„Być ponad podziałami..”

  • 04.02.2019, 08:00
  • Red.
„Być ponad podziałami..”
Wywiad z Przemysławem Burzyńskim - radnym Rady Powiatu

Jest Pan w polityce lokalnej od niedawna, wcześniej jednak udzielał się pan społecznie, m. in jako przewodniczący Zarządu Osiedla nr 7.
Zgadza się. Funkcję przewodniczącego Zarządu Osiedla nr 7 pełnię od 4 lat. W tym czasie wspólnie z Zarządem zrealizowaliśmy wiele inicjatyw na rzecz naszej lokalnej społeczności.  Niewątpliwie największym naszym sukcesem było otwarcie boiska przy Liceum Ogólnokształcącym, które od  ponad 10 lat było zamknięte dla okolicznych mieszkańców. Ta inicjatywa była możliwa dzięki woli działania i chęci współpracy ze strony ówczesnej dyrektor LO pani Ewy Nowakowskiej, pana Juliusza Gorzkosia, wówczas wicestarosty a aktualnie przewodniczącego Rady Powiatu oraz pana burmistrza Jarosława Perzyńskiego. Z tego miejsca chciałbym im za to w imieniu całego Zarządu Osiedla nr 7 bardzo podziękować. To przedsięwzięcie, jak również szereg innych, choćby „Bezpieczna sierpczanka”, będą przedmiotem podsumowań czteroletniej kadencji na spotkaniu z mieszkańcami naszego osiedla, na które to już teraz chciałbym zaprosić. 15 marca 2019 roku o godz. 17:00  w hali Liceum Ogólnokształcącego przedstawię w imieniu Zarządu działania, jakie zostały podjęte przez nasze gremium. Mam nadzieję, że mieszkańcy pozytywnie ocenią to, co się u nas działo i przedłużą mi oraz moim koleżankom i kolegom mandat zaufania na kolejne 5 lat. 
Wracając do pierwszej części Pana pytania dotyczącego mojej obecności w polityce lokalnej.  Myślę, że termin polityka lokalna nie jest właściwy. Lepszym określeniem jest, w moim odczuciu, pojęcie misji społecznej. Podobne spojrzenie mieli i mają moje koleżanki i koledzy z KWW J.Perzyńskiego Dla Przyszłości Powiatu. Pragnę zauważyć, że w ostatnich wyborach samorządowych nasz komitet zdobył siedem mandatów do Rady Miasta i dwa mandaty do Rady Powiatu, co oznacza, że duża część mieszkańców Sierpca podzielała nasze spojrzenie na sprawy miasta i powiatu. Bardzo się cieszę, że sierpczanie obdarzyli mnie bardzo dużym zaufaniem, za co im serdecznie dziękuję. Wiąże się to oczywiście z dużą odpowiedzialnością, ale mam nadzieję, że ich nie zawiodę.

Dlaczego akurat zdecydował się Pan kandydować i dlaczego z KWW J. Perzyńskiego Dla Przyszłości Sierpca?
Zdecydowałem się kandydować z kilku powodów. Wielu moich znajomych zachęcało mnie do tego, widząc pracę, jaką wykonał Zarząd na Osiedlu nr 7. Ponadto utożsamiam się z celami, które zostały określone w KWW J. Perzyńskiego Dla Przyszłości Sierpca. Proszę zauważyć, iż hasła wyborcze „Zmieniamy miasto. Zacznijmy zmieniać powiat” oraz „Istotne jest dla mnie, by działać - nie tylko obiecywać” zostały wdrożone już na czwartej sesji Rady Powiatu w dniu 28 grudnia 2018 roku. Wtedy to, jako przedstawiciel Klubu Radnych Dla Przyszłości Powiatu, złożyłem interpelacje dotyczące szpitala oraz inwestycji drogowych w ostatnich ośmiu latach. Warto również podkreślić, iż cały Klub Radnych Dla Przyszłości Powiatu zadawał dużo merytorycznych pytań dotyczących szpitala, inwestycji, zmian budżetowych oraz sprawozdania starosty między posiedzeniami. 

W Radzie Powiatu obsadziliście (KWW J. Perzyńskiego) dwa mandaty, ale szybko okazało się, że Paweł Pakieła przeszedł z klubu PSL. Stworzyliście klub Dla Przyszłości Powiatu? Proszę uchylić nam rąbka tajemnicy. Jak wyglądały rozmowy w sprawie powołania nowego klubu?
Rozmowa była spokojna i merytoryczna. Zaproponowaliśmy panu Pawłowi Pakiele współpracę, ustaliliśmy kierunek działania i jak widać, udało się stworzyć Klub Radnych Dla Przyszłości Powiatu.

Jakie zatem postulaty i idee przyświecają nowo powstałemu klubowi? Zdaje pan sobie sprawę, że będzie niezwykle trudno te postulaty zrealizować. W końcu jesteście przecież opozycją…
Zacznę od ostatniego stwierdzenia, że jesteśmy opozycją... Uważam, że nie jesteśmy opozycją. Cele, jakie sobie postawiliśmy, to działać dla rozwoju powiatu, być ponad podziałami. Jesteśmy otwarci na współpracę, aczkolwiek współpraca musi być praworządna, odpowiedzialna i merytoryczna. Jeżeli inicjatywa zarządu powiatu będzie rozsądna i będzie broniła się merytorycznie, wówczas jak najbardziej będziemy ją wspierać.
Jeżeli chodzi o postulaty, to chyba najważniejszy aspektem jest poprawa sytuacji finansowej szpitala, a także jego rozwój. Kolejnym bardzo istotnym aspektem jest harmonijny rozwój powiatowych placówek oświatowych, poprawa infrastruktury drogowej, jak również dbałość o zieleń i czystość wzdłuż dróg powiatowych. Liczę również, że zostanie podjęta przez władze powiatu współpraca z ościennymi gminami, w tym miastem Sierpc na rzecz budowy ścieżek rowerowych oraz wspieranie inicjatyw i pomysłów młodego pokolenia na rzecz rozwoju powiatu sierpeckiego. 

Zostawmy powiat. Na ostatniej sesji Rady Miejskiej radna Barbara Gil zarzuciła Panu oraz Pana koleżankom i kolegom, iż praca w zarządach osiedli jest wykonywana po to, aby tak naprawdę promować się za pieniądze miasta, by zostać radnym. Mógłby się Pan odnieść do tego stwierdzenia?
Będę wypowiadał się wyłącznie w imieniu własnym, choć na pewno tego rodzaju stwierdzenie zabolało koleżanki i kolegów z zarządów osiedli. 
Cóż mam powiedzieć, Panie Redaktorze? Przyznam szczerze, że jest to dla mnie tak niski poziom argumentacji, że ciężko w ogóle się do niego odnosić. Być może radna mierzy ludzi swoją miarą, ale to wydaje mi się jest bardziej jej problemem, nie moim.
Nie trzymając się zaproponowanego przez panią radną poziomu dyskusji, wskażę, iż od ponad 10 lat jestem ratownikiem WOPR Płock, gdzie corocznie, wspólnie z koleżankami i kolegami,  organizuję akcje z propagowaniem bezpieczeństwa, m.in. w szkołach. Kilkaset dzieci ze szkół miejskich i powiatowych dzięki tej inicjatywie pozyskało wiedzę z zakresu pierwszej pomocy i zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą w okresie letnim i zimowym. Co roku szkolę również funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Sierpcu z zasad udzielania pierwszej pomocy. Od ponad 8 lat jestem również prezesem Klubu Pływackiego Shark Sierpc, gdzie wraz z całym zarządem klubu i trenerami szkolimy dzieci i młodzież w pływaniu. W ostatnich 2,5 latach udało nam się pozyskać na naukę pływania dotacje dla klas 1-3 szkół podstawowych. Łącznie ponad 1500 dzieci brało udział w tym projekcie. Te działania mają charakter społeczny i z tego tytułu nie otrzymuję wynagrodzenia, stąd też uważam tego rodzaju insynuacje za co najmniej niestosowne, a wręcz niegrzeczne.

Dziękuję za rozmowę.

Red.

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe