Rekordowe 57 782.02zł

  • 16.01.2019, 08:42 (aktualizacja 16.01.2019, 08:54)
  • (katia)
Rekordowe 57 782.02zł
Rekordową, jak do tej pory, sumę 57782.02 zł osiągnął Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który po raz kolejny zagrał w sierpeckim Centrum Kultury i Sztuki. W niedzielę 13 stycznia w całej Polsce, a także w wielu miejscach na świecie, wolontariusze WOŚP wyszli na ulice z identyfikatorami i puszkami, aby po raz 27 zbierać na rzecz WOŚP. W tym roku, jak można było zauważyć już w grudniu na pojawiających się w mieście plakatach, a także spotach reklamowych, zbiórka odbywała się pod hasłem: POMAGANIE JEST DZIECINNIE PROSTE. Gramy dla dzieci małych i bez focha - na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

Jak czytamy w głównych informacjach promujących akcję Fundacji, „celem 27 Finału WOŚP będzie zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Są to placówki z oddziałami II oraz III stopnia referencyjności, czyli takie, które mogą dokonać specjalistycznej diagnozy oraz udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom. W Polsce funkcjonuje dziś blisko 50 takich szpitali. Swoim zasięgiem obejmują one teren całego kraju. W placówkach tego rodzaju szczególnie ważne jest nowoczesne, spełniające najwyższe standardy wyposażenie, które daje lekarzom i personelowi medycznemu jak najlepsze możliwości diagnozy i leczenia najtrudniejszych przypadków. Fundacja skupi się przede wszystkim na zakładach diagnostyki specjalistycznej – zwłaszcza obrazowej, radiologicznej oraz laboratoryjnej. W zależności od wyników zbiórki Zarząd Fundacji może zdecydować także o realizacji próśb dotyczących pomocy w większych inwestycjach, jak chociażby wsparcie w wyposażeniu centralnych sterylizatorni. W głównej mierze zbiórka ma jednak umożliwić podniesienie standardu wyposażenia. Do szpitali trafić mają tak zaawansowane urządzenia jak chociażby: rezonanse magnetyczne, tomografy komputerowe, aparaty do diagnostyki RTG (w tym aparaty mobilne), wysokiej klasy ultrasonografy, echokardiografy czy sprzęt endoskopowy”.
Ze zbiórki WOŚP korzysta również szpital w Sierpcu. W roku 2018 został do niego przekazany przez Fundację sprzęt na kwotę prawie 110 tysięcy złotych, w tym specjalistyczne łóżka pediatryczne, detektory tętna płodu, skaner żylny, aparat KTG, pompy strzykawkowe.
W trakcie przekazania w tym roku są kolejne sprzęty, tj. inkubator, kardiomonitor, waga elektroniczna, ogrzewacz dla noworodków (czyli tzw. ciepłe gniazdko), stanowisko do resuscytacji noworodków, fotele typu leżanka, Wszystko to stanowi kwotę 127 tysięcy złotych.
Niedziela w Sierpcu, choć deszczowa i zimna, przyniosła wiele atrakcji, a wolontariusze, jak zwykle, nie zawiedli. Szef Sztabu w Sierpcu, pani Katarzyna Moskal, która na co dzień pracuje w CKiSz-u w Sierpcu, już trzeci raz zajęła się organizacją Sztabu, rekrutacją wolontariuszy i przygotowaniem finału. „Tak naprawdę finał, w którym uczestniczymy w niedzielę, to produkt końcowy wielu miesięcy przygotowań. Nie jest łatwo dograć wszystkie szczegóły, tym bardziej że wymagania stawiane ze strony Fundacji i narzucone ramy, w których mamy prawo i obowiązek się poruszać, muszą zostać zachowane – powiedziała nam p. Kasia. – To praca całego naszego zespołu, trudno byłoby przygotować cały Sztab samemu. Nie udałoby się też bez sponsorów, dzięki którym wolontariusze i pracownicy Sztabu mieli zapewniony posiłek, gorącą herbatę i kawę, wodę, a nawet przepyszne ciasta i owoce. Nie udałoby się bez wszystkich osób, które tego dnia zaangażowały się w zbiórkę, organizując imprezy towarzyszące, bez policji i straży miejskiej zapewniającej bezpieczeństwo wolontariuszom kwestującym i darczyńcom przekazującym przedmioty na aukcję”.
Sztab w Sierpcu zrekrutował 58 wolontariuszy, z czego większość to dzieci i młodzież poniżej 16 roku życia. Dzieciaki kwestowały nie tylko w dniu finału, ale również w tygodniu poprzedzającym. W kilku szkołach i przedszkolach naszego miasta i okolic odbyły się zbiórki do puszek, kiermasze ciast, własnoręcznie wykonanych przedmiotów, turnieje i inne atrakcje.
W niedzielę na scenie widowiskowej CKiSz-u w Sierpcu wystąpiły dzieci i młodzież z sierpeckich szkół i przedszkoli, a także uczestnicy zajęć w Centrum, szkoły muzycznej Yamaha, szkoły tańca Art-Dance, MMOD w Sierpcu i zespoły seniorów. Sala widowiskowa pękała w szwach, chętni, by podziwiać występy i wspierać akcję WOŚP, wciąż napływali do Sztabu, a puszki zapełniały się w rekordowym tempie. Na małej scenie teatralnej wystąpiły zespoły Sierpeckiej Sceny Muzycznej, a w różnych miejscach CKiSz-ui miasta odbywały się imprezy towarzyszące. Jak co roku współpracę podjęła Kryta Pływalnia w Sierpcu, proponując naukę pływania, zdjęcia pod wodą i naukę pierwszej pomocy. OLD BOYS zagrali po raz XIV w hali przy Szkole Podstawowej nr 2, a w Centrum młodzież działająca w Fundacji A-dam Siebie prowadziła rejestrację potencjalnych dawców szpiku DKMS i naukę pierwszej pomocy. Klub Rowerowy VELO serwował ciasta i herbatę, a przed Centrum powstawała rzeźba drewnianego anioła, którą wykonał i przeznaczył na popołudniową aukcję p. Edmund Szpanowski.
Aukcja przyciągnęła koneserów sztuki, fanów gadżetów WOŚP-u, gadżetów sportowych, ale też tych, którzy z nadzieją na ciekawe „zakupy”, a przede wszystkim wsparcie akcji, licznie przybyli do CKiSz-u. Najwyższą kwotę- 1200 zł zapłacono za obraz pt. „Maki” autorstwa p. Zofii Kujawy, ale wysokie kwoty osiągały także inne dzieła sztuki czy gadżety sportowe, jak np. piłka z podpisami zawodników Wisły Płock, koszulki z autografami, Złota Odznaka Klubu Motocyklowego Szlif i oczywiście WOŚP-owe perełki, tj. koszulki, czerwony budzik czy tablice rejestracyjne. Podczas całej aukcji osiągnięto kwotę 15714 zł, wliczając w to zarówno pieniądze, które trafiały do puszek, jak i kwoty zapłacone za pomocą terminala, z którego Sztab korzystał przez cały dzień na terenie CKiSz-u i który, pojawiając się po raz drugi na WOŚP w Sierpcu, w tym roku cieszył się jeszcze większą popularnością.
Zmęczeni ale zadowoleni wolontariusze wychodzący z Centrum po rozliczeniu długo jeszcze opowiadali o największej wrzutce do ich puszki, o ilości rozdanych serduszek, o przemierzonych ulicach, o ludziach, których spotkali. „Napracowali się – mówiła szefowa Sztabu – to w ogromnej mierze ich zasługa, że taką kwotę udało się zebrać, tym bardziej że aura nie sprzyjała”. Najwyższą kwotę, poza puszką aukcyjną, zebrała Ola Skomorska - 5157,68 zł- wolontariuszka, która na co dzień również pomaga  w Młodzieżowym Wolontariacie Artystycznym działającym w CKiSz-u. Jak podkreślali wolontariusze, czasami też trzeba mieć fart, znaleźć się w odpowiednim miejscu i czasie, bo zdarza się, że nagle do puszki trafia naprawdę pokaźna suma.
Zwieńczeniem dnia był występ zespołu Watermellons. Powstał on w lipcu 2018 roku, a nadmiar energii uwalnia, grając soczystego punk-rocka. W sierpniu wystąpił podczas Festiwalu Lipa w Lipnie, gdzie zajął II miejsce.  Na jesieni zarejestrował autorski materiał w sierpeckim Studio Klon, a w najbliższych dniach w sieci ukaże się jego debiutancki klip „Where is my child”. 
Tradycyjnie o 20.00 rozbłysło Światełko do Nieba.

 

Dlaczego?!
Jeszcze brzmiały radosne dźwięki orkiestry, jeszcze uśmiech nie schodził z twarzy ludzi, jeszcze „światełko świeciło do nieba”, gdy nagle zgasło...
Cała Polska grała z Orkiestrą, także Sierpc. Radosne nowiny o kolejnym rekordzie przesłoniły niepokojące wiadomości z Gdańska. Potem było już tylko gorzej, by w poniedziałek, w godzinach popołudniowych  dotarła najgorsza z możliwych informacja. Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz nie żyje. Ugodzony 14,5 centymetrowym ostrzem na oczach tłumu, który tego dnia „oddawał swoje serce” innym, w myśl idei, która jako jedna z nielicznych łączy Polaków. 

Paweł Adamowicz nie żyje!
Cała Polska oddała prezydentowi Gdańska cześć. Wieczorem przed Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu spontanicznie zaczęli gromadzić się ludzie... By przez chwilę pomilczeć, zapalić świecę.

Jak poinformował nas burmistrz Jarosław Perzyński, na znak solidarności z rodziną, samorządowcami, a także aby przeciwstawić się przemocy i agresji, na dwa dni przed planowaną datą pogrzebu Pawła Adamowicza wszystkie flagi opuszczone do połowy.

(katia)
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe