BOISKO GMINNE KOŚCIĄ NIEZGODY

  • 07.09.2016, 10:12
  • JG
BOISKO GMINNE KOŚCIĄ NIEZGODY
12 czerwca w Mochowie odbył się Festyn Rodzinny. Jest to impreza cykliczna z 11-letnią już tradycją. Do tej pory mieszkańcy byli zadowoleni, że "coś się dzieje" w Mochowie. Od tej reguły znalazł się jednak wyjątek.

Otóż już następnego dnia po Festynie jeden z mieszkańców osiedla, przy którym odbyła się ta impreza zaczął "zalewać" Urząd Gminy wnikliwymi pytaniami. Wnosił o udostępnienie oraz przesłanie informacji dotyczącej decyzji zezwalającej na "przeprowadzenie imprezy masowej, wydanej w związku z organizacją imprezy masowej, która odbyła się na obiekcie sportowym 12 czerwca w miejscowości Mochowo-Parcele, ponadto udostępnienie kompletnego wniosku o wydanie tej decyzji, udostępnienie opinii dotyczących decyzji właściwej jednostki policji". W odpowiedzi wójt Gminy Mochowo wskazał, że zorganizowany na boisku gminnym w miejscowości Mochowo Parcele Festyn Rodzinny nie był imprezą masową w rozumieniu ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych. Zaś Festyn Rodzinny każdego roku gromadzi około 300 – 400 osób. Zatem zdaniem wójta nie zachodziła konieczność uzyskiwania decyzji zezwalającej na przeprowadzenie imprezy masowej. Ta odpowiedź nie usatysfakcjonowała jednak mieszkańca Mochowa.

Dwa sedna sprawy

W kolejnym piśmie prosił on o "informację dotyczącą dopuszczalnej liczby uczestników mogących wziąć udział w imprezie masowej na boisku, na przykład podczas meczu lub innej imprezy masowej, w oparciu o warunki higieniczno-sanitarne, odpowiadające wymaganiom przewidzianym prawem oraz posiadający infrastrukturę zapewniającą bezpieczne przeprowadzenie imprezy masowej, na którym do określenia liczby miejsc przyjmuje się przelicznik 0, 5 m2 na osobę". Zdaniem wnioskodawcy istotą pytania nie jest "fakt odbycia się imprezy i lokalizacji osób, ale istota sprowadza się do możliwości technicznych według zaplanowanego w projekcie budowlanym obiektu wybudowanego ilości osób mogących bezpiecznie według projektu budowlanego przebywać podczas np. meczu piłki nożnej, imprezy masowej lub innej. Sednem jest podanie informacji dotyczącej ilości osób, które może pomieścić obiekt sportowy, gdzie odbyła się impreza festyn - rodzinny w odniesieniu do projektu budowlanego tego obiektu sportowego, który zawiera takie niezbędne dane".

- Czy Urząd Gminy Mochowo podjął jakiekolwiek działania, aby impreza pod nazwą „festyn rodzinny” nie zakłócała spokoju publicznego oraz nocnego spoczynku po godzinie 22.00? Udzielona odpowiedź odbiega znacząco od sedna pytania, gdyż lokalizacja boiska sportowego jest znana wnioskodawcy i choć nie zgadza się z przedstawionym opisem, dotyczącym jego ustronności, to jednak przyjmuję informację, iż znajdowały się tam zarówno pojazdy policji do końca imprezy, jak i inne pojazdy służb medycznych i ratowniczych. Jednakże sedno pytania dotyczyło działań Urzędu Gminy, co do przestrzegania nocnego spoczynku po godzinie 22.00.  Istota odpowiedzi sprowadza się do kwestii podjętych działań w dniu festynu tak, aby impreza ta uszanowała normę prawną zawartą w przepisie art. 51 Kodeksu wykroczeń - dalej dociekał mieszkaniec Mochowa.

Miejsce dla imprezowiczów

Wójt Gminy wyjaśniał szczegółowo przebieg imprezy, tłumacząc, że część rekreacyjno – sportowa odbywała się w innym miejscu, niż część artystyczna. Zaś oficjalne rozpoczęcie festynu było przy scenie ustawionej w rogu boiska gminnego. Po czym zebrani udali się na wyznaczony obszar, gdzie odbywały się konkurencje sportowe i mecz „gwiazd”. Na koniec wszyscy zebrali się pod sceną, gdzie odbywała się reszta imprezy. Dla każdej z tych części imprezy, odbywających się w różnym czasie, udostępniono miejsce nieprzekraczające 50m x 10m.

- Jak informowaliśmy wcześniej, każdego roku impreza ta gromadzi nie więcej niż 300 – 400 osób. Ze względu na charakter otwarty imprezy, nie można przedstawić dokładnej liczby uczestników festynu, która była zmienna.  Z informacji posiadanych przez Urząd Gminy w Mochowie wiadomo, że festyn zakończył się o godz. 23: 30, co pokrywało się z przewidywanym zakończeniem imprezy.  Po zakończeniu festynu nie przewidywano udostępniania terenu uczestnikom lub innym podmiotom.  Festyn Rodzinny organizowany jest, co roku na boisku gminnym w miejscowości Mochowo Parcele. Celowo wybierana jest ta lokalizacja ze względu na ustronne miejsce na obrzeżach wsi. Jest to ogrodzony obszar, częściowo oświetlony. Ponadto w pobliżu jest zlokalizowane miejsce wykorzystywane na parking dla samochodów. Jak wyżej wspomniano, imprezę zabezpieczali pod względem medycznym przeszkoleni w zakresie pomocy medycznej strażacy z OSP w Ligowie, a pod względem zapewnienia bezpieczeństwa strażacy z OSP w Mochowie. Dodatkowo o planowanej imprezie została poinformowana policja. Festyn był zabezpieczany przez dwa wozy policyjne. Od 11 lat odbywa się Festyn Rodzinny w tej lokalizacji. Generalnie społeczność lokalna akceptuje tę formę rozrywki w tym miejscu, nie wnosząc sprzeciwu do Urzędu Gminy w Mochowie - tłumaczył wójt.

Do sądu

Tłumaczenia na nic się jednak nie zdały, bo niezadowolony mieszkaniec nie zamierzał na tym poprzestawać. Już na początku sierpnia wysłał skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Domagał się, aby wójt wskazał, ile osób jest w stanie pomieścić obiekt, na którym odbył się Festyn Rodzinny?  Bo ostatecznie zdaniem wnioskodawcy " Sednem jest podanie informacji dotyczącej ilości osób, które może pomieścić obiekt sportowy", a może jak sam wskazał "jednakże sedno pytania dotyczyło działań Urzędu Gminy, co do przestrzegania nocnego spoczynku po godzinie 22.00"? Być może warto w tym miejscu zaznaczyć, że wnioskodawca sprowadził się do Mochowa, wybierając lokalizację tuż przy istniejącym i funkcjonującym boisku. Trudno tu o spokój, biorąc pod uwagę, że miejsce to od wielu lat służy mieszkańcom do celów rekreacyjno-sportowych.

JG

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe