„Poznańskie Słowiki”

  • 17.10.2018, 08:25
  • (katia)
„Poznańskie Słowiki”
Odśpiewaniem hymnu państwowego oraz „Roty” rozpoczął się niedzielny koncert z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości w wykonaniu chóru chłopięcego i męskiego Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki”. Koncert odbył się w Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu, a darmowe wejściówki, które można było odbierać od czwartku w CKiSz-u, rozeszły się jak świeże bułeczki. Zainteresowanie było ogromne, tym bardziej że chór znany jest przecież nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Początki zespołu sięgają jesieni 1939 roku, kiedy wkrótce po wybuchu II wojny światowej dziewiętnastoletni Stefan Stuligrosz skupił wokół siebie garstkę śpiewaków Chóru Katedralnego księdza Wacława Gieburowskiego i rozpoczął konspiracyjne próby. Chór śpiewał w kościołach poznańskich: świętego Wojciecha i Matki Boskiej Bolesnej na Łazarzu. Dla mieszkańców okupowanego Poznania była to niezwykła manifestacja ducha polskości. Tak narodził się Chór Stuligrosza, z czasem nazwany „Poznańskimi Słowikami”.
Pierwszym znaczącym sukcesem chóru stał się gościnny występ w Filharmonii Warszawskiej w 1949 roku. Po śmierci Profesora w 2012 roku dzieło Stefana Stuligrosza kontynuuje Maciej Wieloch. „Poznańskie Słowiki” dają rocznie kilkadziesiąt koncertów. Śpiewały we wszystkich niemal krajach europejskich, a także w USA, Kanadzie, Korei Płd. oraz Japonii. Chór występował dla koronowanych głów i prezydentów, a także wielokrotnie dla Papieża Polaka Jana Pawła II. Chór wykonuje dzieła mistrzów średniowiecznych, epoki renesansu, wokalno-instrumentalne barokowe  arcydzieła Bacha i Haendla, utwory klasycyzmu Mozarta, Haydna i Beethovena, romantyzmu Chopina, Schuberta, ale śpiewa też kompozycje współczesne. Również i w czasie niedzielnego koncertu publiczność mogła usłyszeć wspaniałe utwory wielkich kompozytorów, tym razem z racji rocznicy odzyskania niepodległości oscylujące wokół tego właśnie wydarzenia. Były więc utwory Chopina, Moniuszki, a także znane pieśni patriotyczne, jak „Przybyli ułani pod okienko”, „Wojenko, wojenko” czy „O mój rozmarynie”, do śpiewania których zachęcał publiczność dyrygent Maciej Wieloch. Przez ponad 75 lat zespół tworzyło ponad 1500 śpiewaków. Obecnie „Poznańskie Słowiki” to prawie 100 śpiewających chłopców i panów.

(katia)

Zdjęcia (4)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe