„Szopki betlejemskie w skansenie”

  • 14.11.2018, 08:29
  • Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
„Szopki betlejemskie w skansenie”
.

Wśród tradycji, obrzędów i symboli związanych z przeżywaniem świąt Bożego Narodzenia szczególne miejsce zajmują szopki betlejemskie. Wykonywane z wielką pieczołowitością już od średniowiecza, nieraz bardzo rozbudowane, te niezwykłe dzieła sztuki stanowiły formę opowieści o narodzinach Jezusa i najważniejszych wydarzeniach z nimi związanych. Jeszcze na początku XX wieku po mazowieckich wsiach chodzili kolędnicy z własnoręcznie wykonanymi szopkami. Składali gospodarzom życzenia świąteczne, a ich wizyty były wielce pożądane, miały bowiem zapewnić zdrowie i urodzaj w gospodarstwie na cały następny rok. Prócz Świętej Rodziny w szopkach umieszczano postaci aniołów, Trzech Króli, pastuszków i zwierząt. Organizując konkurs plastyczny „Szopka betlejemska. Małe dzieło sztuki”, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu po raz kolejny zachęca dzieci i młodzież do kontynuowania tej pięknej tradycji.
Konkurs skierowany jest do dzieci w wieku od 6 do 15 lat: uczniów szkół podstawowych, wychowanków ośrodków szkolno-wychowawczych, domów kultury, a także do osób indywidualnych mieszkających lub uczących się na Mazowszu. Zadaniem uczestników jest zaprojektowanie i wykonanie przestrzennej szopki betlejemskiej. Praca nie może być podświetlona, a jej wymiary nie powinny przekroczyć 50x50x50 cm. Należy ją dostarczyć do 30 listopada 2018r. osobiście bądź drogą pocztową na adres: Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, 09-200 Sierpc, ul. Narutowicza 64, z dopiskiem konkurs „Szopka betlejemska”.  Do zgłoszenia należy dołączyć wypełniony formularz oraz zgodę na wykorzystanie wizerunku. Dostępne są one na stronie mwmskansen.pl. Tam też znaleźć można regulamin konkursu i wszelkie dodatkowe informacje. Zgłoszone szopki zostaną następnie ocenione przez komisję konkursową w jednej z dwóch kategorii wiekowych: 6–10 lat i 11–15 lat. Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród laureatom nastąpi 7 grudnia 2018r. Nagrodzone prace podziwiać będzie można na wystawie pokonkursowej do końca lutego 2019 r. 

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe