„A w skansenie już zima i święta”

  • 13.12.2018, 13:29 (aktualizacja 13.12.2018, 13:33)
  • Jarosław Asztemborski
„A w skansenie już zima i święta”
Zwiedzający zobaczyć mogą, jak wyglądały przygotowania do świąt Bożego Narodzenia, jak niegdyś przeżywano ten niezwykły czas, jakie potrawy królowały na wiejskich stołach na początku XX wieku, mogą też podziwiać barwne grupy kolędnicze. Rozwinięciem ekspozycji świątecznych są programy edukacyjne „Zima w skansenie” i „Mikołajki w skansenie” dla grup zorganizowanych i osób indywidualnych.

W sierpeckim Muzeum można zobaczyć,  jak Boże Narodzenie przeżywano zarówno w domu biednego, jak i bogatego chłopa. Nieodłącznym elementem wystroju bożonarodzeniowego są snopy zbóż ozdobione wykonanymi z opłatka światami czy strojne w orzechy i papierowe ozdoby choinki. Na nakrytych białym wigilijnym obrusem stołach zobaczyć można świąteczne potrawy, a obok puste nakrycie dla zbłąkanego wędrowca. Podłogi w izbach zaścielają świeżo ścięte zielone gałązki świerkowe i sosnowe. W jednym z domostw prezentowane są różne, charakterystyczne dla Mazowsza Płockiego, grupy kolędnicze: „trzej królowie”, kolędnicy z gwiazdą, szopkarze, grupa z kozą. 
Programy edukacyjne pozwalają lepiej zrozumieć bogactwo tradycji, zwyczajów i obrzędów związanych ze świętami Bożego Narodzenia od Adwentu, po karnawał i święto Matki Boskiej Gromnicznej. Program zajęć dla grup zorganizowanych obejmuje, zależnie od wariantu, przejazd w kuligu lub wozem po terenie ekspozycji, zwiedzanie z przewodnikiem wystawy „Boże Narodzenia na Mazowszu”, warsztaty wykonywania zabawki choinkowej lub karty świątecznej i przygotowanie ogniska. Dzieci uczestniczące w muzealnych mikołajkach odwiedzi sam Święty Mikołaj z workiem pełnym smakołyków i niespodzianek. W weekendy zaś osoby indywidualne w wieku od lat 6 do 106, prócz zwiedzania i przejażdżek konnych, skorzystać mogą z warsztatów wykonywania papierowych ozdób na świąteczne drzewko lub malowania na szkle zimowych pejzaży. Wszystkie propozycje dostosowane są do indywidualnych potrzeb oraz możliwości uczestników, łącząc naukę z zabawą.
W Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu poczuć można atmosferę świąt z opowieści dziadków, pełnych ciepła, zapachu choinki i śpiewu kolęd. Serdecznie zachęcamy do poddania się jej i odkrywania magii Bożego Narodzenia na nowo. Szczegółowy program zajęć i wszelkie informacje znaleźć można na stronie mwmskansen.pl.
Rezerwacje zajęć dla grup zorganizowanych przyjmowane są pod numerem tel. 24 275 28 83, wew. 36 i 37, a także mailowo na adres: [email protected]

 

Jarosław Asztemborski

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe