„To właśnie jest nasza Ojczyzna”

  • 24.10.2018, 08:18 (aktualizacja 24.10.2018 08:24)
  • (katia) 
„To właśnie jest nasza Ojczyzna”
Polonezem „Cześć Ci, Polsko” Karola Kurpińskiego grupa reprezentacyjna LZA Kasztelanka rozpoczęła  koncert „To właśnie jest nasza Ojczyzna” przygotowany w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości.

Pomysłodawczynią i organizatorem Koncertu była Jadwiga Chojnacka, instruktorka w Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu, prowadząca zajęcia tańca ludowego. Wiosną tego roku wraz z zespołem wzięła udział w konkursie „Wspieramy rozwój” grupy CEDROB, w ramach którego przyznany został grant w wysokości 20 tysięcy złotych. Za tę kwotę zakupione zostały stroje dla grup, przede wszystkim długo wyczekiwane i planowane przez Jadwigę Chojnacką stroje Księstwa Warszawskiego, w których zaprezentowała się grupa reprezentacyjna Kasztelanki, ale również stroje dla młodszych grup oraz buty, których, jak podkreśla prowadząca zespół, zawsze dla tancerzy brakuje. 
Koncert obfitował w wiersze o tematyce patriotycznej zaprezentowane zarówno przez młodszych uczestników zajęć artystycznych, jak i instruktorów pracujących na co dzień w Centrum. Nie zabrakło także  przepięknych utworów wokalnych i instrumentalnych wykonywanych przez dzieci, młodzież, dorosłych uczęszczających na zajęcia oraz instruktorów. Różnorodność wykonywanych pieśni i piosenek, od utworów Chopina poprzez pieśni patriotyczne (np. „O mój rozmarynie”, „Legiony”) i współczesne wokalne perełki takie jak Grzegorza Ciechowskiego „Nie pytaj o Polskę” czy Ireny Santor „Powrócisz tu”, pozwoliła widzom przeżyć prawdziwą duchową ucztę. Prócz uczestników zajęć w Centrum oraz ich instruktorów gościnnie wystąpili również wokaliści z Rypina, a także rodzice, którzy przepięknie pokoleniowo połączyli występujących. Jednak prawdziwą furorę zrobili, rzecz jasna, tancerze LZA Kasztelanka, którzy wystąpili w tańcach narodowych. Oprócz wspomnianego poloneza dwukrotnie pojawił się mazur - raz w towarzystwie chóru SUTW-u „Dziewczyny Karola”, a po raz drugi jako „Biały Mazur”. Był też walc do muzyki Wojciecha Kilara z filmu „Ziemia Obiecana”. Natomiast w wykonaniu grupy średniej można było obejrzeć krakowiaka z nieodłącznym Hejnałem i śpiewem „Płynie Wisła, płynie”. Najmłodsi tancerze zaśpiewali i zatańczyli poleczkę „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Tancerzom towarzyszyła nieodłączna kapela LZA Kasztelanki, od września pracująca w nowym, powiększonym składzie.
Całość, dopełniona dekoracjami i światłem, zrobiła na widzach niezapomniane wrażenie. Cieszy fakt, że wśród nagromadzenia się różnych inicjatyw podejmowanych z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, które, jak mówią niektórzy, już powodują pewien przesyt, pojawiają się prawdziwe perełki, warte wysłuchania i zobaczenia. „Więcej takich koncertów, więcej takiej muzyki, takiego tańca!”- mówili zaproszeni goście i wszyscy, którzy piątkowy wieczór postanowili spędzić z Kasztelanką.

(katia) 

Zdjęcia (5)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe