SIERPECKA JESIEŃ KAMERALNA

  • 28.11.2018, 08:32 (aktualizacja 05.12.2018, 08:37)
  • (katia)
SIERPECKA JESIEŃ KAMERALNA
„Dziękuję za wasze zaangażowanie, za utwory, które mieliśmy przyjemność dziś usłyszeć, utwory, które w dniach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości nabierają jeszcze większego znaczenia”- mówił prof. Andrzej Zieliński, przewodniczący jury Sierpeckiej Jesieni Kameralnej 2018.

Już po raz XV na scenie sali widowiskowej sierpeckiego Centrum Kultury i Sztuki odbył się Festiwal Zespołów Kameralnych Szkół Muzycznych I i II st. Pierwszy Festiwal dla rejonu warszawskiego odbył się w październiku 2003 roku w Sanktuarium Matki Bożej Sierpeckiej Pani Niezawodnej Nadziei. Wtedy udział wzięło 27 zespołów. W Klasztorze Festiwal odbywał się do roku 2007, a od roku 2008 gościł w Muzeum Wsi Mazowieckiej, gdzie odbyły się 4 kolejne edycje.
W jubileuszowym programie Sierpeckiej Jesieni Kameralnej 2018 dyrektor PSM w Sierpcu Barbara Bońkowska napisała: „Chyba nigdy nie zapomnimy pierwszych edycji, wielokrotnych przewozów instrumentów, szczególnie fortepianu, w czym bardzo pomagali panowie strażacy […]. Nie zapomnimy chłodu klasztornych murów i dawnej wyboistej drogi do skansenu, ale przede wszystkim nie zapomnimy życzliwości osób, które pomagały nam i nadal pomagają w przygotowaniach i organizacji każdej edycji”.
Od roku 2012 Festiwal ma swoje miejsce w Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu, a od 2014 obejmuje swym zasięgiem już nie tylko rejon warszawski, ale całą Polskę. Festiwal to nie tylko przesłuchania, choć te, z zasady, zajmują największą część dnia. To także koncerty towarzyszące, warsztaty metodyczne dla uczniów i nauczycieli, które zawsze z ogromnym zaangażowaniem i entuzjazmem prowadzą jurorzy, wystawy poświęcone kompozytorom.
W tym roku do przesłuchań Festiwalowych przystąpiło 17 wykonawców w dwóch kategoriach wiekowych. Jury pracowało w składzie:
- prof. Andrzej S. Zieliński- zawodowo związany najpierw z Akademią Muzyczną w Poznaniu, a od 1978 z Akademią Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Był prodziekanem Filii AMFC w Białymstoku oraz prorektorem tej uczelni. W ramach działalności artystycznej występował do początku lat 90. jako wiolonczelista, koncertmistrz i solista orkiestr symfonicznych i kameralnych w Krakowie, Poznaniu, Warszawie, Sztokholmie iTeheranie. Brał udział w licznych festiwalach, w tym Mistrzowie Polskiej Wiolinistyki. Udzielał się jako juror polskich i zagranicznych konkursów muzycznych.
- prof. Magdalena Szczepanowska - laureatka krajowych i międzynarodowych konkursów skrzypcowych i kameralnych, m.in. w Lublinie (Konkurs Młodych Skrzypków), Krakowie (Konkurs Muzyki Współczesnej), Gorizii (Konkurs im. Lipizera) i Brescii (Città di Brescia). Koncertuje jako kameralistka w Polsce i zagranicą. Jest profesorem klasy skrzypiec na Wydziale Instrumentalnym Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie asystentką została jeszcze w czasie studiów. Prowadzi także klasę skrzypiec i kameralistyki w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych przy ul. Miodowej w Warszawie. Prowadzi także działalność edytorską, jest autorką opracowań „Fantazji na skrzypce solo” Georga Philippa Telemanna i wydawnictwa „Gamy, pasaże, dwudźwięki na skrzypce”; obecnie wraz z Lechem Napierałą pracuje nad edycją utworów na skrzypce i fortepian Emila Młynarskiego. Jest członkiem jury wielu krajowych i międzynarodowych konkursów skrzypcowych i kameralnych, a także częstokroć ich współorganizatorem. Pełni funkcję konsultanta Centrum Edukacji Artystycznej i Eksperta do Spraw Awansu Zawodowego.
- dr hab. Joanna Czapińska - absolwentka Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Wiesławy Ronowskiej. W 1991 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Sztuki. W tym samym roku Fundacja na Rzecz Młodzieży Wybitnie Zdolnej i Jej Nauczycieli pod patronatem Ministra Kultury i Sztuki i Prezydenta Rzeczpospolitej wyróżniła ją srebrną odznaką Primus Inter Pares. Uczestniczyła m.in. w Międzynarodowych Mistrzowskich Kursach Pianistycznych w Dusznikach. Występuje jako akompaniator na Letnich Kursach Mistrzowskich dla Instrumentów Smyczkowych (Łańcut, Żagań), otrzymała też wyróżnienie na VI Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym im. D. Danczowskiego w Poznaniu dla wyróżniającego się pianisty-kameralisty (1997). Koncertuje w kraju i zagranicą (Czechy, Szwajcaria, Włochy, Japonia). Od 1992 roku jest wykładowcą w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie obecnie prowadzi klasę nauki akompaniamentu w Katedrze Kameralistyki i Instrumentów Smyczkowych.
- st. wykł. Ryszard Bałauszko - studia muzyczne ukończył po indywidualnym toku studiów w Akademii Muzycznej im. Fr. Chopina w Warszawie w klasie Marcina Zalewskiego. Następnie otrzymał stypendium rządu Hiszpanii i studiował w Conservatorio Superior w Alicante w klasie Jose Thomasa. Swoje umiejętności doskonalił na wielu międzynarodowych kursach muzycznych. Jest wykładowcą klasy gitary w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie i jej filii w Białymstoku. Prowadzi również klasę gitary w ZPSM II st. im. Fr. Chopina w Warszawie. Prowadził liczne kursy gitarowe i lekcje mistrzowskie w wielu miastach Polski i Europy. Jest zapraszany do prac w jury na wielu krajowych i międzynarodowych konkursach w Polsce i zagranicą, na których wielokrotnie przewodniczył jury.
- dr Zenon Kitowski - w 1985 uzyskał dyplom z wyróżnieniem w Akademii Muzycznej im. Fr. Chopina w Warszawie, w klasie prof. Ryszarda Sztajerwalda. Jeszcze jako uczeń szkoły średniej był laureatem wielu konkursów, m. in. w Szczecinku, Białymstoku, Gdańsku i Wrocławiu. Brał także udział w międzynarodowych kursach klarnetowych w Niemczech. Dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia, m. in. z koncertami klarnetowymi Webera, Kurpińskiego, Stamitza, a także utworami Mendelssohna, Bairda, Wiechowicza, Spisaka i Kisielewskiego. Był pierwszym klarnecistą - solistą w Polskiej Orkiestrze Kameralnej Jerzego Maksymiuka, Sinfonii Varsovii, Orkiestrze Polskiego Radia i Telewizji w Warszawie. Aktualnie jest pierwszym klarnecistą Polskiej Orkiestry Radiowej w Warszawie.

Jury przyznało następujące nagrody:
W grupie A (szkół muzycznych I st.)
Wyróżnienia 
- Duet fortepianowy z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Marcina Kamińskiego w Sierpcu
- Guitar Duo z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Marcina Kamińskiego w Sierpcu
- Duet z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Marcina Kamińskiego w Sierpcu
- Duet fortepianowy z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Fryderyka Chopina w Brodnicy
III nagroda 
- Zespół POL-ICJA z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Andrzeja Krzanowskiego w Mławie
II nagroda ex aequo
- Zespół MISSION IMPOSSIBLE z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Olsztynie
- KRAKDUO ze Szkoły Muzycznej I i II st. im. Bronisława Rutkowskiego oraz Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Krakowie
I nagroda ex aequo
- Kwartet z Powiatowej Szkoły Muzycznej I st. w Dywitach i Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Olsztynie
- Duet akordeonowy z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Marcina Kamińskiego w Sierpcu
W grupie B (szkół muzycznych II st.)
Wyróżnienie
- Karvelis Trio z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie
III nagroda 
- Trio z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie
II nagroda 
- Trio z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Olsztynie
I nagroda ex aequo
- Duet z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie
- Burning Brass z Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Karola Szymanowskiego w Katowicach
Statuetkę Grand Prix ufundowaną przez państwo Alicję i Edmunda Szpanowskich zdobył 
- Duet gitarowy „Szymon i Piotr” z Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Warszawie
Jury postanowiło nagrodzić również pedagogów:
- Pana Tomasza Michalaka za opracowanie utworów i przygotowanie zespołów do XV Festiwalu Zespołów Kameralnych 
- Pana Marka Łukaszczyka za przygotowanie zespołu Burning Brass
- Panią Agnieszkę Cypryk za długoletni udział w Festiwalu Zespołów Kameralnych w Sierpcu.

(katia)
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe