„Najpiękniejsze szopki nagrodzone”

  • 13.12.2018, 13:19 (aktualizacja 13.12.2018, 13:21)
  • Opr.red.
„Najpiękniejsze szopki nagrodzone”
W Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zakończyła się kolejna edycja konkursu plastycznego pt. „Szopka betlejemska”. W piątek 7 grudnia miało miejsce ogłoszenie wyników i wręczenie nagród zwycięzcom. Dla uczestników i ich opiekunów skansen przygotował też kilka niespodzianek.

Wykonywanie szopek betlejemskich należy do najpiękniejszych zwyczajów związanych z okresem świąt Bożego Narodzenia. Te niezwykłe dzieła w sposób naoczny pokazywały najważniejsze wydarzenia, jakie miały miejsce w Betlejem przed 2000 lat. Przez wieki przybierały one różne formy, włączano do nich też postaci z życia codziennego, jak Żyd, Cyganie, żołnierze czy mieszkańcy wsi. W okresie karnawału ich mniejsze, skrzynkowe formy towarzyszyły odwiedzającym chłopskie domostwa kolędnikom. Gospodarze przyjmowali ich u siebie z radością, wierząc, że w ten sposób zapraszają też szczęście i urodzaj. Konkurs plastyczny, do którego sierpeckie muzeum zaprosiło uczniów szkół podstawowych, stanowił nawiązanie do tej tradycji. Uczestnicy rywalizacji mieli za zadanie zaprojektować i wykonać przestrzenną pracę ukazującą historię narodzin Jezusa. Do pracy mogli użyć rozmaitych materiałów, jedyne ograniczenie stanowiła tu ich pomysłowość. To właśnie inwencję twórczą, walory estetyczne i zgodność z regulaminem konkursu oceniała komisja konkursowa. Spośród 83 nadesłanych szopek (59 w kategorii 6–10 lat i 24 w kategorii 11–15 lat) jurorzy wyłonili 8, przyznając ich autorom miejsca od 1 do 3 i wyróżnienia. Zadanie mieli niełatwe, prace biorące udział w tegorocznej edycji konkursu wykonane zostały z dużą starannością i kreatywnością.
Kategoria 6–10 lat
I miejsce
Zofia Jagodzińska, I Prywatna Szkoła Podstawowa w Sierpcu
II miejsce
Adam Budka, Samorządowa Szkoła Podstawowa w Przeradzu Małym 
III miejsce
Tomasz Maciejewski, Szkoła Podstawowa nr 3 w Sierpcu 
Wyróżnienie
Aleksandra Rutkowska, Zespół Szkół w Lutocinie

Kategoria 11–15 lat
I miejsce
Julia Skierska, Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Bożewie 
II miejsce
Wiktor Rutkowski
III miejsce
Amelia Przybyszewska, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Armii Krajowej w Sierpcu
Wyróżnienie
Alicja Klara Sulkowska, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Armii Krajowej w Sierpcu
Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe w postaci sprzętu RTV, turystycznego i sportowego. Po emocjach konkursowych przyszedł czas na relaks. Młodzi artyści i ich opiekunowie mieli okazję przejechać się wozem po terenie muzealnej ekspozycji oraz zwiedzić z przewodnikami ekspozycję skansenu. We wnętrzach chałup chłopskich poznawali zwyczaje i obrzędy bożonarodzeniowe sprzed 100 lat.
    Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy. Jednocześnie zachęcamy do odwiedzenia Muzeum w Sierpcu, by zobaczyć wszystkie zgłoszone do rywalizacji szopki podczas wystawy pokonkursowej i poczuć magię świąt ze wspomnień dzięki ekspozycji „Boże Narodzenie na Mazowszu”.

Opr.red.

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe