Historia browarnictwa

  • 31.10.2018, 11:04 (aktualizacja 31.10.2018 11:07)
  • (katia)
Historia browarnictwa
24 października w foyer Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu odbył się wernisaż wystawy ,,Historia Browarnictwa na Mazowszu - Sierpc i okolice’’ w ramach projektu YouInHerit, który był jego podsumowaniem.

YouInHerit- to inicjatywa mająca na celu zaangażowanie młodzieży w ramach innowacyjnych metod waloryzacji i odrodzenia tradycyjnych zawodów oraz rzemiosła jako dziedzictwa kulturowego, przyczyniające się do dynamicznego rozwoju regionów miejskich i uczynienia ich bardziej atrakcyjnymi i konkurencyjnymi. Projekt realizowany był od czerwca 2016 roku w ramach programu Interreg Europa Środkowa. Mazowieckie Biuro Planowania Regionalnego uczestniczyło w nim jako partner.
Projekt koncentruje się na zagadnieniu zarządzania dziedzictwem kulturowym w dostosowaniu do nowych wymagań rynku. Jego podstawowym celem jest poprawienie możliwości wykorzystania tradycyjnego rzemiosła browarniczego jako niematerialnych zasobów dziedzictwa kulturowego. Zakłada wykorzystanie potencjału regionu dotyczącego tradycji piwowarskich dla odrodzenia tradycji i rzemiosła poprzez zaangażowanie młodzieży oraz władz lokalnych, podmiotów gospodarczych, organizacji i instytucji.
Jak mówiła koordynator projektu Ewa Balanicka „Udział w projekcie umożliwia kultywowanie i promowanie rzemiosła browarniczego w regionie oraz odtworzenia sztuki piwowarstwa. Idea projektu opiera się na kultywowaniu rzemiosła browarniczego, stwarza podstawy dla kształcenia w tym zawodzie, dalszego doskonalenia umiejętności i zdobywania wiedzy przez ludzi młodych. Przedsięwzięcie ma na celu integrację starych tradycji z nowymi trendami. Niezwykle istotnym elementem projektu jest  współpraca władz lokalnych, środowisk browarniczych oraz turystycznych na rzecz zaangażowania młodzieży w kultywowanie zawodów tradycyjnych”.
Projekt rozpoczął się już w 2016 roku, jego przedstawiciele byli też obecni na Sierpeckim Festiwalu Smaków w roku 2017, gdzie wśród osób w wieku 18-30 lat (ale i wśród starszych) pozyskiwali informacje o znajomości zawodów dawnych, takich jak np. szewstwo, garncarstwo czy właśnie browarnictwo. Dane te posłużyły do stworzenia zapotrzebowania rynku oraz uruchomienia dalszej części projektu - informacyjnej i szkoleniowej.
Z racji na istniejące korzenie Sierpca w przemyśle browarniczym, projekt idealnie wpisuje się w działania miasta  i stwarza szansę na nowe miejsca pracy oraz kultywowanie tradycji piwowarskich, nie tylko na skalę masową. W spotkaniu uczestniczyli państwo Krystyna i Hubert Szczepkowie, a także dyrektor Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpc, którzy chętnie opowiadali o tradycjach browarnictwa w Sierpcu oraz oprowadzili zebranych po wystawie, odpowiadając na liczne pytania. Wystawa będzie czynna w Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu do 16 listopada 2018r.

(katia)

Zdjęcia (4)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe