Zmiany w WPF, w budżecie i kredyt konsolidacyjny [WIDEO]

  • 30.01.2019, 08:20 (aktualizacja 30.01.2019, 08:26)
  • S.K.
Zmiany w WPF, w budżecie i kredyt konsolidacyjny [WIDEO] źródło: https://www.youtube.com/channel/UClj3Y3Kg3WcHfhrSReFEHXw/featured YT: Urząd Gminy Gozdowo
Już w pierwszym kwadransie obrad V sesji Rady Gminy Gozdowo, a dokładnie w punkcie poświęconym interpelacjom, głos zabrało dwóch radnych. Radny  Sławomir Szczypecki, zanim zadał pytanie wójtowi, upomniał go, że domaga się wyczerpujących odpowiedzi, a nie jak do tej pory. Nie omieszkał dodać, że wójt z radnych zadających pytania, cytując „(…) robisz Pan baranów...”  

W pierwszym pytaniu radny Szczypecki domagał się odpowiedzi na pytanie dotyczące zajmowanych stanowisk kierowniczych przez mieszkańców Sierpca a nie gminy. W dalszej kolejności pytał o kierownika Zakładu Gospodarki Komunalnej, a dokładnie, w jaki sposób przebiegała rekrutacja, jakie obecny kierownik posiada wykształcenie, oraz jakimi kryteriami kierował się wójt, powierzając temu panu to stanowisko. 
Jako drugi głos zabrał radny Żórawski Sławomir. Pierwsze pytanie radnego było zbliżone do przedmówcy, w dalszej części pytał o transport komunikacji miejskiej trasa Rempin – Proboszczewice. Ostatnia interpelacja dotyczyła placu zabaw w Białutach, a dokładnie, czy inwestor zgłosił budowę placu zabaw do organu właściwego w Sierpcu.
Powołano Komisję Skarg, Wniosków i Petycji Rady Gminy, której zadaniem jest rozpatrywanie skarg na działanie wójta i innych jednostek podległych. W skład weszli Barbara Mańkowska, Leszek Smoleński, Ryszard Tomaszewski, Sławomir Szczypecki, Sławomir Żórawski.
Przegłosowano także uchwałę w sprawie przeprowadzenia wyborów sołtysów i rad sołeckich. Termin, w jakim zostaną przeprowadzone, to od 30 stycznia do 4 marca 2019 roku. 
Kolejny poddany głosowaniu projekt dotyczył rozwiązania straży gminnej w Gozdowie.

„Nie możemy budować współpracy na nieobchodzeniu się z prawdą i takiej współpracy nie będzie nigdy”
Ujęty w porządku obrad projekt uchwały dotyczącej wprowadzenia zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Gozdowo na lata 2019- 2032 dostarczył sporo emocji, mimo że podczas posiedzenia komisji budżetu został pozytywnie zaopiniowany.
Radny Bogdan Kaczorowski dokonał analizy dokumentów, po której nasunęło mu się kilka pytań do skarbnik gminy i wójta. Pytał głównie o inwestycje przydomowych oczyszczalni ścieków, a konkretnie czy to będą nowe inwestycje, czy te już zaplanowane i realizowane w 2018 roku z kontynuacją w tym. Czy inwestycja drogowa Bronoszewice -Kuskowo -Białuty jest inwestycją już zrealizowaną, czy też będzie realizowana w tym roku. Zadał też pytanie o porozumienie dotyczące wspólnego  finansowania modernizacji drogi powiatowej. Pytał także, co się stało od 28 grudnia 2018 roku, kiedy to Rada przyjęła uchwałę dotycząca Wieloletniej Prognozy Finansowej dla Gminy, że już po trzech tygodniach kolejna zmiana. 
Dariusz Kalkowski jako powód zaistniałej sytuacji podał m.in. splot kilku zdarzeń, o których mówiono w trakcie realizacji budżetu na 2018 rok, w którym występowały. Natomiast projekt realizacji oczyszczalni przydomowych jest to inwestycja dwuletnia, a nawet kilkuletnia. Część z tej inwestycji została zrealizowana w grudniu. Na rok bieżący skumulowały się dwie inwestycje, cześć do rozliczenia, część do wykonania. W sprawie  dróg powiatowych trwają dyskusje i poszukiwanie środków na ten cel.
Na początku sesji przewodniczący Rady Gminy pytał, czy ktoś ma uwagi do proponowanego porządku obrad. Nikt nie zgłosił ani pytań, ani uwag. Porządek został przyjęty. W momencie omawiania zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej oraz zmian w budżecie głos zabrał radny Kaczorowski. Zaproponował, żeby nie robić przedstawienia i odłożyć te sprawy do przedyskutowania na komisjach. Cyt. „Nie możemy budować współpracy na nieobchodzeniu się z prawdą i takiej współpracy nie będzie nigdy”, po czym dodał, że wójt, informując o stanie finansowym gminy, też nie obchodził się prawdą. Wyjaśnił, że wskaźnik zadłużenia jest ustalany dla każdej gminy indywidualnie. Radny poinformował, że przeanalizował postępowanie przetargowe na przydomowe oczyszczalnie ścieków. Pierwszych 51 sztuk termin realizacji miał miejsce w ubiegłym roku, zaś w projekcie umowy z wykonawcą był zapis, że zapłata nastąpi w ciągu trzydziestu dni od daty zakończenia. W chwili zawierania umowy skarbnik gminy miała prawo udzielić kontrasygnaty i takowej udzieliła, czyli mówiąc prosto, odpowiada własnym podpisem i „głową”, za środki przeznaczone na ten cel.  Jak twierdzi radny Bogdan Kaczorowski, okazało się, że to finansowanie zostało przełożone na ten rok. 
Kolejna inwestycja to 56 oczyszczalni na kwotę 565 tys. zł z realizacją do końca tego roku. Radny zaznaczył, że kiedy była podejmowana uchwała Wieloletniej Prognozy Finansowej na 2019 rok oraz przygotowany raport finansowy gminy, powinna być podana, pokazana informacja, że gmina nie jest w sytuacji komfortowej, że ma zadłużenie. Nawiązał do budowy dróg powiatowych i współfinansowania, dodał, że kwoty 400 tys. z ubiegłego roku nie ma na tę drogę. Każda gmina, jeśli posiada takie środki, to je przekazuje na kolejny rok jako środki niewygasające, one fizycznie muszą wtedy być na subkoncie i oczekiwać realizacji inwestycji. Radny dodał, że tych środków gmina nie ma. Dodał, że prowadzona w gminie księgowość nie jest kreatywną, ale chałturą. Na koniec wnioskował, żeby nie rozstrzygać na sesji spraw, które dotyczą Wieloletniej Prognozy Finansowej, zmian w budżecie i uchwały dotyczącej kredytu konsolidacyjnego, po czym... wycofał wniosek. Podczas głosowania większością głosów uchwała została przyjęta. W dalszej kolejności radni przyjęli uchwałę dotyczącą zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego oraz zmiany uchwały budżetowej. 
Na koniec wójt udzielił odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych. Zaczął od zajmowania stanowisk kierowniczych przez osoby z Płocka czy z Sierpca, dodał, że takie pytanie jest dla niego co najmniej dziwne. Stanowiska te są powierzane w procesie konkursowym. Na pytanie o konkurs na kierownika Zakładu Komunalnego wyjaśnił, że poprzedni otrzymał nową ofertę pracy, wyznaczając tym samym krótki czas na rekrutację, dlatego wójt w systemie awansu wewnętrznego powierzył to stanowisko zastępcy, który zna Zakład.

 

S.K.
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Adrian Bayford
Adrian Bayford 20.03.2019, 02:27
Dobry dzień

Czy potrzebujesz pożyczki na każdy cel? Czy masz problem finansowy? Potrzebujesz rozwiązania finansowego? Bridge Finance oferuje miłość o korzystnym oprocentowaniu. Nasze pożyczki są łatwe, tanie i szybkie. Skontaktuj się z nami już dziś, aby uzyskać potrzebną pożyczkę. Możemy dopasować każdą pożyczkę z oprocentowaniem wynoszącym tylko 2% do Twojego budżetu. Jeśli jesteś zainteresowany, skontaktuj się z nami natychmiast ([email protected])
Mieszkaniec
Mieszkaniec 01.02.2019, 01:49
Po pierwsze, żeby nie Wójt to Pana Jóźwiaka by już nie było w tej gminie bo gimnazja właśnie wygasają ale dziwnym zbiegiem okoliczności w środku roku szkolnego po przymusowy odejściu dyrektor z lelic został zorganizowany konkurs :). A tak wogóle najlepszymi osobami dla Pana Wójta na stanowiskach są ludzie bez swojego zdania, słabi którymi łatwo kierować. Straż Gminna też nie funkcjonuje kilka lat ale powołano nowy referat dla Pani Broniszewskiej żeby nie musiała już biegać za psami po wsi tylko siedzieć przy ciepłym biurku i brać pieniądze za nic. Teraz jak już została Wice Wójtem to można już zrobić uchwałę żeby Straż zlikwidować tylko czy ktoś policzył ile to nas kosztowało? PRZEZ TAKIE POMYSŁY Gmina ma problemy finansowe. A kłamstwa to już specjalność naszej władzy

Pozostałe