyczne w wykonaniu duetu - Marka Okraszewskiego i Agnieszki Kordulasińskiej. 
Postać dumnie spogląda i pięknie wkomponowuje się w otaczające ją budynki oraz nowy stadion. I zapewne szybko na stałe zagości w świadomości sierpczan. Inicjatorzy dziękuję Krzysztofowi Korpolińskiemu za pomoc w realizacji.

 

(katia)

Zdjęcia (4)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe