POTĘŻNE ZMIANY W POWIECIE

  • 28.11.2018, 08:19 (aktualizacja 05.12.2018, 08:26)
  • Opr. red.
POTĘŻNE ZMIANY W POWIECIE fot. Starostwo Powiatowe w Sierpcu
W środę 21 listopada odbyła się pierwsza sesja Rady Powiatu. Sesja wyczekiwana była z dużym zaciekawieniem. A to za sprawą układu mandatów, jaki stworzył się po wyborach.

Wiadomym było, że mandat radnego powiatowego zdobyło sześciu przedstawicieli Polskiego Stronnictwa Ludowego, pięciu Prawa i Sprawiedliwości, trzech radnych reprezentowało KWW Inicjatywa Samorządowa Mieszkańców, dwóch KWW Jarosława Perzyńskiego. W tej sytuacji najgłośniej mówiono o rozkładzie głosów 8 do 8 (PSL + KWW J. Perzyńskiego vs. PiS + KWW Inicjatywa Samorządowa Mieszkańców). Języczkiem uwagi stać się miał wybrany z KWW Wspólnota Samorządowa Wyborców radny Sławomir Krystek.

Pierwsze posiedzenie – pierwsze ślubowanie
Punktualnie o godzinie 9:00 rozpoczęła się I Sesja Rady Powiatu. Obrady otworzył radny senior – Juliusz Gorzkoś, zaś sekretarzem został Przemysław  Burzyński. 17 nowo wybranych radnych złożyło ślubowanie następującej treści:
Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec narodu polskiego, strzec suwerenności i interesów państwa, czynić wszystko dla pomyślności ojczyzny, wspólnoty samorządowej powiatu i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej.

Pierwszy wybór
Zgodnie z porządkiem obrad radni dokonali wyboru nowego przewodniczącego Rady Powiatu. W szranki o tę funkcję stanęli Juliusz Gorzkoś zgłoszony przez Mariusza Turalskiego (PiS) oraz Wojciech Rychter, przedstawiciel PSL-u zarekomendowany przez Jana Laskowskiego. Wyniki tajnego głosowania mogły przynieść odpowiedź na pytanie, kto będzie rządził w powiecie. Ostatecznie Juliusz Gorzkoś zdobył 10 głosów, a Wojciech Rychter  7. Tym samym nowym przewodniczącym Rady Powiatu został przedstawiciel KWW Inicjatywa Samorządowa Mieszkańców. Już w tym momencie wszystko było niemal wiadome. Polskie Stronnictwo Ludowe straciło władzę w powiecie sierpeckim... Potem sprawy potoczyły się lawinowo. Funkcje wiceprzewodniczących objęli (w wyniku głosowania) Małgorzata Korpolińska (KWW Inicjatywa Samorządowa Mieszkańców) i Zbigniew Kopczyński (PiS). Zdobyli oni po 15 głosów przy dwóch wstrzymujących się. 

Nowy starosta
Coraz mniej zagadek pozostawało do wyjaśnienia. Jednak kluczową była niewątpliwie funkcja starosty. Od kilku dni pocztą pantoflową mieszkańcy przekazywali sobie nazwisko potencjalnego kandydata na ten urząd. Na „giełdzie nazwisk” najwyżej notowany był Mariusz Turalski. Ci, którzy obstawiali jego nazwisko, mogli poczuć niewątpliwą satysfakcję. W wyniku tajnego głosowania (stosunkiem głosów 12 za, 1 przeciw, 4 wstrzymujące się) Mariusz Turalski został wybrany nowym starostą powiatu sierpeckiego. Tuż po wyborze podziękował za zaufanie oraz wyraził nadzieję na owocną współpracę ze wszystkimi (bez względu na opcje polityczne).

Nowy wicestarosta, nowy zarząd
Zgodnie z obowiązującymi regułami nowo wybrany starosta wskazał osoby, które jego zdaniem powinny zasiadać w Zarządzie Powiatu. I tutaj już bez niespodzianek w skład zarządu weszli: Jarosław Ocicki, który będzie równocześnie sprawował funkcję wicestarosty, Andrzej Cześnik, Kamil Różański i Sławomir Krystek.

Idzie nowe
Po niemalże ośmiu latach na scenie politycznej powiatu sierpeckiego dokonały się rewolucyjne zmiany. Władzę przejmuje koalicja PiS i KWW Inicjatywa Samorządowa Mieszkańców wsparta głosem Sławomira Krystka, zaś PSL będzie musiał wcielić się w rolę opozycji. Jak wszyscy wywiążą się z nowych ról, zobaczymy. Mamy jednak nadzieję, że poglądy polityczne czy też przynależność partyjna nie przesłonią dobra naszego powiatu. Podobnego zdania była także przewodnicząca NSZZ Solidarność przy SPZZOZ Mirosława Sawicka, która w przygotowanym specjalnie na tę okoliczność tekście napisała:
Pamiętajcie państwo, bardzo o to prosimy, że samorząd nie jest własnością żadnej partii, tylko lokalnej społeczności, wszystkich mieszkańców, a radni już od teraz aż do końca kadencji muszą ciężko pracować, by społeczeństwu służyć.

Opr. red.

Zdjęcia (5)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe