Hej kolęda...

  • 2.01.2019, 09:46 (aktualizacja 02.01.2019 09:51)
  • (katia)
Hej kolęda...
.

Każdy kraj ma swoje tradycyjne kolędy, które często opisują Boże Narodzenie, wykorzystując naleciałości kulturowe, zwyczaje, rodzinne tradycje. Ponoć polskie kolędy należą do jednych z najpiękniejszych na świecie. Istotnie, mamy się czym pochwalić, i mimo że już od połowy listopada rozbrzmiewają one w radiu, nucą je mamy i babcie, przygotowując świąteczne potrawy, a artyści proponują ich nowe aranżacje, to nie nudzą się wcale. Już tradycyjnie kolędy rozbrzmiały w Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu w czasie koncertu „Hej kolęda, kolęda, hej kolędy to czas…” przygotowanego 20 grudnia przez LZA Kasztelanka oraz wokalistów uczęszczających na zajęcia w Centrum.
W czasie koncertu zabrzmiały znane i mniej znane kolędy oraz pastorałki, takie jak „Gdy śliczna Panna”, „Wśród nocnej ciszy” czy „Przybieżeli do Betlejem”. Dzieci z zespołu Fermatka zaśpiewały pastorałkę do wiersza znanej poetki Wandy Chotomskiej   pod tytułem  „Nie mieli anieli”
A czym różnią się kolędy od pastorałek? Kolędy to religijne pieśni związane z Bożym Narodzeniem, w Polsce cieszą się popularnością już od XVI wieku. Autorami kolęd byli głównie poeci (Franciszek Karpiński, Mikołaj Sęp Sarzyński czy Andrzej Morsztyn) i znani kaznodzieje jak ksiądz Piotr Skarga. Kolędy śpiewane były przez Polaków w złotym wieku i podczas zaborów. W czasach II wojny światowej na podstawie kolęd układano kolędy patriotyczne. Do czasów współczesnych w różnych śpiewnikach przetrwało ponad 500 kolęd i pastorałek. 
Pastorałki natomiast to pewien rodzaj udramatyzowanej kolędy, wykonywanej dawniej przez wędrownych muzyków i studentów, w której religijna tematyka bożonarodzeniowa poszerzona została o warstwę obyczajową, śpiewy dotyczą głównie pastuszków, zimowego czasu, Gwiazdy Betlejemskiej. Pastorałki to również ludowe pieśni religijne o wesołym charakterze luźno związane z tematyką Bożego Narodzenia. Pastorałki w Polsce rozpowszechnione są od XVII wieku. 
Nowe kolędy powstają nieustannie, komponowane przez współczesnych twórców zyskują popularność równą kolędom tradycyjnym. W okresie świąt Bożego Narodzenia można usłyszeć je w wykonaniu wielu artystów,  a także chórów i zespołów ludowych. Jedną z ostatnich popularnych pastorałek zespołu śpiewającego ludowe piosenki „Rokiczanka”  jest „Pastorałka od serca do ucha”, którą wykonała najstarsza grupa LZA Kasztelanka. 
Jak co roku pojawiły się też piosenki świąteczne kojarzone z filmów, radia czy programów telewizyjnych. Wokaliści zaśpiewali Last Christmas Georga Michaela i romantyczną I’ll be home for Christmas. Całości dopełniły piękne ludowe stroje, światła, dekoracja, a czas spędzony w CKiSz-u na pewno należał do udanych dla tych, którzy zdecydowali się spędzić ten wieczór z kolędami.

(katia)
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe