Sacrum profanum?

  • 19.12.2018, 08:48 (aktualizacja 19.12.2018 08:53)
  •  „Stańczyk”
Sacrum profanum?
Czytelnicy listy piszą...

W 1903r Jan Besser ufundował figurę Serca Pana Jezusa. Figura przetrwała pierwszą wojnę światową, najazd bolszewików, Niemców - hitlerowcy strzelali do niej jak do kaczki, a w Polsce Ludowej towarzysze wierni sprawie przez lata szukali „jelenia”, który rozwali to wspaniałe mochowskie sacrum. W 2018r. w wyniku budowy ronda usunięto figurę i zabezpieczono przed zniszczeniem w jakimś gminnym pomieszczeniu. Podobno? Internauta „Gapcio” napisał, że figura wala się na podwórzu nowego administratora parafii. Zarządzający parafią i zarządzający gminą nie mieli głowy do jakiejś tam figurki, bowiem  pierwszy walczył o łazienkę, drugi o głosy wyborców. A radni? Najwyraźniej gdy trzeba włączyć własny intelekt, są bezradni. Nasza religia symbole wiary tworzy z materii, która ulega przemijaniu, ale mimo to i nawet jeśli nie są poświęcone, to nadal są to symbole naszej wiary i należy dbać o nie z szacunkiem. Dotyczy to też symboli i barw narodowych.  
Awers - W blasku fleszy paradne paciorki decydentów na obu kolanach (bo jakby inaczej) i Rewers - „Oto Serce Jezusa, które tak ukochało ludzi” - na obskurnym podwórcu! Zabrakło miejsca…

 „Stańczyk”

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Stańczyk
Stańczyk 28.12.2018, 12:32
"Nie będę się zniżał do do poziomu autora tego artykułu i nie będę go komentować" - to słowa pasterza podczas co niedzielnego przemówienia. Ja też nie będę komentować. Nie każdy kto nosi mundur jest dobrym żołnierzem.
Gapcio
Gapcio 5.01.2019, 10:36
Zapomniałeś o szpadlu. Jego Eminęcja powiedział, żeby dorównać twojemu poziomowi musiałby wykopać dołek szpadlem. minęło już trochę czasu a dołka nie widać, nie ma szpadla ?a może nie umie się szpadlem posługiwać.
Stańczyk
Stańczyk 5.01.2019, 10:50
przed chwilą próbowałem zobaczyć co wójt ma nowego na swojej stronie no i nie mogę wejść na cały ekran mam buźkę wójta. Mochowo jest dla wybrańców dla tych co przyklaskują wójtowi i plebanowi. ponoć pleban ma po kolędzie jeździć rykszą?
Radny1
Radny1 23.12.2018, 09:32
Mochowiacy uważają się za społeczność rozumną. Marzanna pisana przez dwa NN pisze w komentarzu na stronie wójta że jest "z starszego pokolenia" chyba nie z czasów ekonomów, jeśli pisze:"Skoro ksiądz nic nie mówi to cóż musi tak być". Mochowo nie jest własnością ani księdza ani wójta, oni są tylko tu chwilowo do pilnowania prawa kościelnego czy prawa państwowego.
Stańczyk
Stańczyk 23.12.2018, 00:40
Szanowne Panie 'M' z Mochowa. Ubytki w korpusie figury to przestrzeliny po pociskach a nie po kołach. Budowa oczyszczalni na papierze rozpoczęła się w 2003r a przebudowa obecnej ulicy Dobrzyńskiej była przygotowana od 2012r. Temat przebudowy figurki ma początek po wyborach w 2014r, polecam Kurier Sierpecki nr 22 z 3 czerwca 2015r. Obecne zmiany to tylko wisienka na torcie. Zmiany najbardziej widać na skrzyżowaniu na Malanowo, to skrzyżowanie dla liliputów, chodnik już fruwa. O figurze wójt wiedzę ma, W Mochowie jest człowiek którego wiedza o lokalnej historii zasługuje na specjalny szacunek, a że w trakcie poszukiwań i obalania mitów wyciąga i gminne demony przeszłości to nie polityka to tylko dzieje Mochowa. Te prawdziwe.
Radny1
Radny1 22.12.2018, 23:49
Figurkę ufundował Besser, obecnie Gmina ma ją odbudować, będzie nowy inny cokół to co wójt będzie fundatorem? Mają co niektórzy parcie by historia ich zapamiętała.
Stańczyk
Stańczyk 21.12.2018, 20:55
Chwała dziennikarzom! Kilka zdań i znalazło się miejsce dla figurki. I co można? Ano można! Obecnie trwa usilne poszukiwanie "Stańczyka" który miał odwagę nadepnąć na odcisk władcom Mochowa,tym Kościelnym i tym Państwowym. Wyznaczcie nagrodę, pięciocyfrową z dziewiątką z przodu. Ja pierwszy zgłaszam, wszystko wie niejaki Matejko! Matejko to taki facet co pędzlem potrafił przedstawić sumienie Narodu. Wójt pisze na swej stronie o parku i renowacji figurki, cytuje:"zostaną uzupełnione ubytki". Ubytki to mają decydenci mochowscy ale w swej wiedzy. Otwory inaczej dziury w korpusie figurki to przestrzeliny po niemieckich pociskach. Nic nie daje wam mochowscy włodarze do myślenia dlaczego w okolicach Mochowa nie było podczas trzech wojen żadnej bitwy? W styczniu 1945r za wsią ustawiono kilkanaście baterii dział inaczej armat. Ten planowany park zapewne będzie oświetlony i monitorowany 24 godziny na dobę, to miejsce dziś ma niewymowną nazwę i niezbyt pachnącą.
Anna
Anna 19.12.2018, 15:22
Bardzo, bardzo smutne. ☹️

Pozostałe