O ekologii w Sudragach

  • 7.11.2018, 08:49
  •  Opr. Red.
O ekologii w Sudragach
16 października mieszkańcy Sudrag uczestniczyli w konferencji ekologicznej, którą zorganizowano w tamtejszej Szkole Podstawowej.  Współorganizatorem spotkania był Urząd Gminy w Sierpcu. 

Konferencja miała na celu  zwrócenie uwagi lokalnej społeczności, jak ważna  jest ochrona bioróżnorodności w Przyrzeczu Skrwy Prawej. W spotkaniu uczestniczyli wójt gminy Sierpc Krzysztof Korpoliński, radni gminy Sierpc, dyrektorzy placówek oświatowych, społeczność lokalna,  rodzice i uczniowie. Gmina Sierpc kładzie duży nacisk na ochronę środowiska naturalnego oraz kształtowanie postaw proekologicznych wśród mieszkańców. Głos zabrał Krzysztof Korpoliński, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że gmina Sierpc  jest gminą ekologiczną, a władze nieustannie starają się podnosić świadomość ekologiczną mieszkańców i edukować w zakresie ochrony środowiska oraz prawidłowej segregacji odpadów. Wójt zaapelował do młodzieży o wrażliwość na potrzeby środowiska oraz o przekazywanie rówieśnikom i swoim rodzinom zdobytej wiedzy i prawidłowych nawyków. Wszyscy uczestnicy konferencji  otrzymali ekologiczne upominki: torbę ekologiczną, notatnik i długopis. Głównym zadaniem konferencji było przybliżenie  mieszkańcom gminy Sierpc  wszelkich problemów związanych ze współczesną ekologią, upowszechnianie czystych technologii, podjęcie szeroko pojętej edukacji w zakresie ochrony środowiska i propagowanie idei zrównoważonego rozwoju. Konferencja składała się z dwóch części, tzn. wykładowej i warsztatowej. Podczas panelu wykładowego prelegentem była doktor Maria Palińska, przedstawicielka Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej we Włocławku, która wygłosiła wykład na temat „W dolinie rzeki – walory przyrodniczo-krajobrazowe rzeki Skrwy Prawej”. Po tej części konferencji rozpoczęły się, z wykorzystaniem utworzonej dydaktycznej infrastruktury edukacyjnej, dwa warsztaty terenowe o następującym zakresie tematycznym: „Unikalne walory doliny rzeki Skrwy Prawej wartością społeczną i ekonomiczną regionu. Ochrona bioróżnorodności w Przyrzeczu Skrwy Prawej” oraz „Czysta woda w Skrwie Prawej? – badania z wykorzystaniem zestawu dydaktycznego, tj.walizki ekobadacza”. 
Podczas konferencji dokonano także uroczystego otwarcia ścieżki przyrodniczej. Jesienią na terenie parku  przy Szkole Podstawowej w Sudragach rozpoczęto budowę przyrodniczo-edukacyjnej infrastruktury terenowej. Autorkami i pomysłodawcami tego przedsięwzięcia były:  Joanna Karolewska z Urzędu Gminy w Sierpcu, Małgorzata Korpolińska ze Szkoły Podstawowej w Sudragach. Koszt inwestycji to 23185,50 zł, została ona dofinansowana z WFOŚiW-u w Warszawie. Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna to ciekawe i unikatowe miejsce edukacji przyrodniczej, kącik wiedzy z interesującymi elementami edukacyjnymi. Długość ścieżki wynosi około 200m i składa się z 7 tablic w postaci gier terenowych. Zastosowanie nowych, atrakcyjnych form edukacji ekologicznej na pewno wpłynie na aktywność dzieci i młodzieży szkolnej w pogłębianiu swojej wiedzy w tej dziedzinie. 

 Opr. Red.

Zdjęcia (6)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe