Festiwalu Pieśni i Piosenki Patriotycznej

  • 31.10.2018, 11:01 (aktualizacja 31.10.2018 11:04)
  • (katia)
Festiwalu Pieśni i Piosenki Patriotycznej
W czwartkowe i piątkowe przedpołudnie w Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu zrobiło się patriotycznie biało-czerwono i klimatycznie, a to za sprawą małych i starszych, muzycznie uzdolnionych wykonawców, którzy stanęli w szranki podczas Festiwalu Pieśni i Piosenki Patriotycznej „Historia pieśnią malowana” organizowanym przez dwie sierpeckie podstawówki - Szkołę Podstawową nr 2 i Szkołę Podstawową nr 3.

W czwartek można było podziwiać występy wokalne przedszkolaków oraz zespołów i solistów z klas I-III i IV-VI szkół podstawowych. Jak zauważyło jury, poziom prezentacji wokalnych był bardzo wysoki, ale przede wszystkim należało nagrodzić zaangażowanie młodych artystów, ich swobodę bycia na scenie oraz, co przecież w tym konkursie istotne, piękne przekazanie treści patriotycznych poprzez ruch sceniczny, taniec czy śpiew. Wśród utworów nie zabrakło więc tradycyjnych perełek, jak: „Płynie Wisła, płynie”, „Przybyli ułani pod okienko” czy „Szara Piechota” i  „Ojczyzno ma”. 
W kategorii przedszkoli I miejsce zdobył Zespół Trójeczki ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Sierpcu, w kategorii klas I-III wygrała Zofia Jagodzińska z I Prywatnej Szkoły Podstawowej w Sierpcu, a w kategorii klas IV-VI  Wesołe nutki ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Sierpcu. Grand Prix powędrowało do Aleksa Góreckiego z I Prywatnej Szkoły Podstawowej w Sierpcu.
Piątek rozpoczął się zmaganiami reprezentantów klas VI-VIII szkół podstawowych, a następnie występowała młodzież z klas gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych. Tu poziom rywalizacji był wyraźnie wyższy, a wokaliści oraz zespoły prezentujące się na scenie CKiSz-u w Sierpcu z piosenki na piosenkę podnosili poprzeczkę, co, jak okazało się na koniec Festiwalu, sprawiło niemało trudności jurorom. Jak podkreślał burmistrz Jarosław Perzyński oraz organizatorzy Festiwalu (dyrektorzy szkół) „to wspaniałe, że młodzi ludzie chcą śpiewać piosenki i pieśni patriotyczne, a także religijne. Kiedyś można je było wykonywać jedynie w podziemiach kościołów, a potrzeba i chęć ich śpiewania były głęboko skrywane. Dzisiaj, gdy jest taka możliwość, warto, abyśmy z niej korzystali i potrafili pielęgnować również ten fragment dziedzictwa naszej Ojczyzny”. 
Wiele utworów zachwyciło publiczność, szczególnie że przekazanie tak trudnych treści przez młodych ludzi stanowiło prawdziwe wyzwanie. Jednak wykonawcy nie zawiedli - wspaniale zabrzmiały takie utwory jak: Cisza - Modlitwa katyńska, Niepodległa, Niepokorna, Taki kraj, Kolęda warszawska.
W kategorii klas VI-VIII I miejsce zdobyła Anna Cyl reprezentująca CKiSz w Sierpcu, w kategorii klas gimnazjalnych - Adam Kacperski z Leonium, a w kategorii szkoły ponadgimnazjalne zwyciężyła Kamila Jonczak z Zespołu Szkół nr 1 w Sierpcu. Grand Prix przypadło Małgorzacie Strześniewskiej z Zespołu Szkół nr 2 w Sierpcu.
Wszystkich nagrodzonych podczas Festiwalu będzie można usłyszeć raz jeszcze 11 listopada podczas koncertu patriotycznego w Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu.

(katia)

Zdjęcia (4)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe