Dialog, współpraca i wzajemny szacunek

  • 11.02.2019, 10:00 (aktualizacja 12.02.2019, 12:56)
  • MaK
Dialog, współpraca i wzajemny szacunek
Rozmowa z nowym zastępcą burmistrza - Piotrem Nowakowskim.

Jak to się stało, że trafił Pan do samorządu miejskiego?
Od zawsze sprawy mojego rodzinnego Miasta były dla mnie bardzo ważne, czułem się związany z moją małą ojczyzną, tu się wychowałem, to Miasto ukształtowało mój charakter. To tu nauczyłem się czym jest lojalność, uczciwość, szczerość i wierność ideałom. Mimo, iż miałem pracę i możliwości rozwoju w Warszawie, podjąłem decyzję o powrocie do Sierpca, kiedy Jarosław Perzyński, w kwietniu 2013 r., poprosił mnie o zaangażowanie się w Jego kampanię, postanowiłem podjąć się wyzwania, choć wtedy cel wygrania wyborów na burmistrza Miasta wydawał się niemożliwy do zrealizowania. Od tego czasu ściśle współpracuję z Burmistrzem dbając o sprawy Naszego Miasta.

Naszych czytelników zainteresuje pański życiorys. Zatem, kim jest Piotr Przemysław Nowakowski?
Sierpczanin, lat 35, absolwent Szkoły Podstawowej Nr 3 i Liceum Ogólnokształcącego im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu. Z wykształcenia magister zarządzania gospodarczego o specjalizacji zarządzanie zasobami ludzkimi. Były pracownik Głównego Inspektoratu Sanitarnego w Warszawie, a od 2015 roku pracownik Urzędu Miejskiego w Sierpcu na stanowisku asystenta burmistrza. Następnie od listopada 2017 roku, po ustawowej likwidacji stanowisk doradców i asystentów w samorządach, pracownik administracyjny w Biurze do Spraw Promocji i Komunikacji. Ponadto pasjonat sportu, członek zarządu MKS Mazur Sierpc, miłośnik przyrody. 

Jaki będzie zakres obowiązków nowego zastępcy burmistrza?
Zakres moich obowiązków określa regulamin organizacyjny Urzędu. Ustalił go burmistrz Jarosław Perzyński. Do moich kompetencji należeć będą sprawy edukacji, gospodarki komunalnej i mieszkaniowej, kultury, ochrony środowiska i gospodarki wodnej, polityki społecznej, porządku publicznego, sportu i zdrowia. Będę sprawował nadzór nad miejskimi placówkami oświatowymi, takimi jak: szkoły podstawowe i Gimnazjum Miejskie, przedszkola miejskie, placówkami kultury: Centrum Kultury i Sztuki, Miejska Biblioteka Publiczna i Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpc, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Wspólnie z burmistrzem będziemy rozwiązywać problemy i ściśle współpracować, troszcząc się o rozwój miasta, tak jak to miało miejsce do tej pory. 

Jest pan osobą, która z Urzędem Miejskim jest związana  od początku sprawowania urzędu przez obecnego burmistrza. Przybliżmy może naszym czytelnikom, co należało do zakresu pana obowiązków?
W Urzędzie Miejskim nasza współpraca trwa od początku objęcia przez Niego stanowiska Burmistrza. Będąc Jego asystentem, uczestniczyłem w wielu spotkaniach,  zajmowałem się doradztwem i przygotowywaniem opinii, opracowań, ekspertyz i informacji objętych działalnością miasta, sporządzałem raporty  i sprawozdania na polecenie Burmistrza, analizowałem polityczne, społeczne i medialne wyniki wdrażania strategii, działań i przedsięwzięć. Do moich zadań należała również aktywna prezentacja i promocja terenów inwestycyjnych oraz nawiązywanie kontaktów i przygotowywanie spotkań z potencjalnymi inwestorami, a także współpraca z Powiatowym Urzędem Pracy w zakresie pozyskiwania pracowników w ramach robót publicznych,   nad którymi miałem nadzór przez cztery lata, organizując im pracę. Byłem pomysłodawcą i twórcą Sierpeckiej Karty Dużej Rodziny. Inicjowałem i realizowałem kampanie informacyjne, np. „Rozliczam Pit w Sierpcu”. Prowadziłem działania związane z promocją kulturalną i gospodarczą miasta. Do moich obowiązków należało także przygotowywanie materiałów informacyjnych oraz oficjalnych spotkań burmistrza, opracowywanie informatorów, folderów i innych materiałów promocyjnych, dostarczanie relacji fotograficznych z wydarzeń organizowanych przez władze miasta oraz obsługa i kreowanie wizerunku burmistrza na portalach społecznościowych. Od początku pracy w Urzędzie ściśle współpracowałem z podległymi jednostkami, m.in.: ZGKiM,  CKiSZ,  MOSiR oraz placówkami oświatowymi. Po wielu latach współpracy mogę stwierdzić, że tworzymy z burmistrzem zgrany duet, wzajemnie się uzupełniając i po partnersku wypracowując najlepsze rozwiązania. Staramy się korzystać z wzorców i doświadczeń prężnie działających samorządów.

Co będzie dla Pana priorytetem w działaniu?
Najważniejsze dla mnie będą kierunki rozwoju miasta, za które jako zastępca burmistrza będę odpowiadał. Liczę na  owocną  i rzetelną współpracę dla dobra mieszkańców miasta. W najbliższym czasie chciałbym skoncentrować swoje działania na  poprawie bezpieczeństwa w mieście, m.in.  poprzez dalsze  rozwijanie sieci monitoringu miejskiego w systemie 24h. Priorytetem jest również dbanie o jakość powietrza, zamierzam więc podjąć realną walkę ze smogiem - niezbędne są tu wzmożone kontrole i wymiana starych pieców węglowych (nie licząc jedynie na dotacje zewnętrzne). Planujemy przeznaczyć na ten cel środki z budżetu miejskiego i mam nadzieję na dobrą współpracę z prężnie działającym Sierpeckim Alarmem Smogowym. Kolejnym wyzwaniem będzie poprawa stanu  czystości miasta i zmierzenie się z problemem rosnących kosztów w gospodarce śmieciowej. Chciałbym, aby w ciągu najbliższych lat całe nieekonomiczne oświetlenie uliczne w mieście zostało wymienione na LED. W tym roku czekają nas poważne zmiany w oświacie: wygaszenie Gimnazjum, powstanie długo wyczekiwanego żłobka, remont Miejskiej Biblioteki. W tym roku czeka nas wypracowanie nowej formuły zarządzania zmodernizowanym  Stadionem Miejskim. Będę wspierał działania Centrum Kultury i Sztuki poprzez promocję i rozszerzenie oferty cieszącego się powodzeniem Sierpeckiego Festiwalu Smaków, który stał się wizytówką naszego miasta. Szczególną opieką chciałbym objąć działania Sierpeckiego Uniwersytetu III Wieku, w którym dostrzegam ogromny potencjał.
Niezmiennym priorytetem od 4 lat jest sprowadzenie do Sierpca inwestora, który zapewni kilkaset miejsc pracy oraz zagospodarowanie straszącego wyglądem dworca PKS. Mam nadzieję, że finalizacja tych dwóch zamierzeń nastąpi jeszcze w tym roku. Do końca tej kadencji chcielibyśmy z burmistrzem doprowadzić do rewitalizacji Starego Miasta i rozpocząć budowę długo wyczekiwanej obwodnicy.

Ostatnie wybory samorządowe to zmiany osobowe w składzie Rady Miejskiej. Weszło do niej wielu zwolenników programu J. Perzyńskiego. Czy oznacza to, że teraz będzie „lekko, łatwo i przyjemnie”?
Nie uważam, żeby kiedykolwiek w samorządzie było lekko, łatwo i przyjemnie… Jest to trudna, odpowiedzialna praca i aby przebiegała pomyślnie, wymaga dialogu, współpracy i wzajemnego szacunku. To od nas wszystkich  będzie zależało, czy uda nam się zrealizować  wszystkie zamierzenia, które przyniosą wymierne korzyści dla mieszkańców i miasta. Jestem wdzięczny osobom, z którymi miałem okazję dotychczas współpracować, za to, że podeszli do mojej osoby z zaufaniem i życzliwością, wspierając mnie i dzieląc się wiedzą merytoryczną. Stworzyliśmy z Komitetem J. Perzyńskiego Dla Przyszłości Sierpca fantastyczną grupę ludzi z ogromnym potencjałem, którzy chcą działać, mają mnóstwo pomysłów  i energii do pracy na rzecz Sierpca. 

Panie Burmistrzu, czego możemy życzyć Panu w związku z objęciem tego zaszczytnego, aczkolwiek niezwykle odpowiedzialnego stanowiska? 
Myślę, że przede wszystkim podejmowania samych trafnych decyzji, wytrwałości, satysfakcji z wykonywanej pracy  i zwykłej, ludzkiej życzliwości…

Dziękuję za rozmowę.

MaK
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu SIERPC24 z siedzibą w Sierpcu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe