PODSUMOWANIE ROKU 2018 - KULTURALNIE O KULTURZE

  • 2.01.2019, 10:06 (aktualizacja 02.01.2019 10:20)
  • (katia)
PODSUMOWANIE ROKU 2018 - KULTURALNIE O KULTURZE
Kto był, ten wie i powie, że w roku 2018 w Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu było naprawdę tłoczno i gwarno, a imprezy odbywające się w ciągu roku, zarówno te cykliczne, jak i jednorazowe, dawały pole do popisu organizatorom, a gościom umożliwiały znalezienie czegoś właśnie dla siebie. Dziś prześledzimy, choć w telegraficznym skrócie, cały 2018 rok. 

Styczeń
Tradycyjnie po sylwestrze z Koncertem Wiedeńskim w wykonaniu Żeńskiej Orkiestry Salonowej i Solistów, 6 stycznia odbył się Orszak Trzech Króli - pogoda dopisała, więc przemarsz ulicami miasta okazał się bardzo udany, a wspólne kolędowanie przed Centrum zgromadziło licznie mieszkańców. Styczeń to też czas kolędowania - kolędowali harcerze w czasie XXVII Hufcowego Sierpeckiego Kolędowania, a także uczestnicy zajęć artystycznych w CKiSz-u w Sierpcu.
Jak co roku CKiSz dołączył do jednej z największych zbiórek pieniężnych w Polsce, stając się po raz kolejny Sztabem 26 Finału WOŚP. Zebraliśmy ponad 44 tysiące zł, a wolontariusze, darczyńcy, artyści prezentujący się 14 stycznia na scenach sali widowiskowej i teatralnej, a także wszyscy licytujący dali z siebie wszystko. Dla amatorów bólu brzucha ze śmiechu był Stand-up Comedy w wykonaniu Pawła Chałupki oraz Jakuba Poczęty- Błażewicza. 

Luty
Po tak dobrym początku CKiSz nie zwalniał ani na moment. 2 lutego odbyło się spotkanie noworoczne samorządowców powiatu sierpeckiego będące okazją do podsumowania roku 2017 i wskazania najważniejszych działań oraz inwestycji realizowanych przez powiat. Jak co roku przyznano także tytuł „Zasłużony dla Powiatu Sierpeckiego”. W tym roku otrzymali go Sławomir Malanowski i Jakub Grodzicki. Odbył się też plebiscyt „Sportowiec Ziemi Sierpeckiej 2017”. 5 lutego w Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu odbył się II Noworoczny Wieczór Teatralny w wykonaniu dziecięcych i młodzieżowych grup teatralnych działających w sierpeckim Centrum. Na scenie sali widowiskowej zaprezentowały się grupy: Tik-Tak, Pingwiny i Złodzieje Oklasków. Grupa Tik- Tak zaprezentowała się w inscenizacji „Straszydełka” na podstawie wierszy Małgorzaty Strzałkowskiej, Pingwiny zagrały spektakl „Pięć minut” Liliany Bardijewskiej, a Złodzieje Oklasków „Zamknij oczy, nic nie widać” napisany na podstawie dramatu Arthura Millera „Czarownice z Salem”.
W lutym miała także miejsce kampania „Narkotyki, dopalacze - nie tędy droga” oraz można było obejrzeć przedstawienie w wykonaniu uczniów Gimnazjum Miejskiego w Sierpcu pt. „Życiorysy pisane narkotykami”, były to historie młodych narkomanów i ich najbliższych, zaczerpnięte z książek, pamiętników i przeniesione na deski teatralne. 23 lutego dla Zespołu Szkół nr 1 w Sierpcu wystąpił zespół Full Power Spirit. 24 lutego na scenie małej sali teatralnej wystąpiły zespoły grające muzykę alternatywną - Lonker See oraz Lastryko, a 25 wystąpili Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz.

Marzec
W marcu odbyło się podsumowanie Ogólnopolskiego Projektu „Cyfrowobezpieczni.pl”- Bezpieczna Szkoła Cyfrowa zorganizowane przez „Ekonomik”. 10 marca - warsztaty wokalne „Śpiewać każdy może”, podstawy jazzu i muzyki rozrywkowej prowadzone przez prof. dr hab. Jolantę Gzellę, a także koncert z okazji Dnia Kobiet. 6 marca odbył się III Osiedlowy Dzień Kobiet, którego organizatorami były osiedla nr 4 i 5, a 11 marca VII Muzyczny Dzień Kobiet zorganizowała Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta w Sierpcu, a  26 marca miał miejsce koncert w wykonaniu dzieci i młodzieży z CKiSz-u pod hasłem  „Kolorowa gama artystów”. Z okazji Dnia Kobiet 8 marca CKiSz zaproponował też spektakl pt. „SPA”. 21 marca odbył się VI Konkurs Recytatorski dla Przedszkolaków „Kubuś Puchatek”.

Kwiecień
9 kwietnia w ramach inauguracji obchodów jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości odbył się wykład dra Zbigniewa Girzyńskiego, historyka Wydziału Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pt. „Józefa Piłsudskiego droga do niepodległości”, w którym uczestniczyli między innymi uczniowie sierpeckich szkół. 14  kwietnia odbył się Ogólnopolski Memoriał Szachowy im. ks. Ludomira Lissowskiego, a 15 kwietnia wystąpił Kabaret Nowaki. W dniach 20-22 kwietnia odbył się XXIII Ogólnopolski Festiwal Teatru, Piosenki, Tańca „Kwiecień- Plecień”, w czasie którego na scenie sali widowiskowej zaprezentowały się grupy teatralne, taneczne, zespoły oraz wokaliści. Festiwal należy do jednej z największych imprez organizowanych przez Centrum, a także jednej z bardziej prestiżowych. W zmaganiach festiwalowych biorą udział dzieci i młodzież z całej Polski. Przyciągają ich nie tylko atrakcyjne nagrody, ale także możliwość skonfrontowania swoich pasji i umiejętności z najlepszymi oraz spotkania z aktorami, instruktorami, gwiazdami telewizji, profesjonalistami w swoim fachu. 23 kwietnia w ramach organizowanych przez CKiSz „Podwieczorków z gwiazdą” pojawił się Kuba Sienkiewicz.  Polski muzyk rockowy, wokalista i gitarzysta, autor tekstów, lider zespołu Elektryczne Gitary. Odbyły się także abiturki klas III Liceum Ogólnokształcącego im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu - pożegnanie przygotowane tradycyjnie przez młodszych kolegów i koleżanki. W tym roku całość wydarzenia odbyła się w konwencji musicalowej, a  drugoklasiści nawiązali do znanego High School Musical. W tym miesiącu odbyły się również eliminacje miejskie 40. edycji Konkursu Recytatorskiego dla Dzieci i Młodzieży „Pięknie być człowiekiem”, których organizatorami byli Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Nałkowskiej w Sierpcu oraz Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu. Podsumowano też VI akcję charytatywną „Najmłodsi z pomocą”.

Maj
Maj rozpoczął się wiosennie od konkursu dla najmłodszych „Zaczarowane Baletki” i V Kasztelańskich Spotkań Folklorystycznych. Nie zabrakło również profilaktyki, odbyło się bowiem spotkanie, a następnie miał miejsce spektakl w ramach Programu Profilaktyki PAT- „Profilaktyka a Ty” oraz spektakl profilaktyczny „Chemiczna zmiana nastroju” w wykonaniu teatru Madam z Białegostoku, był on adresowany do dzieci i młodzieży powiatu sierpeckiego. 9 maja Szkoła Podstawowa w Szczutowie w ramach profilaktyki PAT wystawiła spektakl pt. „Muzyka życia”, a 10 maja odbył się V Ogólnopolski Konkurs Młodych Indywidualności Muzycznych im. Tadeusza Paciorkiewicza, którego organizatorami są CKiSz i Państwowa Szkoła Muzyczna im. Marcina Kamińskiego w Sierpcu. Uczestnicy zajęć wokalnych w CKiSz-u zaprezentowali się w koncercie „Dla Mamy”. Odbyła się też gala finałowa II Powiatowego Konkursu Plastyczno-Wiedzowo-Multimedialnego „Mistrz savoir-vivre” zorganizowanego przez Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Sierpcu, a Leonium zorganizowało „Leonijny Dzień Teatru”, podczas którego klasy II i III Gimnazjum oraz I klasa Liceum zaprezentowały się w trzech spektaklach. 18 maja to ważny dzień dla Sierpca, bowiem odbyło się oficjalne podpisanie a następnie wmurowanie kamienia pod nowy stadion, który, jak wielu zauważyło, rośnie jak na drożdżach. Odbyła się też gala „Niezwykły uczeń”. 24 maja w sali widowiskowej wręczono nagrody w konkursach oraz podsumowano projekty - między innymi te odbywające się w szkołach – i tak w Jeżewie oraz w Goleszynie realizowany był projekt Erasmus Plus dotyczący szkolenia nauczycieli, podnoszenia ich kwalifikacji w zakresie języka angielskiego. 25 maja wystąpiła Edyta Geppert. Wystartował również 24 godzinny maraton rowerowy, który zakończył się przed CKiSz-em 27 maja wręczeniem nagród. 

Czerwiec
Czerwiec obfitował w atrakcje plenerowe i nie tylko. Dzień Dziecka upłynął pod znakiem licznych atrakcji, np. spektakl „Cyrk na walizkach” przeniósł małego widza w świat zabawy, niespodzianek i niezwykłego cyrku, na dzieci czekały też  słodycze i balony, nie obyło się również bez losowania nagród. Po raz 10 zabiło w Sierpcu Motoserce. Organizatorami imprezy były kluby zrzeszone przy Kongresie Polskich Klubów Motocyklowych, zaś partnerami Polski Czerwony Krzyż i Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, w naszym mieście w sposób szczególny w akcję włącza się Klub Motocyklowy Szlif FG Sierpc. Zebrano 81 litrów krwi, wszystkim przybyłym oferowano liczne atrakcje, zagrała też sierpecka scena muzyczna. Czerwiec to też miesiąc podsumowań, wręczania nagród dla najlepszych uczniów i zakończeń roku. 14 czerwca podsumowano rok z poezją - tradycyjne „Poezjobranie” zgromadziło recytatorów, którzy w roku szkolnym 2017/2018 brali udział w konkursach recytatorskich. Swoje zakończenia roku - teatralne, taneczne oraz muzyczne miały także grupy działające w Centrum, zagrali uczniowie, absolwenci i pedagodzy Państwowej Szkoły Muzycznej, swoje zakończenie roku miały także szkoła tańca Art- Dance, Gimnazjum Miejskie oraz Szkoła Muzyczna Yamaha. 19 czerwca odbyło się uroczyste wręczenie Nagród Burmistrza dla najlepszych uczniów. 5 czerwca OPP zorganizowało Konkurs „Kołomyjka”, a 7 czerwca KPP przygotowała coroczną debatę na temat bezpieczeństwa. Podsumowano także konkursy sportowe, plastyczne, projekty odbywające się w roku szkolnym, itp. Tradycyjnie w noc świętojańską 24 czerwca odbyła się plenerowa impreza. Na wszystkich przybyłych czekały liczne atrakcje. Najmłodsi bawili się wraz z animatorami, był też szczudlarz, mega bańki mydlane, a także ogromna gra „Twister”, zabawy z chustą, zwierzątka z baloników  i zawody. Wolontariuszki działające w CKiSz-u  rozdawały cukierki i kolorowe balony oraz rysowały z dzieciakami kredą na asfalcie. Dla starszej publiczności również nie zabrakło atrakcji. Wystąpiły zespoły sierpeckiej sceny muzycznej, tj. We play Blues oraz Loosehead, które bawiły publiczność coverami i własnymi utworami. Wystąpił także Ludowy Zespół Artystyczny Kasztelanka. Odbyły się konkursy na najpiękniejszy wianek na noc świętojańską, wianek zdobiący głowę oraz znalazcę kwiatu paproci, a wieczorem miał miejsce pokaz teatru ognia.

Lipiec
Po raz drugi odbył się Ogólnopolski Festiwal Piosenki „MUZYKA OTWIERA DUSZĘ” organizowany przez CKiSz w Sierpcu oraz pomysłodawczynie Kingę Rutkowską i Natalię Zalewską. Konkurs przygotowany został w trzech kategoriach wiekowych: I. Soliści -wiek od 16 do 19 lat; II. Soliści - wiek od 20 do 25 lat; III. Soliści- wiek od 26 do 35 lat. 6 lipca na scenie sali widowiskowej odbył się także koncert z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości „Słowo Niepodległość”, w czasie którego zabrzmiały piosenki o tematyce niepodległościowej w wykonaniu uczestników festiwalu. Lipiec to również czas letniego  wypoczynku organizowany dla dzieci przez Centrum. W tym roku odbyły się warsztaty ceramiczne, plener plastyczny „Mała Sztaluga”, który terminem zbiega się co roku z Ogólnopolskim Plenerem Plastycznym dla Dorosłych - w tym roku jubileuszowym, bo XXV-  w którym udział wzięło 30 artystów i który swoje uroczyste podsumowanie miał 26 lipca, a także interdyscyplinarne zajęcia Letniej Akademii Sztuki, czyli tygodniowe zajęcia dla dzieci w wieku 6-14 lat, pozwalające rozwijać pasje teatralne, muzyczne, plastyczne i taneczne. Ich efektem był wystawiony mini-spektakl pt. „Kurka wodna” przygotowany w czasie trwania zajęć.

Sierpień
W sierpniu CKiSz wraz z Burmistrzem i Radą Miejską był organizatorem największej imprezy Sierpca i prawdopodobnie okolic, czyli III Kasztelańskiego Festiwalu Smaków, w czasie którego na scenie zagrały największe gwiazdy polskiej muzyki. Były Elektryczne Gitary, Quebonafide, Dawid Kwiatkowski i Maryla Rodowicz. Niedziela tradycyjnie zarezerwowana była dla zespołów disco polo: Piękni i Młodzi, Defis i Mario Bischin bawili publiczność do późnych godzin nocnych. Nie zabrakło także sierpeckiej sceny muzycznej, były megadmuchańce dla najmłodszych, animacje, a także rozbudowana strefa gastronomiczna. 

Wrzesień
Od września odbywały się liczne imprezy, konkursy i wystawy o tematyce patriotycznej. W ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości odbył się koncert muzyki patriotycznej w wykonaniu wokalisty zespołu Contra Mundum - Norberta „Smoły” Smolińskiego przygotowany przez Stowarzyszenie Konfederacji Wolnej Myśli i Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu i skierowany do uczniów szkół Sierpca i okolic. Nawiązywał on do poetów walczących o wolność w początkach wieku XX, walczących słowem, ale bardzo często również zbrojnie. 8 września przed Centrum po raz VII czytano prozę w ramach akcji Narodowego Czytania. Tym razem na tapet wzięto „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, a w role aktorów wcielili się dyrektorzy, nauczyciele oraz uczniowie sierpeckich szkół podstawowych i gimnazjów. 18 września absolwenci i pedagodzy Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Marcina Kamińskiego wystąpili z Koncertem Muzyki Polskiej. 27 września odbył się Konkurs Wiedzy o Polsce oraz Mieście Sierpc adresowany do uczniów sierpeckich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Szkołą Podstawowa nr 2 w Sierpcu wystawiła spektakl „Zbieraj z klasą”. Po raz XXI odbył się Przegląd Twórczości Emeryckich Zespołów Artystycznych, którego głównym organizatorem jest Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Sierpcu. Do Przeglądu zgłosiło się 26 uczestników, w tym zespoły wokalno-instrumentalne, chóry, kabarety, kapele. Odbyły się też  PERYFERIA- Koncert muzyki alternatywnej, w którym wystąpiły zespoły Ignu oraz The Old Crone. 30 września pobiegła sierpecka 10.

Październik
2 października miało miejsce uroczyste odsłonięcie pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego.  Został on usytuowany przy Centrum od strony ulicy Piastowskiej. Inicjatywę budowy pomnika podjęło Towarzystwo Historyczno-Patriotyczne Ziemi Sierpeckiej „Pamięć i Prawda”. 5 października odbyła się promocja książki ,,Obozowe wspominki 1983-2018’’, jest to praca zbiorowa pod redakcją hm. Hanny Kowalskiej - dziewiąta pozycja lokalnej autorki, od lat piszącej o sierpeckim harcerstwie. Również 5 X w foyer odbył się wernisaż prac Marleny Lewandowskiej zatytułowany „Chwile…”. Artystka należy do Grupy Plastycznej Dorosłych „Impresja” działającej w CKiSz-u. Październik to też miesiąc poświęcony Edukacji Narodowej. W Centrum odbył się VIII Powiatowy Dzień Edukacji Narodowej oraz Miejskie Obchody tegoż święta. Miały miejsce także Złote Gody dla 6 par małżeńskich i nadanie przez burmistrza medali z tej okazji. Był też koncert z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości w wykonaniu Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki”. O tym, jak zaczęła się muzyczna przygoda, o lekcjach gry na fortepianie i skrzypcach, a także o rozwoju swojej kariery muzycznej i podróżach po świecie opowiadali 15 października, w ramach cyklicznych spotkań „Podwieczorek z gwiazdą”, bracia Andrzej i Jacek Zielińscy, założyciele zespołu Skaldowie. Rozpoczął się również kolejny rok akademicki Sierpeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, natomiast 19 października LZA Kasztelanka zagrała i zatańczyła koncert „To właśnie jest nasza Ojczyzna” przygotowany w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości, do którego środki finansowe pozyskano w ramach konkursu „Wspieramy rozwój” grupy CEDROB. 24 października odbył się wernisaż wystawy ,,Historia Browarnictwa na Mazowszu - Sierpc i okolice’’ w ramach projektu YouInHerit, inicjatywy mającej na celu zaangażowanie młodzieży w ramach innowacyjnych metod waloryzacji i odrodzenia tradycyjnych zawodów oraz rzemiosła jako dziedzictwa kulturowego, który był jego podsumowaniem. 26 i 27 października odbył się Festiwal Pieśni i Piosenki Patriotycznej „Historia pieśnią malowana” organizowany przez sierpeckie podstawówki, tj. Szkołę Podstawową nr 2 i Szkołę Podstawową nr 3, natomiast koncertem pieśni patriotycznych, utworów polskich kompozytorów oraz przebojów muzyki filmowej uraczyli słuchaczy 28 października pedagodzy, absolwenci oraz uczniowie Społecznej Szkoły Muzycznej II st. w Sierpcu oraz zaproszeni przez nich goście, czyli Big Band „Fabryka Wełny” z Pabianic.

Listopad
5 listopada odbyło się rozstrzygnięcie XI Edycji Konkursu Plastycznego dla Przedszkolaków pt. „Barwy Jesieni”. W tym roku wpłynęły 302 prace w dwóch kategoriach: 3-4-latków oraz 5-6-latków. 11 listopada po uroczystej mszy świętej i złożeniu kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego odbył się koncert w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Sierpcu, członków LZA Kasztelanka oraz laureatów Festiwalu Pieśni i Piosenki Patriotycznej „Historia Pieśnią Malowana”. 13 listopada przedszkolaki stanęły na scenie widowiskowej Centrum, aby zaprezentować swoje umiejętności oraz walczyć o nagrody w VI Konkursie Piosenki dla Przedszkolaków „Wesołe Nutki z Przedszkola”.  W ramach realizowanych koncertów edukacyjnych dla szkół z łódzkiego biura koncertowego „Wirtuoz” 21 listopada zawitało do Sierpca duo gitarowe, które wprowadziło uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Sierpcu w świat dźwięków instrumentów szarpanych, przede wszystkim gitary. Po raz 15. na scenie sali widowiskowej odbył się Festiwal Zespołów Kameralnych Szkół Muzycznych I i II st. 27 listopada odbyło się spotkanie w ramach projektu „Młodzieżowa Akademia Biznesu i Przedsiębiorczości” organizowane przez ZS nr 2, w którym uczestniczyło blisko 300 osób ze szkół powiatu sierpeckiego. W listopadzie można było obejrzeć również wystawę eksponatów związanych z NSZZ Solidarność. 28 listopada grupa urzędników odpowiedzialnych za funkcjonowanie oświaty, kultury oraz sportu w kilkunastu hromadach obwodu czernihowskiego poznawała zasady funkcjonowania w praktyce polskiego systemu oświaty oraz różne aspekty działalności instytucji kultury. Oprócz spotkania w Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu, gdzie urzędnicy poznali zasady funkcjonowania placówek kultury oraz zwiedzili Centrum, odbyły się także spotkania w innych instytucjach wspomagających oświatę pozaszkolną – Muzeum Wsi Mazowieckiej, Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sierpcu i Ochotniczej Straży Pożarnej w Zawidzu Kościelnym.

Grudzień
1 grudnia zagrano „Przygodę z ogrodnikiem”. 5 grudnia w ramach Światowego Dnia Wolontariatu odbyło się podsumowanie działalności wolontarystycznej szkół powiatu sierpeckiego, a także wybór Nadzwyczajnego Wolontariusza 2018 roku. Został nim lokalny przedsiębiorca Andrzej Nadratowski, właściciel masarni „Staropolska Strzecha”. Po raz dziesiąty 7 grudnia  odbyły się sierpeckie mikołajki organizowane przez Burmistrza, Radę Miejską oraz Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu. Rozpoczęły się one tradycyjnie korowodem ulicami miasta, podczas którego rozdawane były słodkości, a później w CKiSz-u  odbyła się dalsza część mikołajkowych zabaw, np. koncert Stwora Głodomora, gra miejska z nagrodami, spotkanie z Mikołajem, animacje, zabawy, malowanie buziek. 11 grudnia odbył się koncert Ogniska Muzycznego. Wystąpili uczestnicy zajęć w Ognisku wraz ze swoimi nauczycielami. Tego wieczoru zabrzmiały znane i lubiane kolędy. Szkoła tańca Art-Dance, prowadzona przez Adriana Kowalskiego, po raz kolejny zorganizowała Świąteczną Galę Taneczną, która przez trzy dni odbywała się w Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu. Kulminacją był sobotni wieczór, podczas którego zaprezentowały się najlepsze grupy oraz pary taneczne, uroczystość poprowadziła Iwona Pavlović, polska tancerka, wielokrotna mistrzyni Polski w tańcu towarzyskim oraz sędzia w wielu międzynarodowych konkursach tanecznych, a także konferansjerka i osobowość telewizyjna, znana głównie z programu „Taniec z gwiazdami”. Kolędy rozbrzmiały w Centrum w czasie koncertu „Hej kolęda, kolęda, hej kolędy to czas…” przygotowanego 20 grudnia przez LZA Kasztelanka oraz wokalistów uczęszczających na zajęcia w Centrum.

(katia)
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe