VIII Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej

  • 17.10.2018, 08:17
  • (katia)
VIII Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej
„Święto, które z sentymentem wspomina każdy z nas. Upamiętniamy w ten sposób powstanie Komisji Edukacji Narodowej. Dzień ten jest okazją do wspomnień, podsumowania minionego czasu, naszych osiągnięć i sukcesów, ale przede wszystkim czas na wyrażenie uznania i podziękowania naszym pedagogom, przede wszystkim odpoczywającym na zasłużonej emeryturze, którzy przez wiele lat budowali autorytet, jakże potrzebny młodemu pokoleniu. Nikogo nie trzeba przekonywać, jak wielką rolę w edukacji społeczeństwa odgrywa postawa, wiedza, oddanie i rzetelne wykonywanie pracy przez nauczyciela. Jest to profesja bardzo trudna ze względu na szeroko pojęty kontakt ze środowiskiem szkolnym, lokalnym, problemy wychowawcze podyktowane nierzadko sytuacją rodzinną ucznia, często niezrozumienie wśród rodziców i rówieśników. Borykacie się na co dzień z zagrożeniami i niebezpieczeństwami związanymi z uzależnieniami nie tylko od coraz nowszych wynalazków psychotropowych, ale również od internetu, gier komputerowych itp. Zapewniam właśnie, że wszystkie wasze problemy nie są obce nam, jako organowi prowadzącemu, i staramy się je rozwiązywać wspólnie z wami - dyrektorami szkół. Dla samorządu powiatu sierpeckiego priorytetem jest stworzenie warunków do utrzymania jak najwyższej jakości pracy szkoły i znalezienie najlepszych rozwiązań związanych z problemami kadrowymi. W obecnej chwili jest to nie tylko nadwyżka, ale również deficyt kadry pedagogicznej, w szczególności w obszarze kształcenia zawodowego. Wierzę, że w działaniach podejmowanych w tym celu mogę liczyć na państwa współpracę, wsparcie, szczególnie jeśli chodzi o realizację projektów unijnych” - tymi słowami Jan Laskowski przywitał zebranych 11 października w CKiSz-u w Sierpcu nauczycieli, pracowników administracji oraz obsługi podczas VIII Powiatowego Dnia Edukacji Narodowej.

Co roku podczas obchodów Dnia Edukacji Narodowej w powiecie sierpeckim przyznawane są Medale Komisji Edukacji Narodowej, a także nagrody dla wyróżnionych nauczycieli, zarówno przez starostę, jak i przez dyrektorów szkół. W tym roku otrzymali je:
Nagroda Mazowieckiego Kuratora Oświaty:
Mariusz Chmielewicz - zastępca dyrektora Zespołu Szkół nr 1 w Sierpcu.

 

Medale Komisji Edukacji Narodowej:
 Magdalena Peda - dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Sierpcu,
Renata Przybyłowska - dyrektor OPP w Sierpcu,
Agnieszka Maraszek-Paciuszkiewicz, Danuta Walas, Małgorzata Dywal - nauczyciele Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sierpcu.

 

Nagrody Starosty Powiatu Sierpeckiego:
Maria Jagodzińska - OPP w Sierpcu,
Marek Sobiecki - CKP w Sierpcu,
Iwona Wawrzyniak - Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Sierpcu,
Grzegorz Radomski - LO w Sierpcu,
Katarzyna Mróz - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sierpcu,
Anna Słabkowska - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sierpcu,
Małgorzata Niepytalska - Zespół Szkół nr 1 w Sierpcu,
Mirosław Pikulski - Zespół Szkół nr 1 w Sierpcu,
Elżbieta Popis-Zelmańska - Zespół Szkół nr 2 w Sierpcu,
Aneta Kaczyńska - Zespół Szkół nr 2 w Sierpcu.

 

Nagrody dyrektorów szkół:
Liceum Ogólnokształcące im. mjra H. Sucharskiego w Sierpcu:
Jadwiga Chojnacka,
Jarosław Czarnomski, 
Aleksandra Listkowska,
Alicja Wawrocka-Świeczkowska,
Jolanta Wiśniewska,
Beata Zdrojewska.

 

Zespół Szkół nr 1 w Sierpcu:
Dariusz Borkowski,
Krzysztof Gębski,
Wioletta Górczyńska,
Wioletta Kowalska,
Jolanta Kryszczak,
Edyta Lemanowicz,
Ilona Ogrodowczyk,
Piotr Sawicki vel. Sawczenko,
Wojciech Skorłutowski,
Hanna Szczelaszczyk-Korzeniewska,
Andrzej Tyllus.

 

Zespół Szkół nr 2 w Sierpcu:
Maria Gołębiewska,
Agnieszka Koziara-Idzikowska,
Bogusława Krajewska,
Ewelina Lewandowska,
Lilla Olejniczak,
Katarzyna Różycka,
Jolanta Watkowska.

 

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sierpcu:
Marzanna Dąbrowska,
Bogusława Czarnomska,
Marta Lasecka,
Aleksandra Melibruda,
Jolanta Wiśniewska,
Marta Woźniakowska.

 

Centrum Kształcenia Praktycznego w Sierpcu:
Zbigniew Cieślak,
Stanisław Kosiorek,
Andrzej Domagalski.

 

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Sierpcu:
Agnieszka Struśniewska,
Joanna Ziółkowska,
Katarzyna Jurkowska.

 

Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Sierpcu:
Dorota Nawrocka,
Izabela Głowacka.

 

Oprócz życzeń i podziękowań za trud pracy nauczycieli, a także gratulacji dla nagrodzonych w tym roku, nie zabrakło nawiązań do trudnych sytuacji, z jakimi co dzień spotykają się dyrektorzy i nauczyciele, szczególnie związanych z licznymi ograniczeniami etatów lub zwolnieniami w naszym powiecie. „Chciałbym, żeby praca nauczyciela, jak i pracownika administracji i obsługi była godnie wynagradzana. Między innymi w tej sprawie zorganizowaliśmy 15 września akcję protestacyjną przed MEN. Jako NSZZ Solidarność domagamy się wyższej podwyżki od 1 stycznia 2019 roku i powiązania systemu wynagrodzeń z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej, usunięcia z Karty Nauczyciela przepisów dotyczących oceny pracy nauczyciela i wydłużenia ścieżki awansu zawodowego, przywrócenia wcześniejszych przepisów dotyczących urlopu dla poratowania zdrowia. Domagamy się także zmiany systemu finansowania  zadań oświatowych, konieczna jest bowiem standaryzacja zadań oświatowych, jak i ich wycena. Związane jest to z brakiem uwzględnienia w obecnym modelu najważniejszych kosztów związanych z wynagradzaniem pracowników oświaty, w szczególności nauczycieli. Ten stan rzeczy jest  powodem szukania oszczędności na płacach pracowników dokonywanych przez samorządy, choć nie jest to winą samorządów - jest to ustalone na poziomie centralnym”- mówił Józef Mróz - przewodniczący NSZZ Solidarność, apelując do nauczycieli o pracownicze zaangażowanie i solidarność na rzecz zmian w szkolnictwie.
Jak co roku okrasą dla części oficjalnej była część artystyczna - w tym roku przygotowana przez nauczycieli z Zespołu Szkół nr 2 w Sierpcu, którzy byli organizatorami uroczystości. Wystąpili także uczniowie i absolwenci szkoły w muzycznych dedykacjach dla nauczycieli.
Tradycyjnie zebrani wysłuchali również wiersza oraz fragmentu prozy nawiązujących do 100-lecia odzyskania niepodległości napisanych i zaprezentowanych przez autorkę, emerytowana nauczycielkę - Teresę Pawłowską.

(katia)

Zdjęcia (5)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe